Jedynie prawda jest ciekawa


Kreml: Memorandum z USA straciło sens

07.04.2017

Podpisane przez Rosję i USA memorandum o unikaniu incydentów i bezpieczeństwie lotów w Syrii straciło sens wobec amerykańskiego ataku rakietowego na syryjską bazę lotniczą - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

-Memorandum straciło sens dziś w nocy wraz z dokonaniem ataków (przez USA)" - oświadczył Pieskow. Pytany o to, czy zawieszenie przez Rosję memorandum nie zwiększy ryzyka incydentów na niebie nad Syrią, powiedział: "wobec ataków rakietowych nie można raczej mówić o jakimś jeszcze większym podwyższeniu ryzyka; ono i tak znacznie wzrosło". Memorandum o zapobieganiu incydentom i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów w trakcie operacji w Syrii Rosja i USA zawarły jesienią 2015 roku.

Przedstawiciel Kremla przyznał, że Moskwa została poinformowana przez Waszyngton o planowanych uderzeniach. Pieskow podkreślił jednak, że nikt nie dzwonił w tej sprawie do prezydenta Władimira Putina. Na razie - wyjaśnił - rozmowa telefoniczna Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem nie jest planowana. Rzecznik prezydenta Rosji potwierdził, że władze w Moskwie oceniają amerykańskie ataki rakietowe w Syrii jako akt agresji wobec swojego sojusznika. Zapowiedział, że Putin omówi w piątek z rosyjską Radą Bezpieczeństwa sytuację związaną z atakiem sił USA.

Pieskow nie odpowiedział na pytanie o wizytę w Moskwie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, zapowiadaną wcześniej na 11-12 kwietnia. Rzecznik Putina przypomniał, że Tillerson został zaproszony przez szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. Pieskow oświadczył, że amerykański atak na syryjską bazę był dokonany "de facto w interesach Państwa Islamskiego" i innych ugrupowań terrorystycznych w Syrii. -Jednoznacznie można powiedzieć, że te ostrzały przyniosły szkodę sprawie walki z terroryzmem - ocenił rzecznik Kremla. Wyraził nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wystąpi z krytyką amerykańskiego ataku.

Siły USA w nocy z czwartku na piątek przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims w środkowej części kraju. Była to odpowiedź na wtorkowy atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, o który Stany Zjednoczone oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ataku chemicznym zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

fot. [PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN / POOL]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook