Jedynie prawda jest ciekawa

Korea Północna grozi "bezlitosnym" atakiem na Seul

20.12.2013

Pjongjang zagroził, że może zaatakować Koreę Południową bez ostrzeżenia. Wiadomość przesłał faxem. Poinformował o tym The Independent.

Fax był wysłany za pośrednictwem wojskowego łączą utrzymywanego pomiędzy Koreą Północna, a Południową. W dokumencie znalazła się też zapowiedź przeprowadzenia nowego testu broni jądrowej. Wiadomość potwierdza południowokoreańskie ministerstwo obrony.

List podpisała Komisja Obrony Narodowej, najwyższy organ wojskowy w Korei Północnej. Adresatem jest biuro południowokoreańskiego prezydenta.

Reżim w Pjongjang zagroził atakiem w odpowiedzi na protesty w Seulu. W drugą rocznicę śmierci byłego dyktatora Kim Dzong Ila demonstranci spalili zdjęcia obecnego przywódcy Korei Północnej Kim Dzon Una. Reżim uznał to za zniewagę najwyższego stopnia i prowokację przeciwko najwyższym osobistościom Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Protesty w Seulu zostały zorganizowane przez prawicowych aktywistów i uciekinierów z Północy. Demonstranci spalili kukły północnokoreańskich przywódców, a wydarzenie było relacjonowane przez telewizję.

Według rzecznika południowokoreańskiego ministerstwa obrony nie ma oznak zwiększonej aktywności wojskowej na północy półwyspu.

Między Koreami nie ma łączności telefonicznej od marca. Specjalna linia została zamknięta przez północ w odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojsk amerykańskich i południowokoreańskich.

źródło: polskieradio.pl/Wuj

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. Argentyna23112017 23.11.2017

  Tragedia zaginionego okrętu podwodnego. Zapasy tlenu są na wyczerpaniu

  Poszukiwania zaginionego okrętu podwodnego ARA San Juan weszły w środę w "krytyczną fazę" bowiem wkrótce załodze skończą się zapasy tlenu - oświadczył rzecznik marynarki wojennej Argentyny Enrique Balbi. Intensywną akcję poszukiwawczą prowadzą jednostki z kilku krajów, w tym z USA.

 2. Reichstag 23.11.2017

  Liberałowie nie chcą z Zielonymi, Schulz może wrócić do gry. Niemcy wciąż bez koalicji

  Szef liberalnej FDP Christian Lindner w czwartek wykluczył powołanie w Niemczech rządu wraz z chadekami i Zielonymi nawet po ewentualnym rozpisaniu nowych wyborów do parlamentu. Obecnie nie ma mowy o opartej na zaufaniu współpracy z Zielonymi - podkreślił

 3. 1270isis 22.11.2017

  "Cień CIA": upadek Państwa Islamskiego nie oznacza końca konfliktu w Syrii

  Upadek Państwa Islamskiego (IS) nie wystarczy do pokojowego rozwiązania złożonego konfliktu syryjskiego - ocenia w środę Stratfor. Według ośrodka cele polityki USA wobec Syrii to promowanie reform politycznych, wspieranie Kurdów oraz ograniczanie roli Iranu.

 4. Putin22112017 22.11.2017

  Putin jest przekonany że to on zapobiegł rozpadowi Syrii. Chwali też innych przywódców

  Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w środę, przyjmując w Soczi przywódców Turcji i Iranu, że dzięki trzem krajom udało się zapobiec rozpadowi ogarniętej konfliktem Syrii. Działania bojowe na większą skalę przeciw bojownikom dobiegają końca - oświadczył

 5. 1270mladic 22.11.2017

  "Rzeźnik Bałkanów" skazany za ludobójstwo na dożywocie: "Łżecie, j... wam matkę!" - krzyczał do sędziów

  Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić odwoła się od środowego wyroku ONZ-owskiego trybunału ds. dawnej Jugosławii - zapowiedzieli jego obrońca i syn. Trybunał skazał Mladicia na dożywotnie pozbawienie wolności m.in. za ludobójstwo podczas wojny w BiH.

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook