Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korea nie zaprzestanie testów atomowych

08.01.2016

Pjongjang traktuje bombę atomową jako argument w negocjacjach pokojowych.

Korea Płn. nie zaprzestanie testów nuklearnych do czasu zakończenia wojny koreańskiej i podpisania traktatu pokojowego z USA, Chinami i Koreą Płd. - powiedziała agencji Reutera osoba, która przekazała to ultimatum Chinom.

Reuters podaje w piątek, że jego anonimowe źródło ma kontakty w stolicy komunistycznego reżimu, Pjongjangu. Jak pisze, o wiarygodności informatora świadczy, że przewidział, iż w 2006 roku Korea Północna przeprowadzi swoją pierwszą próbę broni atomowej.

"Korea Północna będzie je przeprowadzać (próby nuklearne) do samego końca, chyba że Chiny i USA będą chciały podpisać traktat pokojowy" - powiedział rozmówca Reutera, który chce pozostać anonimowy.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska z lat 1950-53 zakończyła się jedynie rozejmem; dotychczas nie zawarto układu pokojowego. Zawieszenie broni zostało wtedy podpisane przez USA, które występowały jako reprezentant sił ONZ, a także przez armie Korei Północnej i Chin. Dlatego te strony miałyby podpisać ewentualne porozumienie kończące wojnę.

"Ta eksplozja (domniemanej bomby wodorowej) miała być dostrzeżona głównie przez USA. Głównym celem (Pjongjangu) jest przekonanie USA do rozpoczęcia czterostronnych negocjacji prowadzących do zakończenia wojny, co zapewni im (Korei Płn.) bezpieczeństwo, którego oczekują, ponieważ uważają, iż USA chcą +zmiany reżimu+ w Pjongjangu" - tłumaczył rozmówca Reutersa.

Wcześniej USA i Chiny wyrażały chęć poprawy stosunków z komunistycznym reżimem, ale pod warunkiem rezygnacji przez Koreę Północną z kontynuowania programu nuklearnego. Jednak Reuters podkreśla, że Pjongjang traktuje swój projekt atomowy jako argument w potencjalnych negocjacjach pokojowych.

Informator podkreślił też, że zaraz po ostatniej północnokoreańskiej próbie nuklearnej przekazał stanowisko Pjongjangu władzom Chin.

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.

Działania Korei Płn. stanowią "poważne naruszenie" sierpniowego porozumienia, które miało doprowadzić do obniżenia napięcia między sąsiednimi państwami - oświadczyło w czwartek biuro prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. "Nasze wojska są postawione w stan gotowości i w przypadku dalszych prowokacji Korei Północnej kroki te spotkają się ze zdecydowaną odpowiedzią" - podkreślił przedstawiciel biura.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. paris1270 29.05.2017

  Francja: Festiwal antyrasistowski wyklucza udział białych uczestników

  Szaleństwo ideologiczne w Europie nie ustępuje! Chodzi o białe kobiety i białych mężczyzn, które reprezentują, zdaniem organizatorów, grupy winne największej opresji wobec mniejszości.

 2. 29.05.2017

  Francja: Festiwal antyrasistowski wyklucza udział białych uczestników

 3. forest-17040001270x71445vg56sb5sb56sb 29.05.2017

  Resort środowiska odpowiada KE

  "Analizujemy ją, w ciągu kilku tygodni podejmiemy decyzje co dalej".

 4. mid-epa05992566 29.05.2017

  "FT": Szczyt G7 pokazał różnice między USA i partnerami

  Szczyt G7 na Sycylii nie pozwolił rozwiać wątpliwości co do intencji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie klimatu i handlu - pisze „Financial Times”.

 5. mid-17526122 29.05.2017

  Prezes NIK wiceprzewodniczącym EUROSAI

  Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski został wiceprzewodniczącym Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI).

 6. kom98 29.05.2017

  Za rok dokument o przyszłości UE

  Do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dot. przyszłości UE bez podziału na strefę euro i na kraje, które nie są w tej strefie.

 7. e4ea28d5a49a4ea6b8e2fe42f0ac23f8 29.05.2017

  Szymański: KE powinna przyjąć stanowisko w sprawie uchodźców, jak G7

  Podkreślił, że Polska nie godzi na „ton szantażu” w sprawie uchodźców i wiązanie tego z kwestią budżetu UE.

 8. CHAD1708157t55e57d0em800x67fd61d6 29.05.2017

  Szczerski: Zaproszenie dla Trumpa jest otwarte

  Zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa na szczyt państw Trójmorza, który w lipcu ma się odbyć we Wrocławiu, jest jedną z opcji - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o możliwą datę wizyty prezydenta USA w Polsce.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook