Jedynie prawda jest ciekawa


Le Pen, Wilders i Petry kontra mainstreamowe media

16.01.2017

Antyislamska, antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zaczęła używać "ostatecznej broni mediów społecznościowych - funkcji blokuj” - w relacjach z mediami świata realnego - pisze w poniedziałek z Berlina portal Politico.

AfD poinformowała ostatnio pewną liczbę dziennikarzy i mediów, w tym Politico, że nie będą mieć dostępu do zaplanowanej na 21 stycznia w Koblencji konferencji z udziałem szefowej tej partii Frauke Petry, a także przywódców francuskiego Frontu Narodowego n(FN) i holenderskiej Partii na rzecz Wolności (PVV), Marine Le Pen i Geerta Wildersa.

Wyjaśniając to posunięcie przedstawiciel AfD Marcus Pretzel napisał na Twitterze, powołując się na wolność prasy, że wolność ta obejmuje również odmowę obsługiwania mediów rozpowszechniających nieprawdziwe wiadomości - fake news.

Politico odnotowuje, że z odmową dostępu do konferencji spotkała się m.in. gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i tygodnik "Der Spiegel". Wykluczono też wszystkich nadawców publicznych. Innym mediom, w tym niemieckiej agencji prasowej dpa, dostęp umożliwiono. Konferencja prasowa zaplanowana na zakończenie konferencji ma być otwarta dla wszystkich dziennikarzy.

Szef Niemieckiego Związku Dziennikarzy Frank Ueberall zarzucił AfD „podeptanie wolności prasy" i uznał, nawiązując do traktowania niektórych mediów przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, iż jest to "w istocie trumpifikacja niemieckiej polityki". Przeciwko wykluczeniom zaprotestowali redaktorzy naczelni niemieckich nadawców publicznych.

Politico pisze, że wielu przedstawicieli niemieckiej prasy obawia się, iż taka taktyka może stać się czymś codziennym w miesiącach poprzedzających wybory parlamentarne, zaplanowane na jesień br.

Portal dodaje, że "populistyczni politycy słyną z kultywowania antagonistycznych relacji z prasą", oskarżając dziennikarzy o stronniczość i zobowiązania wobec rządzącego establishmentu. Według Politico często trudno jest stwierdzić, "czy jest to autentyczna krytyka, czy po prostu część populistycznego podręcznika".

Ryb, PAP

Fot. [Twiitter/@AndreasWeinek/EPA/afd.buero.de]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook