Jedynie prawda jest ciekawa

USA mówią o postępie

24.02.2012

Oprócz denuklearyzacji Korei Płn. poruszono kwestię pomocy humanitarnej i poprawy stosunków między państwami koreańskimi. - Myślę, że poczyniliśmy niewielki postęp - powiedział Davies po zakończeniu dwudniowego spotkania w Pekinie, zastrzegając, iż "słowo +przełom+ byłoby przesadą".

W rozmowach określanych przez obie strony jako "poważne", Davies i wiceminister spraw zagranicznych Korei Płn. Kim Kie Gwan przedyskutowali tematy związane z denuklearyzacją Północy, a także z pomocą humanitarną, jaką USA są gotowe dostarczyć w zamian za zawieszenie prac w ośrodku wzbogacania uranu
w Jongbion. Davies wezwał też Koreę Płn. do poprawy stosunków z Koreą Płd.

USA zaproponowały dostarczenie Korei Płn. 240 tys. ton żywności, jednak nie porozumiano się co do jej konkretnej formy; Phenian miał domagać się ryżu i innych zbóż, gdy USA oferowały specjalne sucharki i suplementy witaminowe dla niemowląt - podała agencja Kyodo.

Nie ustalono daty kolejnego spotkania, ale Davies zapewnił, że obie strony pozostaną w kontakcie poprzez tzw. kanał nowojorski, czyli misję dyplomatyczną Korei Płn. przy ONZ. O przebiegu czwartkowo-piątkowych rozmów poinformowany został specjalny przedstawiciel Chin ds. Półwyspu Koreańskiego.

Rozmowy USA-Korea Płn. były pierwszym spotkaniem przedstawicieli obu państw od śmierci w grudniu
ubiegłego roku północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila. Głównym celem negocjacji w Pekinie jest przygotowanie gruntu pod wznowienie sześciostronnych rozmów w sprawie północnokoreańskiego programu jądrowego, które zostały przerwane trzy lata temu. Waszyngton chce skłonić Phenian do rezygnacji ze wzbogacania uranu, a tym samym z budowy bomby atomowej.

Stany Zjednoczone zamierzają także skłonić nowego przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una do zmiany
polityki. W styczniu władze w Phenianie dały do zrozumienia, że w zamian za amerykańską pomoc i zniesienie sankcji mogłyby zrezygnować ze wzbogacania uranu. Tym samym zostałby spełniony jeden z najważniejszych warunków USA do wznowienia rozmów sześciostronnych, w których obok USA i Korei Północnej biorą udział także Rosja, Chiny, Japonia i Korea Południowa.

PAP
fot.wikipedia.org

Warto poczytać

 1. 1270kiev 18.10.2017

  Przepychanki z policją i zatrzymania przed parlamentem w Kijowie: "Specnaz napadł na nasz obóz pod parlamentem. Trują nas gazem, kopią po kolanach, starają się wyprzeć ludzi"

  Ukraińska policja po brutalnych - jak mówią świadkowie - przepychankach z demonstrującymi przed parlamentem w Kijowie zatrzymała w środę wieczorem 11 osób z ustawionego tam miasteczka namiotowego przeciwników władz.

 2. 1270angmerkel 18.10.2017

  Merkel poruszy na szczycie UE "kwestię praworządności". Zdaniem redakcji "Spiegla" będzie to oznaczało spór z Polską i Węgrami

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii Europejskiej kwestię praworządności - poinformowały w środę źródła rządowe w Berlinie. Praworządność jest zdaniem niemieckiego rządu rdzeniem europejskiego ładu.

 3. Katalonia 18.10.2017

  Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

  Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

 4. Hells-Angels 18.10.2017

  Szturm policji w kilkunastu niemieckich miastach

  700 funkcjonariuszy niemieckiej policji o godzinie 6:00 rano przeprowadziło w 16 miastach Północnej Westfalii naloty na mieszkania i sklepy, należące do Hells Angels oraz podlegającej jej paramilitarnej bojówki Clan 81 Germany.

 5. Jerozolima 18.10.2017

  Irański dowódca wzywa do przeciwstawienia się Izraelowi

  Szef sztabu generalnego irańskiej armii generał Mohammad Bakeri rozmawiał w środę w stolicy Syrii Damaszku na temat pogłębienia współpracy z syryjskim wojskiem. Wezwał do przeciwstawienia się Izraelowi i sunnickim rebeliantom - poinformowały syryjskie media.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook