Jedynie prawda jest ciekawa


Korea nie zaprzestanie testów atomowych

08.01.2016

Pjongjang traktuje bombę atomową jako argument w negocjacjach pokojowych.

Korea Płn. nie zaprzestanie testów nuklearnych do czasu zakończenia wojny koreańskiej i podpisania traktatu pokojowego z USA, Chinami i Koreą Płd. - powiedziała agencji Reutera osoba, która przekazała to ultimatum Chinom.

Reuters podaje w piątek, że jego anonimowe źródło ma kontakty w stolicy komunistycznego reżimu, Pjongjangu. Jak pisze, o wiarygodności informatora świadczy, że przewidział, iż w 2006 roku Korea Północna przeprowadzi swoją pierwszą próbę broni atomowej.

"Korea Północna będzie je przeprowadzać (próby nuklearne) do samego końca, chyba że Chiny i USA będą chciały podpisać traktat pokojowy" - powiedział rozmówca Reutera, który chce pozostać anonimowy.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska z lat 1950-53 zakończyła się jedynie rozejmem; dotychczas nie zawarto układu pokojowego. Zawieszenie broni zostało wtedy podpisane przez USA, które występowały jako reprezentant sił ONZ, a także przez armie Korei Północnej i Chin. Dlatego te strony miałyby podpisać ewentualne porozumienie kończące wojnę.

"Ta eksplozja (domniemanej bomby wodorowej) miała być dostrzeżona głównie przez USA. Głównym celem (Pjongjangu) jest przekonanie USA do rozpoczęcia czterostronnych negocjacji prowadzących do zakończenia wojny, co zapewni im (Korei Płn.) bezpieczeństwo, którego oczekują, ponieważ uważają, iż USA chcą +zmiany reżimu+ w Pjongjangu" - tłumaczył rozmówca Reutersa.

Wcześniej USA i Chiny wyrażały chęć poprawy stosunków z komunistycznym reżimem, ale pod warunkiem rezygnacji przez Koreę Północną z kontynuowania programu nuklearnego. Jednak Reuters podkreśla, że Pjongjang traktuje swój projekt atomowy jako argument w potencjalnych negocjacjach pokojowych.

Informator podkreślił też, że zaraz po ostatniej północnokoreańskiej próbie nuklearnej przekazał stanowisko Pjongjangu władzom Chin.

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.

Działania Korei Płn. stanowią "poważne naruszenie" sierpniowego porozumienia, które miało doprowadzić do obniżenia napięcia między sąsiednimi państwami - oświadczyło w czwartek biuro prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. "Nasze wojska są postawione w stan gotowości i w przypadku dalszych prowokacji Korei Północnej kroki te spotkają się ze zdecydowaną odpowiedzią" - podkreślił przedstawiciel biura.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook