Jedynie prawda jest ciekawa

Łaska Miedwiediewa

23.04.2012

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ułaskawił w poniedziałek, na dwa tygodnie przed opuszczeniem Kremla, Siergieja Mochnatkina, który został skazany w czerwcu 2010 roku na dwa i pół roku łagru za rzekome pobicie funkcjonariusza sił specjalnych milicji OMON.

Nazwisko 58-letniego Mochnatkina widnieje na liście więźniów politycznych, których uwolnienia domaga się opozycja w Rosji. Na liście, którą w lutym liderzy opozycji - Borys Niemcow i Władimir Ryżkow - osobiście przekazali Miedwiediewowi, figuruje 37 osób. Mochnatkin jest pierwszą z nich, w stosunku do której prezydent zastosował akt łaski.

Władimir Szuchardin, adwokat Mochnatkina, poinformował, że jego klient zwrócił się do Miedwiediewa o ułaskawienie, jednak nie przyznał się do winy. Prezydent utrzymywał dotychczas, że przyznanie się skazanego do winy jest warunkiem skorzystania przez niego z prawa łaski.

Miedwiediew kilkakrotnie mówił o tym w kontekście byłego właściciela koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa, którzy także widnieją na opozycyjnej liście więźniów politycznych.

Mochnatkin został zatrzymany 31 grudnia 2009 roku na Placu Triumfalnym w Moskwie podczas rozpędzania przez OMON akcji opozycji w obronie prawa do zgromadzeń, zapisanego w artykule 31. konstytucji Rosji. Oskarżono go o stawianie oporu milicji podczas nielegalnej manifestacji. Prokurator żądał dla niego pięciu lat kolonii karnej.

Mochnatkin zapewniał, że jest niewinny, nie był uczestnikiem demonstracji i nie należy do żadnego ruchu politycznego, a na Placu Triumfalnym pojawił się przypadkowo. Tłumaczył, że aresztowano go, gdy zwrócił uwagę OMON-owcom, którzy wlekli do milicyjnego autobusu jedną z uczestniczek akcji.

W więźniarce - jak zeznał - przykuto go kajdankami do kraty. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy zaczął go dusić. Broniąc się, uderzył go głową w twarz, łamiąc mu nos. Świadkami zajścia było dziewięciu innych zatrzymanych. Na milicyjnym posterunku - również w obecności świadków - został ponownie pobity.

Sąd nie dał wiary zeznaniom świadków, określając je jako stronnicze. Opozycja uznała wyrok w sprawie Mochnatkina za próbę zastraszenia jej, a samego Mochnatkina - za więźnia politycznego.

Mochnatkin odsiadywał karę w łagrze w rejonie miasta Torżok koło Tweru. W grudniu ubiegłego roku ogłosił strajk głodowy w proteście przeciwko - jego zdaniem - niesprawiedliwemu nałożeniu na niego kary dyscyplinarnej, która pozbawiła go prawa do ubiegania się o przedterminowe zwolnienie warunkowe. W konsekwencji wtrącono go na 40 dni do karceru.

Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa podziękowała prezydentowi za ułaskawienie Mochnatkina. - Chciałoby się mieć nadzieję, że ostatnie dni swojej prezydentury Dmitrij Antolijewicz uświetni dobrymi czynami. Listę przekazaliśmy. Z każdego (ułaskawionego) będziemy się cieszyć - oświadczyła legendarna obrończyni praw człowieka.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270georgiawaszcz 19.10.2017

  Waszczykowski w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim i stosunkach z Rosją: sąsiedztwo, które sprawia kłopoty

  Nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego, kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki z Rosją znalazły się wśród najważniejszych tematów rozmów, które w czwartek w Gruzji prowadził szef MSZ Witold Waszczykowski.

 2. 1270rmigrant 19.10.2017

  Komisja PE chce ograniczenia dostępu do funduszy UE za brak relokacji uchodźców

  Kraje Unii Europejskiej, które odmawiają relokacji uchodźców, powinny mieć ograniczony dostęp do funduszy unijnych - wynika ze stanowiska przyjętego w czwartek przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego ws. reformy systemy azylowego w UE.

 3. Irak19102017 19.10.2017

  Exodus Kurdów z Kirkutu. Uciekło już 100 tysięcy osób

  W obawie przed rozruchami około 100 tysięcy Kurdów uciekło od poniedziałku z prowincji Kirkuk na północy Iraku, kiedy region ten został zajęty przez siły irackie - poinformowały w czwartek władze autonomicznego Regionu Kurdystanu.

 4. Madryt 19.10.2017

  W sobotę decyzja w sprawie Katalonii? Madryt może zlikwidować autonomię

  Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zwołał na sobotę nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, by zdecydować, jakie środki powinny zostać przyjęte w celu zawieszenia politycznej autonomii Katalonii - wynika z czwartkowego oświadczenia rządu w Madrycie.

 5. Afganistan19102017 19.10.2017

  Dramat w Afganistanie. Kilkudziesięciu zabitych w ataku talibów

  Co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w nocy ze środy na czwartek w ataku talibów na ich bazę na zachodzie prowincji Kandahar w południowym Afganistanie - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook