Jedynie prawda jest ciekawa

Koniec 8. dnia tygodnia?

19.02.2013

Malowniczy pejzaż palestyńskiej wsi Battir, w której tydzień trwa osiem a nie siedem dni, ma szansę trafić na listę UNESCO. Mieszkańcy wioski liczą, że odsunie to groźbę budowy izraelskiego muru i pomoże rozruszać lokalną gospodarkę.

UNESCO rozważy umieszczenie Battir na liście światowego dziedzictwa, bo zachował się tu starożytny, sięgający czasów rzymskich, system nawadniania i liczące setki lat kamienne tarasy na wzgórzach, na których lokalni rolnicy uprawiają owoce i warzywa. Właśnie nawadnianie pól zmusiło wieś do "wydłużenia" tygodnia o jeden dzień - tak, by każda z ośmiu miejscowych rodzin-klanów miała równy dostęp do zasobów wody.

Nazwa wsi Battir kojarzy się Palestyńczykom z wyjątkowym rodzajem bakłażana - malutkiego i słodkiego, smacznego nawet na surowo. Bakłażan "battiri" to jedyny taki w kraju - twierdzą rolnicy, którzy od pokoleń zajmują się jego uprawą. Inne gatunki na surowo są gorzkie, trzeba je gotować albo piec.

Na bazarach warzywnych można czasami znaleźć jego odmianę, ale tego oryginalnego, uprawianego w Battir jest coraz mniej, a co więcej nie jest on wcale tani, bo uprawia się go dużym nakładem pracy fizycznej, bez maszyn i nawozów sztucznych.

"Ludzie są tak samo ubodzy jak my, kogo dzisiaj stać, żeby płacić 10-15 szekli (8-13 zł) za kilogram bakłażana? A to przecież ledwie pokrywa koszty" - powiedział Abu Muhammed, rolnik z Battir.

Choć większość mieszkańców wioski wciąż uprawia swoje pola, dziś nie da się z tego utrzymać rodziny i to, co uda im się wyhodować, trafia głównie na domowy stół. Ale nie zawsze tak było, kiedyś Battir było warzywnym zagłębiem Jerozolimy i okolic. Nie tylko ze względu na żyzne zimie i unikatowy sposób nawadniania, ale też pociąg, którym kiedyś battirczycy mogli eksportować swoje warzywa.

Tory kolejowe, zbudowane w czasach otomańskich, prowadziły z portowej Jaffy do Jerozolimy, a dalej do Bejrutu i Damaszku. Battir, ostatnia stacja kolejowa przed Jerozolimą, był przystankiem, gdzie pasażerowie zaopatrywali się w warzywa, a do pociągu dosiadali się rolnicy, którzy wieźli swoje produkty na sprzedaż na jerozolimskie bazary.

Battir leży kilka kilometrów na południowy zachód od Jerozolimy, dokładnie na tzw. zielonej linii - czyli granicy ustalonej po wojnie z 1948 roku, oddzielającej Izrael od palestyńskiego Zachodniego Brzegu. Podczas wojny, wioska opustoszała, wiele osób uciekło obawiając się o swoje życie.

Jak jednak opowiadają mieszkańcy, we wsi został muhtar (głowa lokalnej społeczności), który co rano rozwieszał pranie i rozpalał ogień w tradycyjnych piecach do wypiekania chleba, by nad domami unosił się dym. Chciał w ten sposób ukryć, że w wiosce nikogo nie ma, żeby nie zajęli jej izraelscy żołnierze. Muhtar przekonał w końcu mieszkańców, by wrócili do swoich domów.

Gdy w 1949 roku jordańscy i izraelscy generałowie podpisywali zawieszenie broni, Battir dostało specjalny status. Część należącej do wsi ziemi znalazła się po izraelskiej stronie zielonej linii, ale - w przeciwieństwie do pozostałych przygranicznych wiosek - mieszkańcy Battir nie stracili jej. W zamian za obietnicę zapewnienia bezpieczeństwa przejeżdżającemu przez wioskę pociągowi, dostali prawo do uprawiania swoich pól, które teraz znalazły się na terytorium nowo powstałego Izraela.

Od 1948 roku Palestyńczykom nie wolno wsiadać do pociągu. "Dotrzymaliśmy swojej części umowy: pociąg codziennie mija szkołę pełną nastoletnich chłopców i nikt nie rzuca kamieniami. Ludzie wiedzą, że dużo mogą stracić. Mimo to, Izrael zaczął planować budowę muru bezpieczeństwa na ziemiach wioski" - powiedział członek Komitetu na rzecz Krajobrazu w Battir Hassan Muamer.

Przy wjeździe do wioski stoją piękne wille. Na Zachodnim Brzegu domy takie należą do tych, którzy za pracą wyjechali do Stanów Zjednoczonych, dorobili się tam i w rodzinnych wioskach postawili bogate domy. Ale z Battir nikt nie wyjechał. Wielu udało się jednak zarobić dużo pieniędzy na rolnictwie – opowiada Ładżeh Ałenan, dziennikarz z Battir, który po pracy również uprawia swoje poletko.

Dodaje jednak, że dobre czasy już dawno minęły. Ciężarówki, które kiedyś kilka razy w tygodniu przyjeżdżały po warzywa do Battir, teraz przywożą je na Zachodni Brzeg z Izraela. Duże, zmechanizowane gospodarstwa rolne, używające nawozów sztucznych, produkują więcej i taniej. Mali tradycyjni rolnicy nie mają z nimi szans na rynku, gdzie dla konsumenta liczy się każda zaoszczędzona szekla.

Abu Muhammed i jego żona Umm Muhammed, mimo wszystko nie porzucili uprawy ziemi. Oni i siedem innych rodzin z Battir opierają swoją pracę na specjalnym systemie nawadniania. Woda z lokalnych źródeł zbiera się w małym kamiennym basenie. Od basenu odchodzą tunele prowadzące do pól różnych rodzin. Przez osiem dni codziennie inna rodzina otwiera i zamyka dopływ wody do swojego pola. Dlatego właśnie tydzień w Battir trwa osiem dni.

Jeśli stanie mur, przetnie trasę wodnych tuneli, starożytne tarasy i zniszczy wiekową tradycję rolniczą. Na razie sprawa Battir rozstrzyga się w izraelskim Sądzie Najwyższym, który w grudniu dał Ministerstwu Obrony 90 dni na zaproponowanie innej trasy muru, by ochronić "unikatowy charakter" wioski.

Palestyńscy eksperci właśnie kończą przygotowywać wniosek o wpisanie Battir na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja zapadnie w czerwcu. Wkrótce w Battir otwarty zostanie pierwszy hostel dla turystów zainteresowanych agroturystyką i spacerami po okolicznych wzgórzach. Wpis na listę UNESCO pomoże zapełnić hostel gośćmi.

Z Battir Ala Qandil

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 2. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 3. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 4. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 5. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 6. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 7. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 8. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook