Jedynie prawda jest ciekawa


Kopacz: Polska podtrzymuje pomoc dla Ukrainy

17.10.2014

Premier Ewa Kopacz w rozmowie z prezydentem Petrem Poroszenką zapewniła, że Polska podtrzymuje swoją pomoc dla Ukrainy.

"Na pewno to była bardzo szczera rozmowa, ale i bardzo dynamiczna" - powiedziała Kopacz dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

"Rozmawiam z różnymi przywódcami różnych narodów, szczególnie ostatnio dość intensywnie spotykam się z premierami, prezydentami różnych krajów. Tyle energii i takiej determinacji można (Poroszence) pozazdrościć" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Jak oceniła, Poroszenko to "człowiek, który jest w tej chwili zdeterminowany i mocno wierzy w to, że wszystko się uda". "Dołoży wszelkich starań, aby Ukraina wypełniła swoje zobowiązania, nie tylko te wynikające z ustaleń z Mińska. Jak mi przekazał, wypełnią je co do każdego punktu, co do kropki i przecinka" - mówiła premier. 

Zwróciła uwagę, że ukraiński parlament już przyjął akty prawne, które mają prowadzić do reformy administracyjnej i decentralizacji na Ukrainie. 

Według Kopacz ukraiński prezydent jest otwarty "na to, by korzystać z pomocy, którą zaoferowała również Polska, we wszystkich przemianach gospodarczych".
"(Poroszenko) przyjął z zainteresowaniem zapowiedź misji gospodarczej, która odbędzie się pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, by pokazać, jak można wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, jak wykorzystać ulgi dla Ukrainy w handlu z UE, by pobudzić gospodarkę ukraińską" - powiedziała szefowa rządu. 

Poroszenko - relacjonowała Kopacz - "mówił też o tym, jak ważne jest dla Ukrainy, by UE mówiła w jej sprawie jednym głosem". "Czas przed wyborami parlamentarnymi jest dla niego czasem nadziei. Wierzy w to, że po wyborach powstanie rząd, który będzie zdeterminowany i zafiksowany na reformy w jego kraju" - powiedziała Kopacz.  

Zapewniła z kolei prezydenta Ukrainy, że Polska podtrzymuje swoją pomoc dla wschodniego sąsiada. "Jesteśmy w stanie mocno m.in. włączyć się w reformę prowadzącą do ograniczenia korupcji" - mówiła premier. 

Petro Poroszenko relacjonował polskiej premier także rozmowy m.in. z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

W Mediolanie obyło się spotkanie w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego w tzw. formacie normandzkim, czyli z udziałem Putina, Poroszenki, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. "Format normandzki" to rozmowy przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Po raz pierwszy Putin, Poroszenko, Merkel i Hollande spotkali się w tym gronie w czerwcu w czasie obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

[ansa/PAP]

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook