Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korea Płn. grozi wojną Korei Płd.

25.01.2013

Władze Korei Płn., wygłosiły komunikat w którym ostrzegają sąsiedni kraj, który zamierza wprowadzić zaostrzone sankcje RB ONZ wobec reżimu w Phenianie.

"Te sankcje oznaczają deklarację wojny" - ogłosił Komitet na rzecz pokojowego zjednoczenia Korei. Piątek jest trzecim dniem z rzędu, w którym Phenian grozi odwetem za sankcje. Jak ocenia agencja Reutera, Korea Płn. używa najostrzejszego języka od kiedy pod koniec 2011 roku władzę po zmarłym ojcu przejął Kim Dzong Un.

"Jeśli zdrajcy z marionetkowego reżimu Korei Południowej będą bezpośrednio zaangażowani w tzw. sankcje ONZ, dojdzie to poważnego fizycznego odwetu" - ostrzegł Komitet w komunikacie opublikowanym przez oficjalną agencję KCNA.

Phenian ogłosił w tym tygodniu, że odrzuca jakiekolwiek rozmowy na temat zakończenia swojego programu nuklearnego. Poinformował też, że planuje przeprowadzić trzecią próbę nuklearną oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu.

We wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła jednomyślnie rezolucję nr 2087, potępiającą wystrzelenie w grudniu 2012 r. północnokoreańskiej rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę. Rezolucja nie wprowadziła nowych sankcji wobec Korei Północnej, ale zaostrzyła te już obowiązujące, m.in. wobec kilku północnokoreańskich przedsiębiorstw uczestniczących w programie rakietowym i nuklearnym.

Za rezolucją głosowały nawet Chiny, które z reguły sprzeciwiają się wszelkim międzynarodowym posunięciom przeciw Korei Północnej.

Z kolei w czwartek USA wprowadziły sankcje gospodarcze wymierzone w dwóch przedstawicieli północnokoreańskiego banku i firmy handlowej z Hongkongu, którą Waszyngton oskarżył o to, że pomaga Phenianowi w rozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Korea Płd. zapowiedziała, że sprawdza, czy istnieją dodatkowe sankcje, które mogłaby wdrożyć razem z USA. Poinformowała jednak, że najważniejsze obecnie jest przestrzeganie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W czwartek północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej poinformowała, że Phenian planuje przeprowadzenie swej trzeciej próby nuklearnej oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu. W komunikacie podkreślono, że Korea Północna "nie ukrywa", iż zapowiedziane próby będą wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym, które określono jako "wrogie państwo".

Zaniepokojenie tymi komentarzami wyraził minister obrony USA Leon Panetta. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ciągłym prowokacyjnym zachowaniem Korei Północnej" - powiedział i podkreślił, że

Waszyngton jest "w pełni przygotowany na to, by poradzić sobie z jakąkolwiek prowokacją tego kraju". "Mam jednak nadzieję, że Korea Północna stwierdzi, iż lepiej jest pozostać członkiem międzynarodowej rodziny" - dodał.

Chiny, jedyny poważny sojusznik dyplomatyczny i gospodarczy Phenianu, wezwał do powściągliwości. Jednak piątkowy artykuł redakcyjny, który ukazał się w rządowym dzienniku "Global Times" ujawnia rozdrażnienie Pekinu. Zagrożono w nim zmniejszeniem pomocy dla Phenianu. "Wydaje się, że Korea Północna nie docenia wysiłków Chin" - napisano. "Jeśli Korea Północna przeprowadzi nowe testy jądrowe, Chiny nie zawahają się zmniejszyć swojej pomocy" dla reżimu Kim Dzong Una.

"Pozwólcie Korei Północnej na irytację. Chiny chcą stabilnego Półwyspu (Koreańskiego), ale jeśli dojdzie tam do kłopotów, nie będzie to koniec świata. Na tym powinno opierać się stanowisko Chin" - dodano w artykule.

Phenian twierdzi, że próba rakietowa z 12 grudnia 2012 roku miała charakter pokojowy, ale USA i inne państwa uważają, że był to w istocie zakamuflowany test z bronią rakietową dalekiego zasięgu. Korea Północna przeprowadziła dotychczas dwa testy nuklearne - w 2006 i 2009 roku. (PAP)

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. mid-epa05878909 30.03.2017

  Premier Węgier: UE musi się zmienić

  „Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

 2. mid-epa05878948 30.03.2017

  Juncker: „Brexit nie jest końcem wszystkiego”

  „Musimy rzucić wyzwanie populistom, powiedzieć głośno i jasno, że nacjonalizm i separatyzm, które zmierzają do osłabienia UE, są czymś przeciwnym do patriotyzmu” - mówił Donald Tusk.

 3. mid-17330060 30.03.2017

  Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

  "Przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie".

 4. middd 30.03.2017

  Miedwiediew w ogniu krytyki

  Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku.

 5. konsulatwKijowie 30.03.2017

  Konsulaty na Ukrainie - wciąż zamknięte

  Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

 6. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 7. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 8. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook