Jedynie prawda jest ciekawa


"Le Figaro": Korea Płn. i Tajwan to punkty zapalne

10.04.2017

Spór o wyspy na Morzu Południowochińskim, Korea Płn. i Tajwan to punkty zapalne mogące doprowadzić do konfrontacji zbrojnej między USA a ChRL - ostrzega "Le Figaro".Wskazuje, że za 10 lat potencjał Chin może pozwolić im realizować ambicje bez walki zbrojnej.

Według pekińskiego korespondenta gazety Cyrille'a Pluyette zeszłotygodniowe spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem nie do końca przekreśliło ryzyko konfliktów zbrojnych w Azji. Głównym punktem zapalnym - twierdzi dziennikarz - jest arsenał jądrowy Korei Północnej. -Wysłanie amerykańskiego lotniskowca ku wybrzeżom Korei świadczy o tym, że prezydenci USA i Chin nie potrafią uzgodnić, w jaki sposób powstrzymać Pjongjang przed kontynuowaniem zbrojeń jądrowych- pisze "Le Figaro". -Stany Zjednoczone dały do zrozumienia, że gotowe są uderzyć na Koreę Północną, jeśli Pekin nie zwiększy nacisków na niesforną sąsiadkę- czytamy. 

Cytowany przez gazetę wykładający w Hongkongu sinolog Jean-Pierre Cabestan obawia się, że "konsekwencje +chirurgicznego+ nawet uderzenia mogą być trudne do opanowania". A to dlatego, że "wywołać mogą zmasowany kontratak na Seul, stolicę Korei Południowej, położoną tuż przy granicy z Koreą Północną". Według innego eksperta z Hongkongu Willy'ego Lama "Chiny, które obawiają się wojny atomowej u swych granic, za wszelką cenę pragną uniknąć takiego scenariusza. Jednak nie palą się również do gospodarczego zaduszenia północnokoreańskiego sojusznika, gdyż nie chcą jego upadku". "A to dlatego - tłumaczy ekspert - że obawiają się masowego napływu uciekinierów i zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego", które zbliżyłoby siły amerykańskie do granic ChRL.

"Le Figaro" wskazuje, że innym źródłem napięcia jest sprawa Tajwanu i wysepek na Morzu Południowochińskim. Gazeta przypomina pojawiające się w chińskiej prasie groźby, że "próba powstrzymania Pekinu przed panowaniem nad tymi wyspami oznaczać będzie wojnę między dwoma mocarstwami jądrowymi". Cytowana przez dziennik ekspertka od spraw Dalekiego Wschodu Sophie Boisseau du Rocher nie uważa, by Trump był gotów pójść na wojnę w przypadku sporów terytorialnych. Tym bardziej - jak zaznacza -że państwa Azji Południowo-Wschodniej nie są zgodne, czy taka akcja, która skłóciłaby ich z potężnym sąsiadem chińskim, jest uzasadniona. -Nie można jednak wykluczyć incydentów w przypadku kolizji myśliwców lub okrętów (chińskich i amerykańskich) na Morzu Południowochińskim- zauważa politolog Lam.

Pozostaje kwestia Tajwanu, gdyż - jak wskazuje "Le Figaro" - "azjatycki gigant wciąż nie zrezygnował z możliwości użycia siły, by doprowadzić do zjednoczenia (przyłączania Tajwanu do Chin)". Od czasu gdy Pekin wysłał swój jedyny lotniskowiec do Cieśniny Tajwańskiej, "Tajpej przegotowuje się na najgorszy ze scenariuszy i stara się wzmocnić swą armię, która jednak bez pomocy USA, nie będzie w stanie oprzeć się (wojskom ChRL)" - zauważa korespondent "Le Figaro". Ale uspokaja, że "ofensywa chińska nie wydaje się czymś bliskim"; zastrzega jednocześnie, że "nie można jej wykluczyć".

Francuska gazeta zastanawia się, "czy konflikt między dwoma największymi mocarstwami jest nieunikniony?". -Chiny coraz bardziej rywalizują z USA o przewodzenie światem", a "za 10 lat Ameryka nie będzie w stanie dorównać liczbie okrętów chińskich w tym regionie", co "może pozwolić Pekinowi na realizację ambicji bez walki zbrojnej- przewiduje "Le Figaro".

fot. [PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook