Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec przymusowego leczenia psychiatrycznego rosyjskiego opozycjonisty

06.02.2018
1270psichuszkamatiuszka
Koniec przymusowego leczenia psychiatrycznego rosyjskiego opozycjonisty

Sąd w Moskwie podjął we wtorek decyzję o zakończeniu przymusowego ambulatoryjnego leczenia psychiatrycznego Michaiła Kosienki, skazanego za udział w protestach na moskiewskim placu Bołotnym w 2012 r. - poinformowała na Twitterze siostra opozycjonisty.

Kosienko był jedną z ok. 450 osób zatrzymanych podczas antyputinowskich protestów na placu Bołotnym. Został aresztowany pod zarzutem udziału w masowych rozruchach i użycia siły w stosunku do policjantów. 

W 2013 roku Kosienko został uznany za niepoczytalnego i umieszczony w szpitalu psychiatrycznym; rok później zastosowano wobec niego przymusowe leczenie ambulatoryjne. Został wypuszczony do domu, ale regularnie musiał zgłaszać się na kontrolę lekarską. 

6 maja 2012 roku, w przeddzień zaprzysiężenia Władimira Putina na prezydenta Federacji Rosyjskiej, na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali jego odejścia, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi.

W stan oskarżenia w sprawie zajść postawiono ponad 30 osób. Opozycjoniści, obrońcy praw człowieka i aktywiści niezależnych od Kremla organizacji pozarządowych uważają "sprawę bołotną" za polityczną, a starcia policji z demonstrantami - za sprowokowane działaniami władz.

We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zasądził 10 tys. euro odszkodowania dla oskarżonego w "sprawie bołotnej" Władimira Akimienkowa. W orzeczeniu podkreślono, że w stosunku do Akimienkowa naruszono artykuły wynikające z europejskiej konwencji praw człowieka, które m.in. zabraniają nieludzkiego traktowania. 

Akimienkow był aresztowany w czerwcu 2012 r. Spędził w areszcie ok. 1,5 roku. Tam zaczął tracić wzrok, ale mimo tego kary nie zmieniono. W grudniu 2013 roku został objęty amnestią z okazji 20-lecia rosyjskiej konstytucji. 

W ubiegłym tygodniu ETPCz zasądził łącznie 35 tys. euro odszkodowania dla trzech innych uczestników protestów na pl. Błotnym.

(PAP)

fot. EPA/YURI KOCHETKOV

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook