Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół wesprze chrześcijan w Iraku. Odbudowanych zostanie 13 tysięcy domów

28.09.2017

Plan odbudowy w Iraku 13 tysięcy domów rodzin chrześcijańskich, zburzonych przez Państwo Islamskie (IS), przedstawiono w czwartek na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Domy te znajdują się na irackiej Równinie Niniwy, zwanej Równiną Świętych.

O planach odbudowy mówiono w czasie trzydniowej konferencji dyrektorów oddziałów stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W obradach uczestniczył ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji organizacji.

Od kilku miesięcy działa Komitet Odbudowy Niniwy, powołany przez trzy działające tam Kościoły chrześcijańskie: syryjski Kościół katolicki, syryjski Kościół prawosławny i Kościół chaldejski w Syrii. Wspierane są one przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Według jego danych pomocy potrzebuje około 12 tys. rodzin chrześcijańskich z Równiny Niniwy, czyli blisko 100 tys. osób. Jako wysiedleńcy przebywają obecnie w rejonie Irbilu, w północnym Iraku. Ludzie ci, jak się podkreśla, chcą wrócić do swoich stron. Tam zaś spalonych i zburzonych jest prawie 13 tys. domów. Zniszczyły je w czasie okupacji siły IS.

Koszt odbudowy osiedli oszacowano na ćwierć miliarda dolarów. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zobowiązało się do pomocy finansowej przy odbudowie pierwszych 100 domostw. Również polska sekcja stowarzyszenia zachęca do włączenia się w odbudowę miejsca, gdzie - jak przypomina - znajdują się korzenie chrześcijaństwa.

Obecny na konferencji watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył w czwartek: "Popieramy powrót chrześcijan na Równinę Niniwy i mamy nadzieję, że także chrześcijanie będą mogli współpracować, by pomóc społeczeństwu irackiemu odbudować się i żyć razem".

Następnie zastrzegł: "Stoimy na stanowisku, że chrześcijanie nie mogą nigdy stać się chronioną mniejszością na Bliskim Wschodzie i w Iraku, pobłażliwie tolerowaną". - Muszą oni cieszyć się takimi samymi prawami, jak wszyscy inni obywatele - podkreślił kardynał Parolin. Słowa te watykaniści uznali za ostrzeżenie przed tworzeniem "chrześcijańskich gett" w regionie.

- Logiczne jest to, że chrześcijanie muszą powrócić do swoich domów, ale należy pokonać tę przeszkodę - powiedział watykański sekretarz stanu.

W wystąpieniu na forum konferencji kardynał Parolin mówił też, że "chrześcijanie mają szczególną misję, aby być budowniczymi pokoju, pojednania i rozwoju".

Jego zdaniem jest ona w Iraku pilniejsza bardziej niż kiedykolwiek, bo państwo to potrzebuje "procesu pojednania narodowego i wspólnego wysiłku wszystkich części społeczeństwa na rzecz wspólnych rozwiązań dla dobra całego kraju".

Pytany o niedawne kurdyjskie referendum niepodległościowe, współpracownik papieża Franciszka odparł: "Stolica Apostolska śledzi wydarzenia w Iraku z wielką uwagą. Przykro nam z powodu obecnych napięć, bo nie przyczynia się to do stworzenia warunków pokoju i odbudowy, niezbędnych w tym kraju".

Ponadto kardynał Parolin powiedział dziennikarzom, że obecnie nie ma planów podróży papieża do Iraku. Przyznał, że bardzo pragną tego tamtejsi chrześcijanie i biskupi.

PAP
Fot: FB/ThisIsChristianIraq

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 6. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 7. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook