Jedynie prawda jest ciekawa


Kopia, która cudownie zachowała krew z Całunu Turyńskiego, wystawiona na widok publiczny

17.10.2011

Licząca prawie 400 lat kopia słynnego Całunu Turyńskiego, znana jako „wierna kopia”, znajduje się w posiadaniu zgromadzenia sióstr dominikanek z klasztoru Matki Bożej Różańcowej w amerykańskim Summit, w New Jersey. Właśnie została wystawiona do publicznej czci.

Prace nad repliką Całunu zleciła Maria Magdalena Austriaczka, żona Wielkiego Księcia Toskanii Kosmy II Medyceusza, w kwietniu 1624 roku. Aby otrzymać kopię o większej wartości, płótno zostało umieszczone na pewien czas na oryginale z Turynu.

Właśnie dlatego, że doszło do kontaktu fizycznego z Całunem Turyńskim, kopia ta jest czczona przez wiernych po dzień dzisiejszy. Jest też jeszcze jeden konkretny powód. Kiedy bowiem kopia została zdjęta, okazało się, że jest poplamiona krwią dokładnie w miejscu, w którym na Świętym Całunie widoczne są rany na boku ciała Chrystusowego. W 1987 roku zespół naukowców z ASSIST potwierdził, że plamy powstałe na replice to ludzka krew i jest ona tego samego typu, co na Całunie Turyńskim.

Księżna Maria Magdalena po wykonaniu kopii podarowała ją siostrom z rzymskiego klasztoru Świętej Katarzyny, gdzie była czczona przez siostry przez prawie trzy stulecia.

W dowód wdzięczności za szczodrą pomoc, udzieloną przez klasztor zamiejscowy w amerykańskim Summit po I wojnie światowej, w 1924 roku siostry z klasztoru Świętej Katarzyny przekazały kopię całunu tamtejszym dominikankom.

Między czerwcem 1924 a marcem 1926 odbyła się cała seria badań, która potwierdziła wówczas autentyczność relikwii, m.in. sprawdzono też dokumentację Archiwum Państwowego w Turynie. Biskup Newark John O’Connor zwrócił się wtedy do Stolicy Apostolskiej z prośbą o wyrażenie zgody na publiczne oddawanie czci relikwii, na co Ojciec Święty przystał.

Przez wiele lat kopia Całunu była przechowywana w zamknięciu i tylko do wglądu prywatnego. Obecnie została wystawiona na widok publiczny.RoJ

[Na zdjęciu: Całun turyński /fragment/, źródło: Wikipedia.org]


Warto poczytać

 1. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 2. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 7. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 8. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook