Jedynie prawda jest ciekawa


Kryzys uderza we francuskich polityków

26.09.2012

Kryzys dotarł do Francji i coraz mocniej odciska swoje piętno. Jeśli do tej pory francuskie elity tego nie odczuły, lada chwila się to zmieni. Do oszczędzania będą musieli przyzwyczaić się również politycy.

Jak informują media francuskie, parlament we Francji podjął decyzję o obcięciu środków dla deputowanych do Zgromadzenia Narodowego. Budżet Izby został zamrożony na kolejne pięć lat. Politycy stracą również 10-procentowe dodatki do swoich pensji.

Claude Bartolone (zdj.), który przewodniczy Zgromadzeniu Narodowemu, zaznaczył, że politycy powinni dać przykład "skromności budżetowej". W praktyce oznacza to, że do 2017 roku budżet Izby nie powiększy się nawet o jedno euro. Zdecydowano również, że budżet ZN będzie od tej pory zatwierdzany przez Trybunał Obrachunkowy. Zadaniem tej instytucji jest kontrola finansowa urzędów publicznych.

Obcięcie pensji polityków ma przynieść oszczędności rzędu 4,4 miliona euro. Każdy z deputowanych straci 10 procent pensji, czyli około 600 euro.

Obecnie dieta francuskiego deputowanego wynosi 7,1 tys. euro brutto, jednak oprócz tej kwoty otrzymuje on dodatek (tzw. IRFM) w wysokości 6,4 tys. euro na pokrycie kosztów służbowych (takich jak wynajęcie biura poselskiego, wyżywienie w trakcie wyjazdów służbowych etc.). Ten właśnie dodatek ma być obniżony.

Media twierdziły niedawno, że niektórzy deputowani, łamiąc przepisy, przeznaczają część dodatku IRFM na cele prywatne, jak bilety na wyjazdy urlopowe. Trudno to jednak weryfikować, gdyż parlamentarzyści nie mają obowiązku ujawniania sposobu wydawania dodatku służbowego.

Zdecydowana większość deputowanych, pytana przez prasę, zareagowała pozytywnie na zapowiedź oszczędności. Bardziej krytycznie podchodzą do zapowiedzi Bartolonego media. Tygodnik "Le Point" pisze, że choć zmiany idą w dobrym kierunku, to są raczej skromne, biorąc pod uwagę skalę kryzysu gospodarczego. Ponadto - dodaje gazeta - nadal nikt nie będzie sprawdzał, na co wydają służbowy dodatek deputowani; wymagana jest tylko deklaracja samego zainteresowanego w tej sprawie.

W maju na pierwszym posiedzeniu francuskiego rządu tej kadencji zapadła decyzja o obniżeniu o 30 proc. uposażenia prezydenta Francois Hollande'a i ministrów. Wynagrodzenia szefa państwa i premiera spadły z ponad 21 tys. euro do około 15 tys. euro brutto, a płace ministrów - z 14 tys. euro do niecałych 10 tys. euro.

Wybrany wiosną tego roku socjalistyczny prezydent obiecał obniżkę uposażeń władz państwowych w swoim programie wyborczym.

PAP,TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook