Jedynie prawda jest ciekawa


Korea Płn. odrzuca porozumienie o nieagresji z USA

12.10.2013

Władze Korei Północnej odrzuciły zawarcie porozumienia o nieagresji z USA, co zaproponował w zeszłym tygodniu amerykański sekretarz stanu John Kerry pod warunkiem, że Pjongjang zgodzi się na denuklearyzację - poinformowały w sobotę północnokoreańskie media.

Cytowany przez państwowe media rzecznik północnokoreańskiej Narodowej Komisji Obrony oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny wstrzymać najpierw sankcje gospodarcze nałożone na Koreę Płn. za przeprowadzenie w lutym br. trzeciej próby nuklearnej, a także zaprzestać prowokacji, w tym manewrów wojskowych w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Pjongjang ogłosił we wtorek mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się dwa dni później na wodach u wybrzeży Korei Płd. wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd. Północnokoreańskie władze ostrzegły, że ćwiczenia te mogą spowodować "nieprzewidywalną katastrofę".

Pjongjang już groził wojną nuklearną, po rozpoczęciu podobnych manewrów na początku br. 3 października USA i Korea Płd. porozumiały się w sprawie współpracy na rzecz wzmocnienia potencjału Seulu w kwestii odpierania gróźb ze strony Korei Płn. Obie strony podpisały nową strategię wojskową, by lepiej koordynować odpowiedź na wszelkie ataki Pjongjangu.

Tymczasem podczas swej niedawnej wizyty w Japonii szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział, że drzwi do negocjacji z Koreą Płn. są otwarte, jeśli porzuci ona swój kontrowersyjny program nuklearny zgodnie z międzynarodowymi wymogami.

W Waszyngtonie Kerry przyznał, że jest gotów na ustanowienie pokojowych relacji z Pjongjangiem pod warunkiem, że ten zdecyduje się na denuklearyzację.

Na początku tygodnia dwóch południowokoreańskich deputowanych poinformowało agencję AP, że wywiad powiadomił parlament, iż Korea Płn. ponownie uruchomiła reaktor mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

Reaktor w ośrodku Jongbjon wyłączono w 2007 r. w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność", który obecnie znajduje się w impasie. Jego ponowne włączenie Korea Płn. zapowiedziała w kwietniu br., w okresie wzrostu napięcia po przeprowadzeniu trzeciej próby nuklearnej. AP podało, że na zdjęciach satelitarnych "widać oznaki, iż ten reaktor może już pracować".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 2. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 3. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 4. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 5. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 6. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 7. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 8. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook