Jedynie prawda jest ciekawa


Krzysztof Szczerski złoży wizytę w Waszyngtonie i NY

26.04.2017

Polityki bezpieczeństwa, współpraca wojskowa, a także aktualne kwestie bilateralne, w tym plan tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu - te m.in. kwestie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski będzie omawiał w środę podczas swojej wizyty Waszyngtonie.

Minister Szczerski do Waszyngtonu udaje się z Meksyku po zakończeniu oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. W stolicy USA prezydencki minister odbędzie spotkania w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, Departamencie Stanu, Pentagonie oraz Kongresie USA - poinformowała Kancelarii Prezydenta. 

Z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem R. McMasterem oraz pełniącym obowiązki zastępcy sekretarza stanu, Thomasem Shannonen Szczerski będzie rozmawiał na temat polityki bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, a także "aktualnych kwestii bilateralnych, w tym planu tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu". 

Według komunikatu Kancelarii Prezydenta ważnym elementem rozmów szefa gabinetu prezydenta będzie także "pogłębiona dyskusja nt. polskich inicjatyw współpracy regionalnej w Europie Środkowej, w tym kwestie odnoszące się do Inicjatywy Trójmorza wzbudzającej rosnące zainteresowanie za oceanem". 

Jak poinformowano, kwestie energetyczne zostaną omówione na osobnym spotkaniu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Georgem Davidem Banksem. W lutym w Waszyngtonie Szczerski przekazał w imieniu prezydenta Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. 

Jak wówczas informowano przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta prezydenta USA odbyła się podczas zaplanowanego na lipiec we Wrocławiu Forum Państw Trójmorza. To wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. 

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Szczerski spotka się również z ekspertami wiodących waszyngtońskich think-tanków, a także weźmie udział w konferencji nt. relacji transatlantyckich, zorganizowanej przez waszyngtońskie biuro German Marshall Fund. 

W części spotkań szefowi gabinetu prezydenta towarzyszyć będą Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz prezes PGNiG Piotr Woźniak. Soloch wizytę w Waszyngtonie rozpoczął już w poniedziałek, jego wizyta, podobnie jak prezydenckiego ministra, potrwa do czwartku. W rozmowie z PAP szef BBN poinformował, że wspólnie ze Szczerskim odbędzie spotkania z podsekretarzem Shannonem i gen. McMasterem. 

Z kolei Nowym Jorku minister Szczerski odbędzie serię spotkań w ramach kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Spotka się z ambasadorami państw afrykańskich i Karaibów.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook