Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuczma się broni ws. zabójstwa

21.02.2013

W 2000 roku zabito ukraińskiego dziennikarza zajmującego się korupcją w sferach władzy Georgija Gongadzego. O przyłożenie do tego ręki prokuratura oskarża byłego prezydenta Leonida Kuczmę. Ten broni się mówiąc, że "nie ma i być nie może" dowodów jego zaangażowania w tę sprawę.

Informacje o wszczęciu nowego śledztwa w tej sprawie Kuczma nazwał prowokacją.

Były szef państwa skomentował oświadczenie zastępcy prokuratora generalnego Rinata Kuzmina, który poinformował, że prokuratura ma "wystarczająco dużo dowodów" potwierdzających związek Kuczmy z tym morderstwem.

"Jest to zwykła prowokacja. Kuzmin na oczach całego państwa niszczy wizerunek prokuratury, przekształcając ją w organ zastraszania społeczeństwa i tworząc na Ukrainie atmosferę terroru" - powiedział Kuczma. "Żadnych dowodów mojej winy nie ma i być nie może" - podkreślił.

O wznowieniu śledztwa w sprawie zleceniodawców zabójstwa Gongadzego Kuzmin poinformował w środę w rozmowie z rosyjskim radiem Echo Moskwy. W tym samym wywiadzie Kuzmin mówił, że politycy UE, że "naciskają, a nawet grożą" prokuraturze w sprawie więzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

Gdy pod koniec stycznia sąd w Kijowie skazał bezpośredniego sprawcę zabójstwa Gongadzego, byłego generała MSW Ołeksija Pukacza na dożywotnie więzienie, sentencja wyroku nie zawierała nazwiska Kuczmy ani innych zleceniodawców morderstwa. Po odczytaniu werdyktu Pukacz oświadczył jednak, że zleceniodawcami byli Kuczma i były przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

Kilka dni po ogłoszeniu wyroku na Pukacza Kuczma stanął w obronie Tymoszenko, mówiąc, że nie miała ona nic wspólnego z dokonanym w latach 90. zabójstwem polityka i biznesmena Jewhena Szczerbania – o co jest podejrzewana. Były prezydent wyraził też opinię, że sprawa Tymoszenko szkodzi wizerunkowi Ukrainy na świecie.

Gongadze, który tropił korupcję na szczytach władzy, został zabity w 2000 roku. Na nagraniach dokonanych z podsłuchu przez ochroniarza Kuczmy Mykołę Melnyczenkę słychać, jak były prezydent mówi, że należy pozbyć się niewygodnego dziennikarza. Sąd w sprawie Pukacza nie wziął pod uwagę tych nagrań, twierdząc, że wykonano je nielegalnie.

PAP, rch

[Fot. Wikipedia / Antonio Cruz]

Warto poczytać

 1. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 2. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 3. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 4. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 5. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 6. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 7. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 8. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook