Jedynie prawda jest ciekawa


Le Pen liderem sondaży

19.01.2017

Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

W kwietniowej pierwszej turze wyborów nowego prezydenta Francji najwięcej głosów zdobędzie przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen – wskazują ogłoszone w czwartek wyniki sondażu opinii publicznej dla dziennika "Le Monde".

Na Le Pen zamierza głosować 25-26 proc. wyborców. Wyłoniony w prawyborach kandydat prawicy Francois Fillon, na którego sześć tygodni temu zamierzało głosować niemal 30 proc. ankietowanych, obecnie spodziewać się może poparcia 23-25 proc. wyborców.

Najszybciej wzrasta poparcie dla przedstawiającego się jako niezależny "kandydat środka" Emanuela Macrona, który - w zależności od tego, kto będzie kandydatem Partii Socjalistycznej (PS) - spodziewać się może od 17 do ponad 20 proc. głosów.

Socjaliści "wykluczeni są z gry" - brzmi podtytuł w "Le Monde". Dziennik wskazuje, że żaden z kandydatów rządzącej obecnie PS nie może spodziewać się poparcia więcej niż 10 proc. wyborców.

Poparcie dla skrajnie lewicowego Jean-Luca Melenchona utrzymuje się na poziomie 14-15 proc.

Według dziennika "Le Monde", Marine Le Pen korzysta z osłabienia Francois Fillona, który po nieoczekiwanym zwycięstwie w prawyborach prawicy obecnie widziany jest "bardziej jako wahający się niż jako zdobywca". Liderka FN, która nie rozpoczęła jeszcze naprawdę kampanii, liczyć może przede wszystkim "na nadzwyczaj wierny elektorat ludowy", czyli biedniejszych warstw społeczeństwa francuskiego.

"Emanuel Macron wciąż zdobywa nowe punkty" - pisze gazeta, dodając, że oprócz sondażu, dowodem na to są coraz większe tłumy na jego wiecach wyborczych. "Le Monde" zaznacza jednocześnie, że wynik wyborów jest wciąż trudny do przewidzenia, wymieniając jako główne niewiadome zapatrzenie wyborców w Macrona, wahania wyników Fillona, spustoszenie wśród socjalistów i konsolidację Le Pen.

Z Paryża Ludwik Lewin

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook