Jedynie prawda jest ciekawa


Kover: "Od Polaków nauczyliśmy się, jak obalić komunizm"

03.10.2013

Jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych przyjaciół Polaków - powiedział przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover po spotkaniu w Gdańsku z Lechem Wałęsą.

 „Cieszę się, że jeszcze o mnie pamiętacie” - powiedział b. prezydent witając w swoim biurze w Zielonej Bramie kilkunastoosobową delegację gości z Węgier.

Kover powiedział dziennikarzom, że spotkanie z pierwszym przywódcą Solidarności to „ogromny zaszczyt”. „Dzisiejsza elita rządząca na Węgrzech za młodu za wzór stawiała sobie Lecha Wałęsę” - podkreślił.

Dla naszych rodziców z kolei takim determinującym wydarzeniem były wydarzenia 1956 roku na Węgrzech, dla naszych dziadków II wojna światowa; a dla nas, mojego pokolenia, właśnie wydarzenia w Gdańsku w 1980 r. Wszystkiego czego się nauczyliśmy, jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych polskich przyjaciół. Ile razy przybywamy do Polski zawsze o tym pamiętam - zapewnił węgierski polityk.

Kover dodał, że jego rozmowa z Wałęsą dotyczyła głównie współpracy Polski i Węgier i ich relacji z Unią Europejską.

Nasza wspólna przeszłość zmusza do współpracy. To, że jesteśmy historycznie skazani na siebie wspiera nas w naszej pracy, abyśmy uczynili nasze kraje silnymi w ramach silnej Europy – zaznaczył Kover.

Węgierski polityk przypomniał, że ostatni raz był w Gdańsku 26 lat temu jako student zaangażowany w swojej ojczyźnie w opozycję antykomunistyczną.

W ramach pobytu w Gdańsku szef Zgromadzenia Narodowego Węgier spotkał się także z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem. W programie jego wizyty są także zwiedzanie wystawy „Drogi do wolności”, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz spotkanie z Istvanem Elekiem, założycielem Stowarzyszenia Polsko-Węgierskiego oraz przedstawicielami węgierskiej emigracji.

W pierwszym dniu wizyty w Polsce, Kover spotkał się w Warszawie z marszałkami Senatu Bogdanem Borusewiczem i Sejmu Ewą Kopacz.

PAP/aż 

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 2. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 3. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 4. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 5. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 6. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

 7. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 8. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook