Jedynie prawda jest ciekawa

Kover: "Od Polaków nauczyliśmy się, jak obalić komunizm"

03.10.2013

Jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych przyjaciół Polaków - powiedział przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover po spotkaniu w Gdańsku z Lechem Wałęsą.

 „Cieszę się, że jeszcze o mnie pamiętacie” - powiedział b. prezydent witając w swoim biurze w Zielonej Bramie kilkunastoosobową delegację gości z Węgier.

Kover powiedział dziennikarzom, że spotkanie z pierwszym przywódcą Solidarności to „ogromny zaszczyt”. „Dzisiejsza elita rządząca na Węgrzech za młodu za wzór stawiała sobie Lecha Wałęsę” - podkreślił.

Dla naszych rodziców z kolei takim determinującym wydarzeniem były wydarzenia 1956 roku na Węgrzech, dla naszych dziadków II wojna światowa; a dla nas, mojego pokolenia, właśnie wydarzenia w Gdańsku w 1980 r. Wszystkiego czego się nauczyliśmy, jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych polskich przyjaciół. Ile razy przybywamy do Polski zawsze o tym pamiętam - zapewnił węgierski polityk.

Kover dodał, że jego rozmowa z Wałęsą dotyczyła głównie współpracy Polski i Węgier i ich relacji z Unią Europejską.

Nasza wspólna przeszłość zmusza do współpracy. To, że jesteśmy historycznie skazani na siebie wspiera nas w naszej pracy, abyśmy uczynili nasze kraje silnymi w ramach silnej Europy – zaznaczył Kover.

Węgierski polityk przypomniał, że ostatni raz był w Gdańsku 26 lat temu jako student zaangażowany w swojej ojczyźnie w opozycję antykomunistyczną.

W ramach pobytu w Gdańsku szef Zgromadzenia Narodowego Węgier spotkał się także z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem. W programie jego wizyty są także zwiedzanie wystawy „Drogi do wolności”, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz spotkanie z Istvanem Elekiem, założycielem Stowarzyszenia Polsko-Węgierskiego oraz przedstawicielami węgierskiej emigracji.

W pierwszym dniu wizyty w Polsce, Kover spotkał się w Warszawie z marszałkami Senatu Bogdanem Borusewiczem i Sejmu Ewą Kopacz.

PAP/aż 

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook