Jedynie prawda jest ciekawa


Kover: "Od Polaków nauczyliśmy się, jak obalić komunizm"

03.10.2013

Jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych przyjaciół Polaków - powiedział przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover po spotkaniu w Gdańsku z Lechem Wałęsą.

 „Cieszę się, że jeszcze o mnie pamiętacie” - powiedział b. prezydent witając w swoim biurze w Zielonej Bramie kilkunastoosobową delegację gości z Węgier.

Kover powiedział dziennikarzom, że spotkanie z pierwszym przywódcą Solidarności to „ogromny zaszczyt”. „Dzisiejsza elita rządząca na Węgrzech za młodu za wzór stawiała sobie Lecha Wałęsę” - podkreślił.

Dla naszych rodziców z kolei takim determinującym wydarzeniem były wydarzenia 1956 roku na Węgrzech, dla naszych dziadków II wojna światowa; a dla nas, mojego pokolenia, właśnie wydarzenia w Gdańsku w 1980 r. Wszystkiego czego się nauczyliśmy, jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych polskich przyjaciół. Ile razy przybywamy do Polski zawsze o tym pamiętam - zapewnił węgierski polityk.

Kover dodał, że jego rozmowa z Wałęsą dotyczyła głównie współpracy Polski i Węgier i ich relacji z Unią Europejską.

Nasza wspólna przeszłość zmusza do współpracy. To, że jesteśmy historycznie skazani na siebie wspiera nas w naszej pracy, abyśmy uczynili nasze kraje silnymi w ramach silnej Europy – zaznaczył Kover.

Węgierski polityk przypomniał, że ostatni raz był w Gdańsku 26 lat temu jako student zaangażowany w swojej ojczyźnie w opozycję antykomunistyczną.

W ramach pobytu w Gdańsku szef Zgromadzenia Narodowego Węgier spotkał się także z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem. W programie jego wizyty są także zwiedzanie wystawy „Drogi do wolności”, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz spotkanie z Istvanem Elekiem, założycielem Stowarzyszenia Polsko-Węgierskiego oraz przedstawicielami węgierskiej emigracji.

W pierwszym dniu wizyty w Polsce, Kover spotkał się w Warszawie z marszałkami Senatu Bogdanem Borusewiczem i Sejmu Ewą Kopacz.

PAP/aż 

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 2. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 3. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 4. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 5. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 6. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 7. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 8. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

Wiadomości ze świata