Jedynie prawda jest ciekawa


Korea nie zaprzestanie testów atomowych

08.01.2016

Pjongjang traktuje bombę atomową jako argument w negocjacjach pokojowych.

Korea Płn. nie zaprzestanie testów nuklearnych do czasu zakończenia wojny koreańskiej i podpisania traktatu pokojowego z USA, Chinami i Koreą Płd. - powiedziała agencji Reutera osoba, która przekazała to ultimatum Chinom.

Reuters podaje w piątek, że jego anonimowe źródło ma kontakty w stolicy komunistycznego reżimu, Pjongjangu. Jak pisze, o wiarygodności informatora świadczy, że przewidział, iż w 2006 roku Korea Północna przeprowadzi swoją pierwszą próbę broni atomowej.

"Korea Północna będzie je przeprowadzać (próby nuklearne) do samego końca, chyba że Chiny i USA będą chciały podpisać traktat pokojowy" - powiedział rozmówca Reutera, który chce pozostać anonimowy.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska z lat 1950-53 zakończyła się jedynie rozejmem; dotychczas nie zawarto układu pokojowego. Zawieszenie broni zostało wtedy podpisane przez USA, które występowały jako reprezentant sił ONZ, a także przez armie Korei Północnej i Chin. Dlatego te strony miałyby podpisać ewentualne porozumienie kończące wojnę.

"Ta eksplozja (domniemanej bomby wodorowej) miała być dostrzeżona głównie przez USA. Głównym celem (Pjongjangu) jest przekonanie USA do rozpoczęcia czterostronnych negocjacji prowadzących do zakończenia wojny, co zapewni im (Korei Płn.) bezpieczeństwo, którego oczekują, ponieważ uważają, iż USA chcą +zmiany reżimu+ w Pjongjangu" - tłumaczył rozmówca Reutersa.

Wcześniej USA i Chiny wyrażały chęć poprawy stosunków z komunistycznym reżimem, ale pod warunkiem rezygnacji przez Koreę Północną z kontynuowania programu nuklearnego. Jednak Reuters podkreśla, że Pjongjang traktuje swój projekt atomowy jako argument w potencjalnych negocjacjach pokojowych.

Informator podkreślił też, że zaraz po ostatniej północnokoreańskiej próbie nuklearnej przekazał stanowisko Pjongjangu władzom Chin.

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.

Działania Korei Płn. stanowią "poważne naruszenie" sierpniowego porozumienia, które miało doprowadzić do obniżenia napięcia między sąsiednimi państwami - oświadczyło w czwartek biuro prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. "Nasze wojska są postawione w stan gotowości i w przypadku dalszych prowokacji Korei Północnej kroki te spotkają się ze zdecydowaną odpowiedzią" - podkreślił przedstawiciel biura.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump20032018 20.03.2018

  Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

  Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

 2. maryland20032018 20.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

  W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Dwoje uczniów -14-latek i 16-latka – jest rannych. Sprawca nie żyje.

 3. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 4. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 5. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 6. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 7. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 8. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook