Jedynie prawda jest ciekawa

Koniec walk w Górskim Karabachu?

05.04.2016

Wojska separatystycznego ormiańskiego Górskiego Karabachu ogłosiły, że wprowadzają zawieszenie broni w walkach z wojskiem azerbejdżańskim. Władze w Baku twierdzą jednak, że nic na ten temat nie wiedzą. Sytuacji mają się przyjrzeć z bliska przedstawiciele mocarstw - donosi portal „tvn24.pl”.

„Widzimy, że nie można rozwiązać tego konfliktu siłą. Podobnie jego rozwiązaniem nie jest utrzymanie status quo”—stwierdził francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault. Francuzi spotkali się we wtorek wraz z Amerykanami i Rosjanami w ramach Mińskiej Grupy OBWE do spraw uregulowania konfliktu w Górskim Karabachu.

Mieli radzić nad tym co zrobić, aby powstrzymać eskalację konfliktu pomiędzy wspieraną przez Armenię enklawę na terytorium Azerbejdżanu a tymże państwem. Efektem rozmów jest to, że w rejon walk udadzą się przedstawiciele owych trzech krajów.

Wraz z nimi ma wyruszyć też szersza misja OBWE, której przewodniczą akurat Niemcy. W związku z tym niemiecki minister spraw zagranicznych Walter Steinmeier stwierdził, iż jego zdaniem "Rosja może wykorzystać swoje kontakty z Azerbejdżanem, aby uspokoić sytuację".

Oczekuje się też, że sytuacja w faktycznie niezależnej od władz azerskich enklawie będzie zapewne tematem rozmów szefów dyplomacji Iranu, Azerbejdżanu i Turcji, którzy spotykają się w Ramsarze w Iranie.

Według najnowszych doniesień siły Górskiego Karabachu "wprowadzają w życie zawieszenie broni". Azerbejdżan zareagował na to zdziwieniem i stwierdzeniem, że nic nie wiadomo o żadnym porozumieniu w sprawie wstrzymania starć.

„Całą odpowiedzialność za to, co się dzieje, ponosi Armenia, która nie jest zainteresowana rozwiązaniem konfliktu i lekceważy prawo międzynarodowe”—oświadczył w Baku azerbejdżański wiceminister spraw zagranicznych Chalaf Chalafow. Starcia, z wykorzystaniem czołgów, helikopterów i artylerii toczą się wzdłuż zaminowanej szerokiej linii oddzielającej od 1994 roku siły wspierane przez Armenię stacjonujące u stóp gór Karabachu, od oddziałów azerbejdżańskich okopanych na pozycjach na równinach poniżej.

Z terenu objętego walkami pomiędzy wojskami azerbejdżańskimi i armeńskimi dochodzą sprzeczne informacje co do liczby zabitych i rannych. Strony konfliktu obwiniają się nawzajem o ostrzeliwanie zamieszkanych obszarów.

Według władz w Baku 16 wojskowych zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w walkach wokół
Górskiego Karabachu. Z kolei w komunikacie wydanym przez siły zbrojne Górskiego Karabachu napisano, że „Azerbejdżan dzień po dniu używa broni coraz większego kalibru".

Dodano, że siły azerbejdżańskie wykorzystywały w poniedziałek w nocy w walkach m.in. systemy artylerii rakietowej Smiercz produkcji rosyjskiej, którymi atakowano zarówno cele cywilne, jak i wojskowe.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tys. ofiar śmiertelnych, były setki tysięcy uchodźców. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Ryb, tvn24.pl, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. lwow10122017 10.12.2017

  Szef MSZ Ukrainy w sprawie incydentu z polskim autobusem: „Stanowczo potępiam prowokację”

  - Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin potępił w niedzielę uszkodzenie polskiego autobusu na jednym z parkingów na obwodnicy Lwowa. Ocenił, że była to prowokacja, której celem jest zerwanie środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

 2. salvini10122017 10.12.2017

  Włosi protestują przeciwko nadawaniu obywatelstwa dzieciom imigrantów. "Nie jesteśmy Arką Noego"

  Włochy nie są "Arką Noego" - powiedział lider prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvini na niedzielnym wiecu w Rzymie przeciwko ustawie o nadaniu obywatelstwa niektórym dzieciom imigrantów. Prace nad ustawą, zwaną ius soli, z braku poparcia są przekładane.

 3. Papiez101220017 10.12.2017

  Franciszek zaapelował o świat bez broni nuklearnej

  Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę zaapelował o działania pełne determinacji na rzecz budowy świata bez broni nuklearnej, a także o podjęcie skutecznych decyzji w walce ze zmianami klimatycznymi.

 4. Goteborg10122017 10.12.2017

  Obrzucili synagogę koktajlami mołotowa. W środku modlili się ludzie

  Grupa zamaskowanych młodych mężczyzn obrzuciła koktajlami Mołotowa synagogę w Goeteborgu na południu Szwecji - poinformowały w nocy z soboty na niedzielę lokalne media

 5. 1270mettimor 09.12.2017

  "Polska chce Morawieckim oczarować UE"

  Desygnując na premiera otwartego na świat poliglotę Mateusza Morawieckiego, Polska chce oczarować UE; jego zadanie to zdjęcie Polski z celownika unijnych ataków - pisze w sobotę szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook