Jedynie prawda jest ciekawa


"Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

16.01.2018
1270makronas
"Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy.

"To zła passa czy koniec epoki? Wyjątkowa dynamika przyrostu naturalnego, która była wyróżnikiem Francji, wydaje się już przeszłością. Obraz, który wyłania się z danych francuskiego instytutu statystycznego INSEE, ma ciemne barwy" - komentuje "Le Monde".

Jeszcze w 2015 roku dane wskazywały, że pod względem przyrostu naturalnego Francja jest liderem wśród krajów europejskich. Nowszych danych porównawczych dla całej Europy nie ma, ale we wtorek INSEE podał dane dla Francji. Wskazują, że w 2017 r. urodziło się tam 767 tys. dzieci, czyli o 17 tys. mniej niż w 2016 r. To spadek o 2,7 proc., porównywalny ze spadkiem widocznym w 2016 roku.

Zmniejszył się też współczynnik dzietności kobiet. W 2017 roku na jedną kobietę przypadło 1,88 dziecka, podczas gdy w 2016 roku było to 1,92. Jeszcze w 2014 roku na jedną kobietę przypadało dwoje dzieci.

"(Dzietność) oddala się od poziomu zapewniającego zastępowalność pokoleń" - zauważa "Le Monde".

Największe spadki widać w grupie kobiet w wieku od 25 do 34 lat. "Trudno to wyjaśnić. To rezultat osobistych decyzji, związanych ze zmianami mentalności" - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem ekspert paryskiej Sorbony Laurent Chalard.

Rośnie też liczba zgonów we Francji, ponieważ osoby urodzone w trakcie powojennego baby boomu są już wieku bardzo zaawansowanym. W 2017 r. zmarło 603 tys. osób - o 9 tys. więcej niż w 2016 roku.

Mimo mniejszego przyrostu naturalnego i rosnącej liczby zgonów populacja Francji rośnie. Kraj liczy ponad 67 mln mieszkańców. Saldo migracji było w zeszłym roku dodatnie i wyniosło 69 tys. osób. 

(PAP) EPA/Francois Mori / POOL POOL PHOTO

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook