Jedynie prawda jest ciekawa


Kuchciński w Turcji o kryzysie migracyjnym

28.10.2016

Bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy, relacje parlamentarne oraz stosunki polsko-tureckie - to główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Turcji.

Marszałek Sejmu, który złożył wizytę w Turcji, spotkał się m.in. z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem; rozmowy - jak relacjonuje Kancelaria Sejmu - poświęcone było m.in. "umacnianiu współpracy w państwach Europy Środkowo-Wschodniej".

"W dobie dyskusji nad potrzebą odnowy Unii Europejskiej, zgodzono się, że istnieje potrzeba wypracowania nowej współpracy państw europejskich i pozaeuropejskich" - czytamy w piątkowym komunikacie Kancelarii Sejmu.

Politycy rozmawiali też o kwestii wzajemnego zniesienia obowiązku wizowego i wymianie turystycznej, a także o potrzebie intensyfikacji wymiany handlowej między Polską a Turcją. Kuchciński i Edrogan zgodnie stwierdzili, że służyć temu będzie rozbudowa infrastruktury drogowej, w oparciu m.in. o Via Carpatia.

Tematem rozmów były także kwestie bezpieczeństwa w kontekście konfliktów zbrojnych na granicach Turcji i Polski: w Syrii i na Ukrainie.

Marszałek Sejmu był też podejmowany w gmachu parlamentu przez przewodniczącego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Ismaila Kahramana. Tematem rozmów była m.in. intensyfikacja współpracy i wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem obu parlamentów. Kuchciński podkreślał, że fundamentem współpracy musi być stabilność demokracji w obu krajach.

Politycy rozmawiali również o rozbudowie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. drogowych i intensyfikacji kontaktów międzyludzkich.

Jak podkreśliła Kancelaria Sejmu, wszyscy rozmówcy marszałka Sejmu, w trakcie jego wizyty w Turcji, zgodnie akcentowali znaczenie ponad 600-letnich relacji dyplomatycznych między naszymi państwami.

W 2014 r. obchodzone było 600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. W 1533 r. podpisany został traktat o wieczystym pokoju - to pierwsze w historii porozumienie pokojowe zawarte pomiędzy państwem chrześcijańskim i muzułmańskim. Imperium Osmańskie nie uznało nigdy rozbiorów Polski, a wielu polskich emigrantów znalazło tam schronienie.

Obecnie podstawę współpracy stanowi układ o przyjaźni i współpracy oraz deklaracja o polsko-tureckim partnerstwie strategicznym. Polska i Turcja są także partnerami w NATO.

Wizyta Kuchcińskiego w Turcji rozpoczęła się od złożenia wieńca w Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy - Ataturka. Marszałek Sejmu złożył też wiązankę kwiatów w miejscu, gdzie w czasie lipcowego puczu wojskowego nastąpiła eksplozja w budynku parlamentu. Na zakończenie wizyty w Ankarze marszałek Sejmu odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą polskim inżynierom i lotnikom współtworzącym turecki przemysł lotnictwa wojskowego w okresie II Rzeczypospolitej.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 6. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 7. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook