Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korea Płn. odrzuca porozumienie o nieagresji z USA

12.10.2013

Władze Korei Północnej odrzuciły zawarcie porozumienia o nieagresji z USA, co zaproponował w zeszłym tygodniu amerykański sekretarz stanu John Kerry pod warunkiem, że Pjongjang zgodzi się na denuklearyzację - poinformowały w sobotę północnokoreańskie media.

Cytowany przez państwowe media rzecznik północnokoreańskiej Narodowej Komisji Obrony oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny wstrzymać najpierw sankcje gospodarcze nałożone na Koreę Płn. za przeprowadzenie w lutym br. trzeciej próby nuklearnej, a także zaprzestać prowokacji, w tym manewrów wojskowych w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Pjongjang ogłosił we wtorek mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się dwa dni później na wodach u wybrzeży Korei Płd. wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd. Północnokoreańskie władze ostrzegły, że ćwiczenia te mogą spowodować "nieprzewidywalną katastrofę".

Pjongjang już groził wojną nuklearną, po rozpoczęciu podobnych manewrów na początku br. 3 października USA i Korea Płd. porozumiały się w sprawie współpracy na rzecz wzmocnienia potencjału Seulu w kwestii odpierania gróźb ze strony Korei Płn. Obie strony podpisały nową strategię wojskową, by lepiej koordynować odpowiedź na wszelkie ataki Pjongjangu.

Tymczasem podczas swej niedawnej wizyty w Japonii szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział, że drzwi do negocjacji z Koreą Płn. są otwarte, jeśli porzuci ona swój kontrowersyjny program nuklearny zgodnie z międzynarodowymi wymogami.

W Waszyngtonie Kerry przyznał, że jest gotów na ustanowienie pokojowych relacji z Pjongjangiem pod warunkiem, że ten zdecyduje się na denuklearyzację.

Na początku tygodnia dwóch południowokoreańskich deputowanych poinformowało agencję AP, że wywiad powiadomił parlament, iż Korea Płn. ponownie uruchomiła reaktor mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

Reaktor w ośrodku Jongbjon wyłączono w 2007 r. w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność", który obecnie znajduje się w impasie. Jego ponowne włączenie Korea Płn. zapowiedziała w kwietniu br., w okresie wzrostu napięcia po przeprowadzeniu trzeciej próby nuklearnej. AP podało, że na zdjęciach satelitarnych "widać oznaki, iż ten reaktor może już pracować".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Korea Płd

,

USA

,

agresja

,

wojna domowa

Warto poczytać

Facebook