Jedynie prawda jest ciekawa


Kreml „wybierze” prezydenta Francji?

10.02.2017

Czy Francja powinna obawiać się rosyjskich prób wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich? Tak twierdzi francuski tygodnik „Le Canard enchaine”, ten sam, który ujawnił aferę finansową wokół Francoisa Fillona.

Tygodnik powołuje się przy tym na francuskie służby specjalne, które przyznają, że przygotowują się do rosyjskich cyberataków podczas wyborów prezydenckich, zaplanowanych na wiosnę. Głównym beneficjentem tych cyberataków ma być rzecz jasna Marine Le Pen- liderka Frontu Narodowego i najbardziej prorosyjska ze wszystkich kandydatów, obok Francois Fillona.

Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Zewnętrznego (DSGE), czyli francuski wywiad wojskowy i strategiczny swe obawy opiera na doświadczeniu poprzednich wyborów prezydenckich w 2012 roku. Wówczas między pierwszą a drugą turą, rosyjski wirus zaatakował system informatyczny Pałacu Elizejskiego.

Bezpieczeństwo informatyczne zostało od tego czasu wzmocnione, ale Rada Konstytucyjna boi się, że nadchodzące wybory zostaną zakłócone."Cyberatak może mieć miejsce niebawem. Poziom zagrożenia jest tak wysoki, że rosyjskiemu cyberatakowi zostanie poświęcone następne posiedzenie rady ds. bezpieczeństwa w Pałacu Elizejskim" - twierdzi „Le Canard enchaine”. Jak twierdzi pismo w październiku ub.r. odbyło się już szkolenie na ten temat w parlamencie.

"Szkolenie dla posłów trwało w sumie tydzień. Każdy z nich otrzymał klucz USB zawierający instruktarz „higieny informatycznej”. Wszystkie partie były obecne z wyjątkiem Frontu Narodowego" - twierdzi „Le Canard enchaine” dalej. DSGE twierdzi, że dużą rolę w wyborach mogą odegrać programy informatyczne, których zadaniem będzie odpowiednie lokowanie i pomnażanie w internecie, na wielką skalę, wszystkich opinii przychylnych Frontowi Narodowemu (oraz kontrowanie i wymazywanie opinii negatywnych). 

Dzięki temu Francuzi mają dojść do wniosku, że Le Pen cieszy się znacznie większym poparciem niż w rzeczywistości. Co w końcu, jak ma nadzieję Kreml, zaowocuje wzrostem poparcia dla FN.

Ryb, Le Canard Enchaine, rtl.fr

Fot. [frontnational.fr]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook