Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kuba i świat potrzebują zmian, a Kościół - wolności

28.03.2012

Benedykt XVI podczas mszy w Hawanie w środę zaapelował do władz Kuby, by podążały drogą "autentycznej służby dla dobra wspólnego całego społeczeństwa". Papież dodał, że Kuba i świat potrzebują zmian, i mówił o prawie do wolności religijnej i wolności jednostek.

Na mszę na placu Rewolucji imienia Jose Marti, w miejscu historycznej mszy odprawionej przez Jana Pawła II w 1998 roku, przybyło 300 tys. osób. Był wśród nich przywódca Kuby Raul Castro.

W homilii Benedykt XVI apelował o większą wolność dla Kościoła i nawiązał do postępu w jego dialogu z władzami, uczynionego w ciągu ostatnich lat.

"Kościół żyje po to, by umożliwić innym uczestnictwo w jedynej rzeczy, którą posiada i którą jest nikt inny, jak sam Chrystus, nadzieja chwały. By móc wypełniać to zadanie, musi liczyć na zasadniczą wolność religijną, która polega na głoszeniu i celebrowaniu także publicznie wiary i niesieniu orędzia miłości, pojednania i pokoju, jakie Jezus przyniósł na świat" - powiedział papież.

Następnie dodał: "Należy uznać z radością, że na Kubie uczyniono kroki naprzód, by Kościół pełnił swą niezbywalną posługę w publicznym i otwartym głoszeniu wiary. Jednak konieczna jest kontynuacja i dlatego pragnę zachęcić władze rządzące krajem, by umocniły to, co już osiągnięto, i by podążały drogą autentycznej służby dla dobra wspólnego całego społeczeństwa kubańskiego". 

Zauważył, że prawo do wolności religijnej, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym, "wyraża jedność osoby ludzkiej, która jest jednocześnie obywatelem i wierzącym".

Papież położył nacisk na wkład wierzących w budowę społeczeństwa, który - jak mówił - rozbudza nadzieje na "lepszy świat" i "tworzy warunki sprzyjające pokojowi i harmonijnemu rozwojowi" oraz "mocną podstawę gwarancji praw dla następnych pokoleń".  

Zapewnił, że kiedy Kościół przypomina o prawie do wolności religijnej, nie domaga się żadnych przywilejów. 

Benedykt XVI przywołał postać kubańskiego księdza - wychowawcy Felixa Vareli (1788-1853), który - jak powiedział - wskazał drogę przemian społecznych: "kształtować mężnych ludzi, by zbudować naród godny i wolny".  "Kuba i świat potrzebują zmian, ale dojdzie do nich tylko wtedy, gdy każdy będzie zadawał sobie pytanie na temat prawdy i gdy zdecyduje się wejść na drogę miłości, siejąc pojednanie i braterstwo" - mówił papież. 

Podkreślił, że Jezus jest Zbawicielem, który "jedyny może pokazać prawdę i dać prawdziwą wolność".

"Prawda o człowieku jest założeniem, którego nie można pominąć, by osiągnąć wolność, bo to w niej odkrywamy fundamenty etyki, z którą wszyscy możemy się zmierzyć i która zawiera jasne i precyzyjne twierdzenia na temat życia i śmierci, obowiązków i praw, małżeństwa, rodziny i społeczeństwa, a w ostatecznym rozrachunku - nienaruszalnej godności istoty ludzkiej" - mówił Benedykt XVI. Dodał, że to "dziedzictwo etyczne może zbliżyć wszystkie kultury, ludy i religie, władze i obywateli oraz obywateli między sobą, a także wierzących w Chrystusa z tymi, którzy w Niego nie wierzą".

Benedykt XVI przypomniał, że "prawda jest pragnieniem człowieka, a jej poszukiwanie zakłada zawsze korzystanie z prawdziwej wolności".

"Niektórzy, jak Poncjusz Piłat, ironizują na temat możliwości poznania prawdy, głosząc niezdolność człowieka do dotarcia do niej lub negując istnienie prawdy dla wszystkich" - mówił. 

Papież powiedział, że chrześcijaństwo, uwypuklając wartości, na których opiera się etyka, nie narzuca, ale "proponuje zachętę Chrystusa do tego, by poznać prawdę, która czyni wolnymi". 

Apelował: "Drodzy przyjaciele, nie wahajcie się podążać za Jezusem Chrystusem. W nim znajdujemy prawdę o Bogu i o człowieku". "On pomaga nam pokonać nasze egoizmy, wyjść poza nasze ambicje i pokonać to, co nas uciska" - dodał.

Benedykt XVI wskazał: "Tylko wyrzekając się nienawiści oraz twardego i ślepego serca, będziemy wolni i zakwitnie w nas nowe życie".

PAP
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 2. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 3. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

 4. kom00 22.03.2017

  KE grozi krajom członkowskim ws. imigrantów

  Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE, by te wypełniły zobowiązania dotyczące uchodźców. W innym wypadku grożą im bliżej niesprecyzowane konsekwencje.

 5. mid-epa05858796 22.03.2017

  Niemcy: CDU prześciga SPD w sondażach

  Poparcie dla niemieckich chadeków wzrosło w ostatnim czasie o punkt procentowy do 34 proc. Socjaldemokratom poparcie spadło do 31 proc.

 6. mid-epa05861587 21.03.2017

  Tusk zwołuje szczyt ws. Brexitu

  „Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE."

 7. AleksandrLukaszenkayt1270x714 21.03.2017

  Łukaszenka: Bojówkarze szkoleni w Polsce

  „Pieniądze szły przez Polskę i Litwę do nas. Dosłownie w ostatnich godzinach zatrzymaliśmy kilkudziesięciu bojowników, którzy przygotowywali prowokację z bronią”.

 8. ciezarowka-steff 21.03.2017

  Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

  33-letni Polak Marek N. został skazany na pięć lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, próbującej przerzucić na teren Wielkiej Brytanii 20 nielegalnych imigrantów.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook