Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec walk w Górskim Karabachu?

05.04.2016

Wojska separatystycznego ormiańskiego Górskiego Karabachu ogłosiły, że wprowadzają zawieszenie broni w walkach z wojskiem azerbejdżańskim. Władze w Baku twierdzą jednak, że nic na ten temat nie wiedzą. Sytuacji mają się przyjrzeć z bliska przedstawiciele mocarstw - donosi portal „tvn24.pl”.

„Widzimy, że nie można rozwiązać tego konfliktu siłą. Podobnie jego rozwiązaniem nie jest utrzymanie status quo”—stwierdził francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault. Francuzi spotkali się we wtorek wraz z Amerykanami i Rosjanami w ramach Mińskiej Grupy OBWE do spraw uregulowania konfliktu w Górskim Karabachu.

Mieli radzić nad tym co zrobić, aby powstrzymać eskalację konfliktu pomiędzy wspieraną przez Armenię enklawę na terytorium Azerbejdżanu a tymże państwem. Efektem rozmów jest to, że w rejon walk udadzą się przedstawiciele owych trzech krajów.

Wraz z nimi ma wyruszyć też szersza misja OBWE, której przewodniczą akurat Niemcy. W związku z tym niemiecki minister spraw zagranicznych Walter Steinmeier stwierdził, iż jego zdaniem "Rosja może wykorzystać swoje kontakty z Azerbejdżanem, aby uspokoić sytuację".

Oczekuje się też, że sytuacja w faktycznie niezależnej od władz azerskich enklawie będzie zapewne tematem rozmów szefów dyplomacji Iranu, Azerbejdżanu i Turcji, którzy spotykają się w Ramsarze w Iranie.

Według najnowszych doniesień siły Górskiego Karabachu "wprowadzają w życie zawieszenie broni". Azerbejdżan zareagował na to zdziwieniem i stwierdzeniem, że nic nie wiadomo o żadnym porozumieniu w sprawie wstrzymania starć.

„Całą odpowiedzialność za to, co się dzieje, ponosi Armenia, która nie jest zainteresowana rozwiązaniem konfliktu i lekceważy prawo międzynarodowe”—oświadczył w Baku azerbejdżański wiceminister spraw zagranicznych Chalaf Chalafow. Starcia, z wykorzystaniem czołgów, helikopterów i artylerii toczą się wzdłuż zaminowanej szerokiej linii oddzielającej od 1994 roku siły wspierane przez Armenię stacjonujące u stóp gór Karabachu, od oddziałów azerbejdżańskich okopanych na pozycjach na równinach poniżej.

Z terenu objętego walkami pomiędzy wojskami azerbejdżańskimi i armeńskimi dochodzą sprzeczne informacje co do liczby zabitych i rannych. Strony konfliktu obwiniają się nawzajem o ostrzeliwanie zamieszkanych obszarów.

Według władz w Baku 16 wojskowych zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w walkach wokół
Górskiego Karabachu. Z kolei w komunikacie wydanym przez siły zbrojne Górskiego Karabachu napisano, że „Azerbejdżan dzień po dniu używa broni coraz większego kalibru".

Dodano, że siły azerbejdżańskie wykorzystywały w poniedziałek w nocy w walkach m.in. systemy artylerii rakietowej Smiercz produkcji rosyjskiej, którymi atakowano zarówno cele cywilne, jak i wojskowe.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Ryb, tvn24.pl, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 2. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 3. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 4. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 5. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 6. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 7. Lwow 21.03.2018

  Persona non grata dla prezydenckiego ministra? Chce tego Rada Lwowa

  Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o "ksenofobicznych wypowiedziach" polskich urzędników na uroczystościach w Hucie Pieniackiej i zwróciła się do władz Ukrainy o ogłoszenie persona non grata sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego

 8. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook