Jedynie prawda jest ciekawa

Kopia, która cudownie zachowała krew z Całunu Turyńskiego, wystawiona na widok publiczny

17.10.2011

Licząca prawie 400 lat kopia słynnego Całunu Turyńskiego, znana jako „wierna kopia”, znajduje się w posiadaniu zgromadzenia sióstr dominikanek z klasztoru Matki Bożej Różańcowej w amerykańskim Summit, w New Jersey. Właśnie została wystawiona do publicznej czci.

Prace nad repliką Całunu zleciła Maria Magdalena Austriaczka, żona Wielkiego Księcia Toskanii Kosmy II Medyceusza, w kwietniu 1624 roku. Aby otrzymać kopię o większej wartości, płótno zostało umieszczone na pewien czas na oryginale z Turynu.

Właśnie dlatego, że doszło do kontaktu fizycznego z Całunem Turyńskim, kopia ta jest czczona przez wiernych po dzień dzisiejszy. Jest też jeszcze jeden konkretny powód. Kiedy bowiem kopia została zdjęta, okazało się, że jest poplamiona krwią dokładnie w miejscu, w którym na Świętym Całunie widoczne są rany na boku ciała Chrystusowego. W 1987 roku zespół naukowców z ASSIST potwierdził, że plamy powstałe na replice to ludzka krew i jest ona tego samego typu, co na Całunie Turyńskim.

Księżna Maria Magdalena po wykonaniu kopii podarowała ją siostrom z rzymskiego klasztoru Świętej Katarzyny, gdzie była czczona przez siostry przez prawie trzy stulecia.

W dowód wdzięczności za szczodrą pomoc, udzieloną przez klasztor zamiejscowy w amerykańskim Summit po I wojnie światowej, w 1924 roku siostry z klasztoru Świętej Katarzyny przekazały kopię całunu tamtejszym dominikankom.

Między czerwcem 1924 a marcem 1926 odbyła się cała seria badań, która potwierdziła wówczas autentyczność relikwii, m.in. sprawdzono też dokumentację Archiwum Państwowego w Turynie. Biskup Newark John O’Connor zwrócił się wtedy do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody na publiczne oddawanie czci relikwii, na co Ojciec Święty przystał.

Przez wiele lat kopia Całunu była przechowywana w zamknięciu i tylko do wglądu prywatnego. Obecnie została wystawiona na widok publiczny.RoJ

[Na zdjęciu: Całun turyński /fragment/, źródło: Wikipedia.org]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook