Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kopacz: Polska podtrzymuje pomoc dla Ukrainy

17.10.2014

Premier Ewa Kopacz w rozmowie z prezydentem Petrem Poroszenką zapewniła, że Polska podtrzymuje swoją pomoc dla Ukrainy.

"Na pewno to była bardzo szczera rozmowa, ale i bardzo dynamiczna" - powiedziała Kopacz dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

"Rozmawiam z różnymi przywódcami różnych narodów, szczególnie ostatnio dość intensywnie spotykam się z premierami, prezydentami różnych krajów. Tyle energii i takiej determinacji można (Poroszence) pozazdrościć" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Jak oceniła, Poroszenko to "człowiek, który jest w tej chwili zdeterminowany i mocno wierzy w to, że wszystko się uda". "Dołoży wszelkich starań, aby Ukraina wypełniła swoje zobowiązania, nie tylko te wynikające z ustaleń z Mińska. Jak mi przekazał, wypełnią je co do każdego punktu, co do kropki i przecinka" - mówiła premier. 

Zwróciła uwagę, że ukraiński parlament już przyjął akty prawne, które mają prowadzić do reformy administracyjnej i decentralizacji na Ukrainie. 

Według Kopacz ukraiński prezydent jest otwarty "na to, by korzystać z pomocy, którą zaoferowała również Polska, we wszystkich przemianach gospodarczych".
"(Poroszenko) przyjął z zainteresowaniem zapowiedź misji gospodarczej, która odbędzie się pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, by pokazać, jak można wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, jak wykorzystać ulgi dla Ukrainy w handlu z UE, by pobudzić gospodarkę ukraińską" - powiedziała szefowa rządu. 

Poroszenko - relacjonowała Kopacz - "mówił też o tym, jak ważne jest dla Ukrainy, by UE mówiła w jej sprawie jednym głosem". "Czas przed wyborami parlamentarnymi jest dla niego czasem nadziei. Wierzy w to, że po wyborach powstanie rząd, który będzie zdeterminowany i zafiksowany na reformy w jego kraju" - powiedziała Kopacz.  

Zapewniła z kolei prezydenta Ukrainy, że Polska podtrzymuje swoją pomoc dla wschodniego sąsiada. "Jesteśmy w stanie mocno m.in. włączyć się w reformę prowadzącą do ograniczenia korupcji" - mówiła premier. 

Petro Poroszenko relacjonował polskiej premier także rozmowy m.in. z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

W Mediolanie obyło się spotkanie w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego w tzw. formacie normandzkim, czyli z udziałem Putina, Poroszenki, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. "Format normandzki" to rozmowy przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Po raz pierwszy Putin, Poroszenko, Merkel i Hollande spotkali się w tym gronie w czerwcu w czasie obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

[ansa/PAP]

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

UE

,

Ukraina

,

Ewa Kopacz

Warto poczytać

 1. 24.03.2017

  Kontrole, patrole i ograniczenia w ruchu przez dwa dni w stolicy Włoch

  Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obowiązują od piątku w Rzymie w związku z uroczystościami 60-lecia Traktatów Rzymskich

 2. mid-epa05864121 24.03.2017

  Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

  Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

 3. mid-epa05864394 24.03.2017

  Trump: Miałem rację ws. podsłuchów

  Republikański kongresmen Devin Nunes zapowiedział przedstawienie dodatkowych dowodów na uzasadnienie zarzutów Trumpa wobec administracji Obamy.

 4. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 5. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 6. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 7. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook