Jedynie prawda jest ciekawa


Korea Płn. żegna Kim Dzong Ila

28.12.2011

Tysiące mieszkańców Korei Płn. opłakujących Kim Dzong Ila i żałobna kawalkada samochodów jadąca przez zaśnieżony Phenian z ciałem zmarłego przywódcy - takie fragmenty środowych uroczystości pogrzebowych w stolicy kraju pokazała północnokoreańska telewizja.

Niewiele było informacji o przebiegu uroczystości przed jej rozpoczęciem. Dziennik "Rodong Sinmun", organ komunistycznej Partii Pracy, zapowiadał, że najpierw karawan z ciałem Kim Dzong Ila przejedzie ulicami Phenianu.

Telewizja pokazała w środę, jak czarna limuzyna z ogromnym portretem przywódcy przejeżdża między szeregami żołnierzy w zielonych mundurach, którzy skłaniają głowy. Za tym autem jechało następne, z wielkim bukietem białych kwiatów oraz trzeci pojazd z przykrytą czerwoną draperią trumną z ciałem Kima.

Pochodowi towarzyszył syn Kim Dzong Ila, uznawany za jego następcę trzeci przedstawiciel dynastii rządzącej komunistyczną Koreą Płn. - Kim Dzong Un, a także jego wuj Dzang Song Tek oraz szef sztabu sił zbrojnych Ri Jong Ho, a także inni dygnitarze partyjni i wojskowi. Przejazd kawalkady odbywał się przy akompaniamencie muzyki żałobnej.

O rozpoczęciu uroczystości poinformowały rosyjska agencja ITAR-TASS i chińska Xinhua, które utrzymują korespondentów w odizolowanym od zewnętrznych wpływów Phenianie.

Kim Dzong Il zmarł 17 grudnia na atak serca.

Jego najmłodszego syna, niespełna 30-letniego Kim Dzong Una, który doświadczenie zdobywał zaledwie przez trzy lata u boku ojca, prasa oficjalna nazwała już "wielkim następcą", "wielkim towarzyszem" oraz "najwyższym dowódcą".

PAP

(fot.PAP/EPA)

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook