Jedynie prawda jest ciekawa

USA mówią o postępie

24.02.2012

Oprócz denuklearyzacji Korei Płn. poruszono kwestię pomocy humanitarnej i poprawy stosunków między państwami koreańskimi. - Myślę, że poczyniliśmy niewielki postęp - powiedział Davies po zakończeniu dwudniowego spotkania w Pekinie, zastrzegając, iż "słowo +przełom+ byłoby przesadą".

W rozmowach określanych przez obie strony jako "poważne", Davies i wiceminister spraw zagranicznych Korei Płn. Kim Kie Gwan przedyskutowali tematy związane z denuklearyzacją Północy, a także z pomocą humanitarną, jaką USA są gotowe dostarczyć w zamian za zawieszenie prac w ośrodku wzbogacania uranu
w Jongbion. Davies wezwał też Koreę Płn. do poprawy stosunków z Koreą Płd.

USA zaproponowały dostarczenie Korei Płn. 240 tys. ton żywności, jednak nie porozumiano się co do jej konkretnej formy; Phenian miał domagać się ryżu i innych zbóż, gdy USA oferowały specjalne sucharki i suplementy witaminowe dla niemowląt - podała agencja Kyodo.

Nie ustalono daty kolejnego spotkania, ale Davies zapewnił, że obie strony pozostaną w kontakcie poprzez tzw. kanał nowojorski, czyli misję dyplomatyczną Korei Płn. przy ONZ. O przebiegu czwartkowo-piątkowych rozmów poinformowany został specjalny przedstawiciel Chin ds. Półwyspu Koreańskiego.

Rozmowy USA-Korea Płn. były pierwszym spotkaniem przedstawicieli obu państw od śmierci w grudniu
ubiegłego roku północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila. Głównym celem negocjacji w Pekinie jest przygotowanie gruntu pod wznowienie sześciostronnych rozmów w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego, które zostały przerwane trzy lata temu. Waszyngton chce skłonić Phenian do rezygnacji ze wzbogacania uranu, a tym samym z budowy bomby atomowej.

Stany Zjednoczone zamierzają także skłonić nowego przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una do zmiany
polityki. W styczniu władze w Phenianie dały do zrozumienia, że w zamian za amerykańską pomoc i zniesienie sankcji mogłyby zrezygnować ze wzbogacania uranu. Tym samym zostałby spełniony jeden z najważniejszych warunków USA do wznowienia rozmów sześciostronnych, w których obok USA i Korei Północnej biorą udział także Rosja, Chiny, Japonia i Korea Południowa.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 2. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 3. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 4. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 5. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 6. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 7. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 8. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook