Jedynie prawda jest ciekawa


Le Pen liderem sondaży

19.01.2017

Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

W kwietniowej pierwszej turze wyborów nowego prezydenta Francji najwięcej głosów zdobędzie przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen – wskazują ogłoszone w czwartek wyniki sondażu opinii publicznej dla dziennika "Le Monde".

Na Le Pen zamierza głosować 25-26 proc. wyborców. Wyłoniony w prawyborach kandydat prawicy Francois Fillon, na którego sześć tygodni temu zamierzało głosować niemal 30 proc. ankietowanych, obecnie spodziewać się może poparcia 23-25 proc. wyborców.

Najszybciej wzrasta poparcie dla przedstawiającego się jako niezależny "kandydat środka" Emanuela Macrona, który - w zależności od tego, kto będzie kandydatem Partii Socjalistycznej (PS) - spodziewać się może od 17 do ponad 20 proc. głosów.

Socjaliści "wykluczeni są z gry" - brzmi podtytuł w "Le Monde". Dziennik wskazuje, że żaden z kandydatów rządzącej obecnie PS nie może spodziewać się poparcia więcej niż 10 proc. wyborców.

Poparcie dla skrajnie lewicowego Jean-Luca Melenchona utrzymuje się na poziomie 14-15 proc.

Według dziennika "Le Monde", Marine Le Pen korzysta z osłabienia Francois Fillona, który po nieoczekiwanym zwycięstwie w prawyborach prawicy obecnie widziany jest "bardziej jako wahający się niż jako zdobywca". Liderka FN, która nie rozpoczęła jeszcze naprawdę kampanii, liczyć może przede wszystkim "na nadzwyczaj wierny elektorat ludowy", czyli biedniejszych warstw społeczeństwa francuskiego.

"Emanuel Macron wciąż zdobywa nowe punkty" - pisze gazeta, dodając, że oprócz sondażu, dowodem na to są coraz większe tłumy na jego wiecach wyborczych. "Le Monde" zaznacza jednocześnie, że wynik wyborów jest wciąż trudny do przewidzenia, wymieniając jako główne niewiadome zapatrzenie wyborców w Macrona, wahania wyników Fillona, spustoszenie wśród socjalistów i konsolidację Le Pen.

Z Paryża Ludwik Lewin

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook