Jedynie prawda jest ciekawa


Kryzys uderza we francuskich polityków

26.09.2012

Kryzys dotarł do Francji i coraz mocniej odciska swoje piętno. Jeśli do tej pory francuskie elity tego nie odczuły, lada chwila się to zmieni. Do oszczędzania będą musieli przyzwyczaić się również politycy.

Jak informują media francuskie, parlament we Francji podjął decyzję o obcięciu środków dla deputowanych do Zgromadzenia Narodowego. Budżet Izby został zamrożony na kolejne pięć lat. Politycy stracą również 10-procentowe dodatki do swoich pensji.

Claude Bartolone (zdj.), który przewodniczy Zgromadzeniu Narodowemu, zaznaczył, że politycy powinni dać przykład "skromności budżetowej". W praktyce oznacza to, że do 2017 roku budżet Izby nie powiększy się nawet o jedno euro. Zdecydowano również, że budżet ZN będzie od tej pory zatwierdzany przez Trybunał Obrachunkowy. Zadaniem tej instytucji jest kontrola finansowa urzędów publicznych.

Obcięcie pensji polityków ma przynieść oszczędności rzędu 4,4 miliona euro. Każdy z deputowanych straci 10 procent pensji, czyli około 600 euro.

Obecnie dieta francuskiego deputowanego wynosi 7,1 tys. euro brutto, jednak oprócz tej kwoty otrzymuje on dodatek (tzw. IRFM) w wysokości 6,4 tys. euro na pokrycie kosztów służbowych (takich jak wynajęcie biura poselskiego, wyżywienie w trakcie wyjazdów służbowych etc.). Ten właśnie dodatek ma być obniżony.

Media twierdziły niedawno, że niektórzy deputowani, łamiąc przepisy, przeznaczają część dodatku IRFM na cele prywatne, jak bilety na wyjazdy urlopowe. Trudno to jednak weryfikować, gdyż parlamentarzyści nie mają obowiązku ujawniania sposobu wydawania dodatku służbowego.

Zdecydowana większość deputowanych, pytana przez prasę, zareagowała pozytywnie na zapowiedź oszczędności. Bardziej krytycznie podchodzą do zapowiedzi Bartolonego media. Tygodnik "Le Point" pisze, że choć zmiany idą w dobrym kierunku, to są raczej skromne, biorąc pod uwagę skalę kryzysu gospodarczego. Ponadto - dodaje gazeta - nadal nikt nie będzie sprawdzał, na co wydają służbowy dodatek deputowani; wymagana jest tylko deklaracja samego zainteresowanego w tej sprawie.

W maju na pierwszym posiedzeniu francuskiego rządu tej kadencji zapadła decyzja o obniżeniu o 30 proc. uposażenia prezydenta Francois Hollande'a i ministrów. Wynagrodzenia szefa państwa i premiera spadły z ponad 21 tys. euro do około 15 tys. euro brutto, a płace ministrów - z 14 tys. euro do niecałych 10 tys. euro.

Wybrany wiosną tego roku socjalistyczny prezydent obiecał obniżkę uposażeń władz państwowych w swoim programie wyborczym.

PAP,TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook