Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Korea grozi wzmocnieniem potencjału nuklearnego

24.01.2013

Korea Północna planuje wzmocnienie swego "potencjału odstraszania nuklearnego". Poinformowały o tym w nocy z wtorku na środę władze w Phenianie, zaledwie kilka godzin po rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Korei Północnej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potępiającą Phenian za wystrzelenie w grudniu ub.roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.

Rada nie wprowadziła nowych sankcji wobec Phenianu, ale zaostrzyła już obowiązujące, m.in. wobec północnokoreańskich przedsiębiorstw, które uczestniczą w programie rakietowym i nuklearnym.

"Podejmiemy działania, aby wzmocnić nasz potencjał obronny, w tym także potencjał odstraszania nuklearnego" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej w komunikacie opublikowanym przez agencją KCNA.

Chiny zaapelowały w czwartek do "wszystkich stron", by zachowały powściągliwość, po zapowiedzi przeprowadzenia przez Koreę Północną trzeciej próby nuklearnej i dalszych testów z rakietami dalekiego zasięgu. Działania te mają być wymierzone przeciwko USA.

"Wszystkie strony, których to dotyczy, powinny powstrzymać się przed działaniami, mogącymi zaostrzyć napięcie w regionie" - ogłosił rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei. "Mamy nadzieję, że wszystkie strony zachowają spokój, będą ważyć swoje słowa i czyny, brać pod uwagę długoterminowe interesy i dążyć do wznowienia rozmów sześciostronnych" - dodał Hong.

Północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej poinformowała, że władze w Phenianie planują przeprowadzenie trzeciej próby nuklearnej oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu. W komunikacie podkreślono, że Korea Północna "nie ukrywa", iż zapowiedziane próby będą wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym, które określono jako "wrogie państwo".

Już wcześniej władze w Phenianie informowały, że planują wzmocnienie swego "potencjału odstraszania nuklearnego". Była to reakcja na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą Koreę Płn. Za wystrzelenie w grudniu 2012 roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.

Phenian twierdzi, że grudniowa próba rakietowa miała charakter pokojowy, ale USA i inne państwa uważają, że był to w istocie zakamuflowany test z bronią rakietową dalekiego zasięgu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wprowadziła nowych sankcji wobec Korei Północnej, ale zaostrzyła te już obowiązujące, m.in. wobec kilku północnokoreańskich przedsiębiorstw uczestniczących w programie rakietowym i nuklearnym.

Rezolucję nr 2087 Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła jednomyślnie we wtorek. Głosowały za nią nawet Chiny, które z reguły sprzeciwiają się wszelkim międzynarodowym posunięciom przeciw Korei Północnej. Chiny są głównym sponsorem i opiekunem reżimu północnokoreańskiego.

Pekin domaga się wznowienia sześciostronnych rozmów rozbrojeniowych, w wyniku których dotychczas nie udało się znaleźć rozwiązania dla północnokoreańskiego programu nuklearnego. W rozmowach biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Korea Południowa, Korea Północna oraz Chiny.

Korea Północna przeprowadziła dotychczas dwa testy nuklearne - w 2006 i 2009 roku.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]


CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook