Jedynie prawda jest ciekawa


Kto zarabia na sprowadzaniu uchodźców? Chodzi o naprawdę duże pieniądze

08.06.2017

Tylko w 2016 roku z Afryki Północnej do Włoch dotarło 181 tys. emigrantów. Żeby zrozumieć skalę zjawiska dodajmy, że taka liczba, to mniej więcej 10 proc. całej populacji Łotwy, czy liczba mieszkańców Olsztyna.

Lewicowe media zazwyczaj bombardują nas dość ckliwymi obrazkami pokazującymi grupy ludzi na pontonach, którzy nie zważając na zagrożenie, próbują dryfować do Europy, niejednokrotnie ryzykując własnym życiem czy życiem swoich dzieci.

Jednak jak podaje portal euroislam.pl taki obrazek, choć bardzo wzruszający zazwyczaj niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Choć ciągle zdarzają się tragiczne wypadki, dziś przerzut emigrantów wygląda zgoła inaczej, a za tą „ludzką kontrabandą” stoją gangi przemytnicze.

W rzeczywistości każda z tych 181 436 osób została podjęta na pokład jednostki europejskiej lub organizacji pozarządowej na wodach terytorialnych Libii, a więc maksymalnie 12 mil (ok. 20 km) od brzegu, a następnie przewieziona promem do Europy. Przemytnicy wypływają łodziami, bo to nie są już gumowe pontony, oddalają się na niecałe 12 mil, po czym wysyłają prośbę o pomoc i tyle – czytamy na euroislam.pl

Redaktorzy portalu stawiają śmiałą hipotezę, że gdyby nie patrole europejskie na wodach libijskich, wypadków mogłoby być mniej, ponieważ mniej osób zdecydowałoby się na wypłynięcie w morze.

- Ale to dopiero początek szaleństwa. Istnieją przesłanki, że przemytnicy są w kontakcie z pozarządowymi agencjami pomocy humanitarnej, co tłumaczyłoby, czemu tak często to one właśnie są na miejscu pierwsze. A to już jest przestępstwo – podaje euroislam.pl

Jak podaje brytyjski portal spectator.co.uk, większość tych organizacji pochodzi z Niemiec – na ich wyposażeniu jest 6 kutrów ratunkowych. Koszt utrzymania tych jednostek wynosi w przeliczeniu na złotówki ok 1,7 mln złotych miesięcznie, co w skali roku oznacza ok 20 milionów zł. Kto za to płaci, i kto na tym zarabia?

Na to pytanie starają odpowiedzieć włoscy prokuratorzy.   

„Musimy dowiedzieć się skąd pochodzą te pieniądze. Powinniśmy sprawdzić organizacje, które zajmują się dowożeniem migrantów do wybrzeży Włoch. Znamiennym jest fakt, że to właśnie one są zawsze najbliżej miejsca, skąd wysyłany jest sygnał”  - tłumaczy prokurator Carmelo Zuccaro.

Włosi przypuszczają, że dochodzi do zmowy między przemytnikami, a organizacjami pozarządowymi. Nie brakuje przypadków, że łodzie ratunkowe wyruszają na pomoc zanim dostaną sygnał S.O.S.

Warto o tym pamiętać, kiedy zaczniemy zastanawiać, gdzie płynie strumień pieniędzy, jakie uchodźcy są w stanie zapłacić, za podróż do "europejskiego raju".

PF,euroislam.pl, spectator.co.uk

  

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook