Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Konklawe od wtorku

08.03.2013

Konklawe rozpocznie się 12 marca - zdecydowali kardynałowie po południowej kongregacji. Decyzja została ogłoszona przez Watykan w piątym dniu obrad Kolegium Kardynalskiego.

Następcę Benedykta XVI, który abdykował 28 lutego, wybierze 115 kardynałów z całego świata. Wśród elektorów jest czterech Polaków, kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.
Wbrew oczekiwaniom nie zdecydowano o konklawe podczas porannej narady Kolegium, w której udział wzięło ponad 150 purpuratów, a wśród nich wszystkich 115 elektorów.

Do wyboru papieża potrzebne są dwie trzecie głosów, czyli w tym przypadku 77 - przypomniał rzecznik. Ksiądz Lombardi podkreślił, że konklawe nie zacznie się na pewno ani w sobotę, ani w niedzielę.
W sobotę rano kardynałowie zbiorą się na kolejnej kongregacji, a w niedzielę odprawią msze w swych kościołach tytularnych w Rzymie.
W ciągu pięciu dni obrad Kolegium, które zebrało się w związku z wakatem w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI, głos podczas kongregacji zabrało około 100 purpuratów. Wśród tematów poruszonych w czasie piątkowych porannych obrad pojawiły się takie kwestie, jak rola kobiet w Kościele, dialog międzyreligijny, bioetyka, miłosierdzie.
Rzecznik Watykanu rozpoczął spotkanie z dziennikarzami od złożenia życzeń wszystkim kobietom z okazji ich święta. - Składam życzenia w imieniu nas, chłopaków - powiedział żartobliwie ks. Lombardi.

Benedykt XVI opuścił swój papieski apartament 28 lutego po południu. Przeniósł się tego dnia do Castel Gandofo, gdzie spędzi dwa pierwsze miesiące po abdykacji.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Bendykt XVI

,

Rzym

,

papież

,

kardynał

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook