Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korea Płn. odrzuca porozumienie o nieagresji z USA

12.10.2013

Władze Korei Północnej odrzuciły zawarcie porozumienia o nieagresji z USA, co zaproponował w zeszłym tygodniu amerykański sekretarz stanu John Kerry pod warunkiem, że Pjongjang zgodzi się na denuklearyzację - poinformowały w sobotę północnokoreańskie media.

Cytowany przez państwowe media rzecznik północnokoreańskiej Narodowej Komisji Obrony oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny wstrzymać najpierw sankcje gospodarcze nałożone na Koreę Płn. za przeprowadzenie w lutym br. trzeciej próby nuklearnej, a także zaprzestać prowokacji, w tym manewrów wojskowych w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Pjongjang ogłosił we wtorek mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się dwa dni później na wodach u wybrzeży Korei Płd. wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd. Północnokoreańskie władze ostrzegły, że ćwiczenia te mogą spowodować "nieprzewidywalną katastrofę".

Pjongjang już groził wojną nuklearną, po rozpoczęciu podobnych manewrów na początku br. 3 października USA i Korea Płd. porozumiały się w sprawie współpracy na rzecz wzmocnienia potencjału Seulu w kwestii odpierania gróźb ze strony Korei Płn. Obie strony podpisały nową strategię wojskową, by lepiej koordynować odpowiedź na wszelkie ataki Pjongjangu.

Tymczasem podczas swej niedawnej wizyty w Japonii szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział, że drzwi do negocjacji z Koreą Płn. są otwarte, jeśli porzuci ona swój kontrowersyjny program nuklearny zgodnie z międzynarodowymi wymogami.

W Waszyngtonie Kerry przyznał, że jest gotów na ustanowienie pokojowych relacji z Pjongjangiem pod warunkiem, że ten zdecyduje się na denuklearyzację.

Na początku tygodnia dwóch południowokoreańskich deputowanych poinformowało agencję AP, że wywiad powiadomił parlament, iż Korea Płn. ponownie uruchomiła reaktor mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

Reaktor w ośrodku Jongbjon wyłączono w 2007 r. w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność", który obecnie znajduje się w impasie. Jego ponowne włączenie Korea Płn. zapowiedziała w kwietniu br., w okresie wzrostu napięcia po przeprowadzeniu trzeciej próby nuklearnej. AP podało, że na zdjęciach satelitarnych "widać oznaki, iż ten reaktor może już pracować".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Korea Płd

,

USA

,

agresja

,

wojna domowa

Warto poczytać

 1. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 2. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 3. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 4. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 5. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 6. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 7. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 8. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook