Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec z "Wolność, równość, braterstwo". Hasło dyskryminuje kobiety

15.05.2018
Wolnoscrownoscbraterstwo
Koniec z "Wolność, równość, braterstwo". Hasło dyskryminuje kobiety

Francuska Wysoka Rada ds. Równości Kobiet i Mężczyzn wydała pod koniec kwietnia dziewięć zaleceń dotyczących zmiany konstytucji. Jak się okazało, obecna ustawa zasadnicza nie spełnia nowoczesnych, równościowych postulatów.

W jednym z punktów rekomendacji znajduje się wezwanie do zmiany hasła "Wolność, równość, braterstwo" - hasła rozpowszechnionego podczas Rewolucji Francuskiej i używanego dziś we Francji jako symbol narodowy. Ostatni z wyrazów został uznany za naruszający zasadę równości, dlatego rada sugeruje zmianę na słowo "adelphite" (wymyślone słowo, mające być czymś pomiędzy "braterstwem" i "siostrzeństwem"), bądź na słowo "solidarność". 

To niejedyne sugestie zaproponowane przez radę. Chce ona także ustanowienia w konstytucji trzech praw podstawowych: prawa do antykoncepcji i aborcji, prawa do życia wolnego od przemocy na tle seksualnym, oraz prawa do równego korzystania z funduszy publicznych, zarówno od władz państwowych, jak i lokalnych. 

Zmiany miałyby też dotknąć prawo wyborcze, gdyż rada domaga się zapewnienia równego dostępu do mandatów wyborczych oraz wprowadzenia parytetów 50/50 do wszelkich nominacji dotyczących organów konstytucyjnych. 

Wszystko? Nie. Także termin "Prawa człowieka" został uznany za niezbyt "równy", dlatego miałby zostać zastąpiony przez określenie "Prawa ludzi".

Organizacja zamieściła nawet projekt nowej konstytucji po swoich zmianach. Zmiana dotknęła nawet zdania "Nikt nie może zostać zatrzymany", na "Osoba nie może zostać zatrzymana".

Wysoka Rada na rzecz równości kobiet i mężczyzn jest niezależnym organem doradczym utworzonym w 2013 roku dekretem ówczesnego prezydenta Francois Hollande. Zgodnie z ustawą o równouprawnieniu i obywatelstwie, rada publikuje co roku raport na temat sytuacji dotyczącej seksizmu w kraju. Jej obecną przewodniczącą jest feministka Danielle Bousquet, która do 2012 roku zasiadała w Zgromadzeniu Narodowym z ramienia partii socjalistycznej.

kh
Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 2. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 3. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 4. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 5. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 6. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 7. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 8. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook