Jedynie prawda jest ciekawa


Le Pen, Wilders i Petry kontra mainstreamowe media

16.01.2017

Antyislamska, antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zaczęła używać "ostatecznej broni mediów społecznościowych - funkcji blokuj” - w relacjach z mediami świata realnego - pisze w poniedziałek z Berlina portal Politico.

AfD poinformowała ostatnio pewną liczbę dziennikarzy i mediów, w tym Politico, że nie będą mieć dostępu do zaplanowanej na 21 stycznia w Koblencji konferencji z udziałem szefowej tej partii Frauke Petry, a także przywódców francuskiego Frontu Narodowego n(FN) i holenderskiej Partii na rzecz Wolności (PVV), Marine Le Pen i Geerta Wildersa.

Wyjaśniając to posunięcie przedstawiciel AfD Marcus Pretzel napisał na Twitterze, powołując się na wolność prasy, że wolność ta obejmuje również odmowę obsługiwania mediów rozpowszechniających nieprawdziwe wiadomości - fake news.

Politico odnotowuje, że z odmową dostępu do konferencji spotkała się m.in. gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i tygodnik "Der Spiegel". Wykluczono też wszystkich nadawców publicznych. Innym mediom, w tym niemieckiej agencji prasowej dpa, dostęp umożliwiono. Konferencja prasowa zaplanowana na zakończenie konferencji ma być otwarta dla wszystkich dziennikarzy.

Szef Niemieckiego Związku Dziennikarzy Frank Ueberall zarzucił AfD „podeptanie wolności prasy" i uznał, nawiązując do traktowania niektórych mediów przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, iż jest to "w istocie trumpifikacja niemieckiej polityki". Przeciwko wykluczeniom zaprotestowali redaktorzy naczelni niemieckich nadawców publicznych.

Politico pisze, że wielu przedstawicieli niemieckiej prasy obawia się, iż taka taktyka może stać się czymś codziennym w miesiącach poprzedzających wybory parlamentarne, zaplanowane na jesień br.

Portal dodaje, że "populistyczni politycy słyną z kultywowania antagonistycznych relacji z prasą", oskarżając dziennikarzy o stronniczość i zobowiązania wobec rządzącego establishmentu. Według Politico często trudno jest stwierdzić, "czy jest to autentyczna krytyka, czy po prostu część populistycznego podręcznika".

Ryb, PAP

Fot. [Twiitter/@AndreasWeinek/EPA/afd.buero.de]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook