Jedynie prawda jest ciekawa


Kreml „wybierze” prezydenta Francji?

10.02.2017

Czy Francja powinna obawiać się rosyjskich prób wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich? Tak twierdzi francuski tygodnik „Le Canard enchaine”, ten sam, który ujawnił aferę finansową wokół Francoisa Fillona.

Tygodnik powołuje się przy tym na francuskie służby specjalne, które przyznają, że przygotowują się do rosyjskich cyberataków podczas wyborów prezydenckich, zaplanowanych na wiosnę. Głównym beneficjentem tych cyberataków ma być rzecz jasna Marine Le Pen- liderka Frontu Narodowego i najbardziej prorosyjska ze wszystkich kandydatów, obok Francois Fillona.

Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Zewnętrznego (DSGE), czyli francuski wywiad wojskowy i strategiczny swe obawy opiera na doświadczeniu poprzednich wyborów prezydenckich w 2012 roku. Wówczas między pierwszą a drugą turą, rosyjski wirus zaatakował system informatyczny Pałacu Elizejskiego.

Bezpieczeństwo informatyczne zostało od tego czasu wzmocnione, ale Rada Konstytucyjna boi się, że nadchodzące wybory zostaną zakłócone."Cyberatak może mieć miejsce niebawem. Poziom zagrożenia jest tak wysoki, że rosyjskiemu cyberatakowi zostanie poświęcone następne posiedzenie rady ds. bezpieczeństwa w Pałacu Elizejskim" - twierdzi „Le Canard enchaine”. Jak twierdzi pismo w październiku ub.r. odbyło się już szkolenie na ten temat w parlamencie.

"Szkolenie dla posłów trwało w sumie tydzień. Każdy z nich otrzymał klucz USB zawierający instruktarz „higieny informatycznej”. Wszystkie partie były obecne z wyjątkiem Frontu Narodowego" - twierdzi „Le Canard enchaine” dalej. DSGE twierdzi, że dużą rolę w wyborach mogą odegrać programy informatyczne, których zadaniem będzie odpowiednie lokowanie i pomnażanie w internecie, na wielką skalę, wszystkich opinii przychylnych Frontowi Narodowemu (oraz kontrowanie i wymazywanie opinii negatywnych). 

Dzięki temu Francuzi mają dojść do wniosku, że Le Pen cieszy się znacznie większym poparciem niż w rzeczywistości. Co w końcu, jak ma nadzieję Kreml, zaowocuje wzrostem poparcia dla FN.

Ryb, Le Canard Enchaine, rtl.fr

Fot. [frontnational.fr]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook