Jedynie prawda jest ciekawa

Ławrow: Syria nie skapituluje

01.09.2012

Żądanie jednostronnej kapitulacji wojsk rządowych w Syrii jest nierealistyczne - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Według niego domagające się tego kraje zachodnie kierują się własnymi "rachubami geopolitycznymi".

"Gdy mówią, że rząd (Syrii) powinien jako pierwszy wstrzymać ogień, a także wycofać wojska i sprzęt wojskowy z miast, a dopiero później proponują zwrócić się do opozycji, to jest to schemat nieskuteczny. To albo naiwność, albo prowokacja" - powiedział minister na spotkaniu ze studentami Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), kuźni kadr dla dyplomacji Rosji.

Ławrow tradycyjnie wziął udział w inauguracji roku akademickiego w tej prestiżowej uczelni, którą sam ukończył w 1972 roku.

"Bez względu na stosunek do reżimu syryjskiego, jest absolutnie nierealistyczne - gdy w miastach trwają walki - mówienie, że jedynym wyjściem jest jednostronna kapitulacja jednej z walczących stron" - dodał.

Ławrow podkreślił, że domagając się tego, kraje zachodnie "nie bronią interesów narodu syryjskiego, lecz kierują się własnymi rachubami geopolitycznymi".

Szef MSZ Rosji potwierdził stanowisko Moskwy, która uważa, że społeczność międzynarodowa powinna zmusić wszystkie strony konfliktu w Syrii do wstrzymania przemocy i rozpoczęcia dialogu. "Jedyne możliwe rozwiązanie dla Syrii to rozwiązanie wypracowane przez samych Syryjczyków" - oznajmił.

Protesty w Syrii wybuchły w marcu 2011 roku. Początkowo pokojowe demonstracje, których uczestnicy domagali się reform, z czasem przerodziły się w krwawą rewoltę przeciwko reżimowi prezydenta Basza el-Asada, tłumioną przez władze. W jej wyniku zginęło kilkanaście tysięcy ludzi.

Rosja jest jednym z najważniejszych sojuszników Asada. Razem z Chinami blokuje w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekty rezolucji potępiające reżim w Damaszku i domagające się ustąpienia syryjskiego przywódcy.

PAP/run

fot. EPA

Słowa kluczowe:

Syria

,

konflikt w Syrii

,

kapitulacja

,

walka

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook