Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kopia, która cudownie zachowała krew z Całunu Turyńskiego, wystawiona na widok publiczny

17.10.2011

Licząca prawie 400 lat kopia słynnego Całunu Turyńskiego, znana jako „wierna kopia”, znajduje się w posiadaniu zgromadzenia sióstr dominikanek z klasztoru Matki Bożej Różańcowej w amerykańskim Summit, w New Jersey. Właśnie została wystawiona do publicznej czci.

Prace nad repliką Całunu zleciła Maria Magdalena Austriaczka, żona Wielkiego Księcia Toskanii Kosmy II Medyceusza, w kwietniu 1624 roku. Aby otrzymać kopię o większej wartości, płótno zostało umieszczone na pewien czas na oryginale z Turynu.

Właśnie dlatego, że doszło do kontaktu fizycznego z Całunem Turyńskim, kopia ta jest czczona przez wiernych po dzień dzisiejszy. Jest też jeszcze jeden konkretny powód. Kiedy bowiem kopia została zdjęta, okazało się, że jest poplamiona krwią dokładnie w miejscu, w którym na Świętym Całunie widoczne są rany na boku ciała Chrystusowego. W 1987 roku zespół naukowców z ASSIST potwierdził, że plamy powstałe na replice to ludzka krew i jest ona tego samego typu, co na Całunie Turyńskim.

Księżna Maria Magdalena po wykonaniu kopii podarowała ją siostrom z rzymskiego klasztoru Świętej Katarzyny, gdzie była czczona przez siostry przez prawie trzy stulecia.

W dowód wdzięczności za szczodrą pomoc, udzieloną przez klasztor zamiejscowy w amerykańskim Summit po I wojnie światowej, w 1924 roku siostry z klasztoru Świętej Katarzyny przekazały kopię całunu tamtejszym dominikankom.

Między czerwcem 1924 a marcem 1926 odbyła się cała seria badań, która potwierdziła wówczas autentyczność relikwii, m.in. sprawdzono też dokumentację Archiwum Państwowego w Turynie. Biskup Newark John O’Connor zwrócił się wtedy do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody na publiczne oddawanie czci relikwii, na co Ojciec Święty przystał.

Przez wiele lat kopia Całunu była przechowywana w zamknięciu i tylko do wglądu prywatnego. Obecnie została wystawiona na widok publiczny.RoJ

[Na zdjęciu: Całun turyński /fragment/, źródło: Wikipedia.org]


Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook