Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec przymusowego leczenia psychiatrycznego rosyjskiego opozycjonisty

06.02.2018
1270psichuszkamatiuszka
Koniec przymusowego leczenia psychiatrycznego rosyjskiego opozycjonisty

Sąd w Moskwie podjął we wtorek decyzję o zakończeniu przymusowego ambulatoryjnego leczenia psychiatrycznego Michaiła Kosienki, skazanego za udział w protestach na moskiewskim placu Bołotnym w 2012 r. - poinformowała na Twitterze siostra opozycjonisty.

Kosienko był jedną z ok. 450 osób zatrzymanych podczas antyputinowskich protestów na placu Bołotnym. Został aresztowany pod zarzutem udziału w masowych rozruchach i użycia siły w stosunku do policjantów. 

W 2013 roku Kosienko został uznany za niepoczytalnego i umieszczony w szpitalu psychiatrycznym; rok później zastosowano wobec niego przymusowe leczenie ambulatoryjne. Został wypuszczony do domu, ale regularnie musiał zgłaszać się na kontrolę lekarską. 

6 maja 2012 roku, w przeddzień zaprzysiężenia Władimira Putina na prezydenta Federacji Rosyjskiej, na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali jego odejścia, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi.

W stan oskarżenia w sprawie zajść postawiono ponad 30 osób. Opozycjoniści, obrońcy praw człowieka i aktywiści niezależnych od Kremla organizacji pozarządowych uważają "sprawę bołotną" za polityczną, a starcia policji z demonstrantami - za sprowokowane działaniami władz.

We wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zasądził 10 tys. euro odszkodowania dla oskarżonego w "sprawie bołotnej" Władimira Akimienkowa. W orzeczeniu podkreślono, że w stosunku do Akimienkowa naruszono artykuły wynikające z europejskiej konwencji praw człowieka, które m.in. zabraniają nieludzkiego traktowania. 

Akimienkow był aresztowany w czerwcu 2012 r. Spędził w areszcie ok. 1,5 roku. Tam zaczął tracić wzrok, ale mimo tego kary nie zmieniono. W grudniu 2013 roku został objęty amnestią z okazji 20-lecia rosyjskiej konstytucji. 

W ubiegłym tygodniu ETPCz zasądził łącznie 35 tys. euro odszkodowania dla trzech innych uczestników protestów na pl. Błotnym.

(PAP)

fot. EPA/YURI KOCHETKOV

Warto poczytać

 1. HutaPieniacka25022018 25.02.2018

  Upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej. Zamordowano tam kilkuset Polaków

  W Hucie Pieniackiej, nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tragedii jej polskich mieszkańców, wymordowanych przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien

 2. womanusa25022018 25.02.2018

  Kim była kobieta, która zaatakowała Biały Dom? Policja ujawnia jej tożsamość

  Waszyngtońska policja zidentyfikowała kobietę, która w piątek próbowała staranować bramę do Białego Domu. Sprawczynią okazała się 35-letnia mieszkanka stanu Tennessee, Jessica Ford.

 3. trudeau25022018 25.02.2018

  Ukochany przez lewicę premier Kanady stał się obiektem kpin. Teraz może jeszcze stracić władzę

  Justin Trudeau z rodziną udał się na wizytę państwową do Indii. Jego wizyta miała na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Indiami i Kanadą – ale wywołała skandal, który może kosztować go władzę.

 4. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 5. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook