Jedynie prawda jest ciekawa

Kuczma się broni ws. zabójstwa

21.02.2013

W 2000 roku zabito ukraińskiego dziennikarza zajmującego się korupcją w sferach władzy Georgija Gongadzego. O przyłożenie do tego ręki prokuratura oskarża byłego prezydenta Leonida Kuczmę. Ten broni się mówiąc, że "nie ma i być nie może" dowodów jego zaangażowania w tę sprawę.

Informacje o wszczęciu nowego śledztwa w tej sprawie Kuczma nazwał prowokacją.

Były szef państwa skomentował oświadczenie zastępcy prokuratora generalnego Rinata Kuzmina, który poinformował, że prokuratura ma "wystarczająco dużo dowodów" potwierdzających związek Kuczmy z tym morderstwem.

"Jest to zwykła prowokacja. Kuzmin na oczach całego państwa niszczy wizerunek prokuratury, przekształcając ją w organ zastraszania społeczeństwa i tworząc na Ukrainie atmosferę terroru" - powiedział Kuczma. "Żadnych dowodów mojej winy nie ma i być nie może" - podkreślił.

O wznowieniu śledztwa w sprawie zleceniodawców zabójstwa Gongadzego Kuzmin poinformował w środę w rozmowie z rosyjskim radiem Echo Moskwy. W tym samym wywiadzie Kuzmin mówił, że politycy UE, że "naciskają, a nawet grożą" prokuraturze w sprawie więzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

Gdy pod koniec stycznia sąd w Kijowie skazał bezpośredniego sprawcę zabójstwa Gongadzego, byłego generała MSW Ołeksija Pukacza na dożywotnie więzienie, sentencja wyroku nie zawierała nazwiska Kuczmy ani innych zleceniodawców morderstwa. Po odczytaniu werdyktu Pukacz oświadczył jednak, że zleceniodawcami byli Kuczma i były przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

Kilka dni po ogłoszeniu wyroku na Pukacza Kuczma stanął w obronie Tymoszenko, mówiąc, że nie miała ona nic wspólnego z dokonanym w latach 90. zabójstwem polityka i biznesmena Jewhena Szczerbania – o co jest podejrzewana. Były prezydent wyraził też opinię, że sprawa Tymoszenko szkodzi wizerunkowi Ukrainy na świecie.

Gongadze, który tropił korupcję na szczytach władzy, został zabity w 2000 roku. Na nagraniach dokonanych z podsłuchu przez ochroniarza Kuczmy Mykołę Melnyczenkę słychać, jak były prezydent mówi, że należy pozbyć się niewygodnego dziennikarza. Sąd w sprawie Pukacza nie wziął pod uwagę tych nagrań, twierdząc, że wykonano je nielegalnie.

PAP, rch

[Fot. Wikipedia / Antonio Cruz]

Warto poczytać

 1. NiszczycielUSApublicnavymil 13.12.2017

  Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

  Marynarka wojenna USA (US Navy) będzie ponownie brała udział w antynarkotykowych misjach Dowództwa Południowego (United States Southern Command - SOUTHCOM) - podał przeznaczony dla personelu marynarki magazyn informacyjny "Navy Times"

 2. Twitter1 13.12.2017

  Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

  Rosyjski regulator Roskomnadzor skierował do portalu społecznościowego Twitter pismo z żądaniem usunięcia konta ruchu Otwarta Rosja, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim - poinformowali w środę przedstawiciele Otwartej Rosji

 3. Tusk24112017 13.12.2017

  Tusk postawił się w Brukseli w sprawie relokacji uchodźców. To dobra wiadomość dla Polski

  Stanowisko przedstawione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska świadczy o tym, iż zauważył on oczekiwania wielu państw członkowskich dot. metod wyjścia z kryzysu migracyjnego - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański

 4. Jerozolima 13.12.2017

  Ostra odpowiedź Organizacji Współpracy Islamskiej na decyzję Trumpa

  Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) w deklaracji ze szczytu w Stambule uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny i wezwała społeczność międzynarodową do podobnej deklaracji.

 5. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook