Jedynie prawda jest ciekawa


Kopia, która cudownie zachowała krew z Całunu Turyńskiego, wystawiona na widok publiczny

17.10.2011

Licząca prawie 400 lat kopia słynnego Całunu Turyńskiego, znana jako „wierna kopia”, znajduje się w posiadaniu zgromadzenia sióstr dominikanek z klasztoru Matki Bożej Różańcowej w amerykańskim Summit, w New Jersey. Właśnie została wystawiona do publicznej czci.

Prace nad repliką Całunu zleciła Maria Magdalena Austriaczka, żona Wielkiego Księcia Toskanii Kosmy II Medyceusza, w kwietniu 1624 roku. Aby otrzymać kopię o większej wartości, płótno zostało umieszczone na pewien czas na oryginale z Turynu.

Właśnie dlatego, że doszło do kontaktu fizycznego z Całunem Turyńskim, kopia ta jest czczona przez wiernych po dzień dzisiejszy. Jest też jeszcze jeden konkretny powód. Kiedy bowiem kopia została zdjęta, okazało się, że jest poplamiona krwią dokładnie w miejscu, w którym na Świętym Całunie widoczne są rany na boku ciała Chrystusowego. W 1987 roku zespół naukowców z ASSIST potwierdził, że plamy powstałe na replice to ludzka krew i jest ona tego samego typu, co na Całunie Turyńskim.

Księżna Maria Magdalena po wykonaniu kopii podarowała ją siostrom z rzymskiego klasztoru Świętej Katarzyny, gdzie była czczona przez siostry przez prawie trzy stulecia.

W dowód wdzięczności za szczodrą pomoc, udzieloną przez klasztor zamiejscowy w amerykańskim Summit po I wojnie światowej, w 1924 roku siostry z klasztoru Świętej Katarzyny przekazały kopię całunu tamtejszym dominikankom.

Między czerwcem 1924 a marcem 1926 odbyła się cała seria badań, która potwierdziła wówczas autentyczność relikwii, m.in. sprawdzono też dokumentację Archiwum Państwowego w Turynie. Biskup Newark John O’Connor zwrócił się wtedy do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody na publiczne oddawanie czci relikwii, na co Ojciec Święty przystał.

Przez wiele lat kopia Całunu była przechowywana w zamknięciu i tylko do wglądu prywatnego. Obecnie została wystawiona na widok publiczny.RoJ

[Na zdjęciu: Całun turyński /fragment/, źródło: Wikipedia.org]


Warto poczytać

 1. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook