Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kopacz: Polska podtrzymuje pomoc dla Ukrainy

17.10.2014

Premier Ewa Kopacz w rozmowie z prezydentem Petrem Poroszenką zapewniła, że Polska podtrzymuje swoją pomoc dla Ukrainy.

"Na pewno to była bardzo szczera rozmowa, ale i bardzo dynamiczna" - powiedziała Kopacz dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

"Rozmawiam z różnymi przywódcami różnych narodów, szczególnie ostatnio dość intensywnie spotykam się z premierami, prezydentami różnych krajów. Tyle energii i takiej determinacji można (Poroszence) pozazdrościć" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Jak oceniła, Poroszenko to "człowiek, który jest w tej chwili zdeterminowany i mocno wierzy w to, że wszystko się uda". "Dołoży wszelkich starań, aby Ukraina wypełniła swoje zobowiązania, nie tylko te wynikające z ustaleń z Mińska. Jak mi przekazał, wypełnią je co do każdego punktu, co do kropki i przecinka" - mówiła premier. 

Zwróciła uwagę, że ukraiński parlament już przyjął akty prawne, które mają prowadzić do reformy administracyjnej i decentralizacji na Ukrainie. 

Według Kopacz ukraiński prezydent jest otwarty "na to, by korzystać z pomocy, którą zaoferowała również Polska, we wszystkich przemianach gospodarczych".
"(Poroszenko) przyjął z zainteresowaniem zapowiedź misji gospodarczej, która odbędzie się pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, by pokazać, jak można wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, jak wykorzystać ulgi dla Ukrainy w handlu z UE, by pobudzić gospodarkę ukraińską" - powiedziała szefowa rządu. 

Poroszenko - relacjonowała Kopacz - "mówił też o tym, jak ważne jest dla Ukrainy, by UE mówiła w jej sprawie jednym głosem". "Czas przed wyborami parlamentarnymi jest dla niego czasem nadziei. Wierzy w to, że po wyborach powstanie rząd, który będzie zdeterminowany i zafiksowany na reformy w jego kraju" - powiedziała Kopacz.  

Zapewniła z kolei prezydenta Ukrainy, że Polska podtrzymuje swoją pomoc dla wschodniego sąsiada. "Jesteśmy w stanie mocno m.in. włączyć się w reformę prowadzącą do ograniczenia korupcji" - mówiła premier. 

Petro Poroszenko relacjonował polskiej premier także rozmowy m.in. z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

W Mediolanie obyło się spotkanie w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego w tzw. formacie normandzkim, czyli z udziałem Putina, Poroszenki, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. "Format normandzki" to rozmowy przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Po raz pierwszy Putin, Poroszenko, Merkel i Hollande spotkali się w tym gronie w czerwcu w czasie obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

[ansa/PAP]

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

UE

,

Ukraina

,

Ewa Kopacz

Warto poczytać

 1. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 2. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 3. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 4. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 5. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 6. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook