Jedynie prawda jest ciekawa


Łaska Miedwiediewa

23.04.2012

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ułaskawił w poniedziałek, na dwa tygodnie przed opuszczeniem Kremla, Siergieja Mochnatkina, który został skazany w czerwcu 2010 roku na dwa i pół roku łagru za rzekome pobicie funkcjonariusza sił specjalnych milicji OMON.

Nazwisko 58-letniego Mochnatkina widnieje na liście więźniów politycznych, których uwolnienia domaga się opozycja w Rosji. Na liście, którą w lutym liderzy opozycji - Borys Niemcow i Władimir Ryżkow - osobiście przekazali Miedwiediewowi, figuruje 37 osób. Mochnatkin jest pierwszą z nich, w stosunku do której prezydent zastosował akt łaski.

Władimir Szuchardin, adwokat Mochnatkina, poinformował, że jego klient zwrócił się do Miedwiediewa o ułaskawienie, jednak nie przyznał się do winy. Prezydent utrzymywał dotychczas, że przyznanie się skazanego do winy jest warunkiem skorzystania przez niego z prawa łaski.

Miedwiediew kilkakrotnie mówił o tym w kontekście byłego właściciela koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa, którzy także widnieją na opozycyjnej liście więźniów politycznych.

Mochnatkin został zatrzymany 31 grudnia 2009 roku na Placu Triumfalnym w Moskwie podczas rozpędzania przez OMON akcji opozycji w obronie prawa do zgromadzeń, zapisanego w artykule 31. konstytucji Rosji. Oskarżono go o stawianie oporu milicji podczas nielegalnej manifestacji. Prokurator żądał dla niego pięciu lat kolonii karnej.

Mochnatkin zapewniał, że jest niewinny, nie był uczestnikiem demonstracji i nie należy do żadnego ruchu politycznego, a na Placu Triumfalnym pojawił się przypadkowo. Tłumaczył, że aresztowano go, gdy zwrócił uwagę OMON-owcom, którzy wlekli do milicyjnego autobusu jedną z uczestniczek akcji.

W więźniarce - jak zeznał - przykuto go kajdankami do kraty. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy zaczął go dusić. Broniąc się, uderzył go głową w twarz, łamiąc mu nos. Świadkami zajścia było dziewięciu innych zatrzymanych. Na milicyjnym posterunku - również w obecności świadków - został ponownie pobity.

Sąd nie dał wiary zeznaniom świadków, określając je jako stronnicze. Opozycja uznała wyrok w sprawie Mochnatkina za próbę zastraszenia jej, a samego Mochnatkina - za więźnia politycznego.

Mochnatkin odsiadywał karę w łagrze w rejonie miasta Torżok koło Tweru. W grudniu ubiegłego roku ogłosił strajk głodowy w proteście przeciwko - jego zdaniem - niesprawiedliwemu nałożeniu na niego kary dyscyplinarnej, która pozbawiła go prawa do ubiegania się o przedterminowe zwolnienie warunkowe. W konsekwencji wtrącono go na 40 dni do karceru.

Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa podziękowała prezydentowi za ułaskawienie Mochnatkina. - Chciałoby się mieć nadzieję, że ostatnie dni swojej prezydentury Dmitrij Antolijewicz uświetni dobrymi czynami. Listę przekazaliśmy. Z każdego (ułaskawionego) będziemy się cieszyć - oświadczyła legendarna obrończyni praw człowieka.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook