Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec 50. letniej wojny w Kolumbii coraz bliżej

11.10.2016

Rząd Kolumbii i druga co do wielkości partyzantka w kraju, Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN), ogłosili, że 27 października rozpoczną oficjalne negocjacje pokojowe, by próbować zakończyć konflikt zbrojny, który trwa od ponad 50 lat.

W poniedziałek lokalnego czasu w siedzibie MSZ Wenezueli, w Caracas, ELN ogłosiło zamiar prowadzenia rozmów pokojowych z rządem. Pierwszy tzw. publiczny etap negocjacji rozpocznie się 27 października w Quito, w Ekwadorze, a gwarantami porozumienia będą Chile, Norwegia, Brazylia, Kuba i Wenezuela - wynika z komunikatów odczytanych przez delegacje rządową i rebeliantów. W Bogocie zadowolenie z tej zapowiedzi wyraził kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos, który w piątek otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz zakończenia wojny domowej w swym kraju i rozmowy pokojowe z lewicowymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). 

"Od prawie trzech lat dążymy do negocjacji z partyzantami z ELN. Dziś mamy dobrą wiadomość (...) na temat postępu z ELN. Będziemy mieli całkowity pokój" w Kolumbii - oświadczył. Media oceniają zapowiedź rozmów jako zachęcający sygnał, zwłaszcza po niespodziewanym odrzuceniu w referendum z 2 października przez Kolumbijczyków umowy pokojowej z FARC, podpisanej przez obie strony kilka dni wcześniej. Przeciwnicy umowy krytykowali przede wszystkim "pobłażliwe" kary przewidziane dla sprawców najpoważniejszych zbrodni i udział zdemobilizowanych bojówek w życiu politycznym. 

W poniedziałek, jeszcze przed ogłoszeniem wiadomości o początku rozmów, ELN uwolniła cywila przetrzymywanego od trzech miesięcy i przy granicy z Wenezuelą przekazała go Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża. Był to trzeci zakładnik zwolniony przez ELN w ciągu dwóch tygodni. Nie jest jasne, ile osób wciąż jest przetrzymywanych przez rebeliantów. ELN to partyzantka inspirowana rewolucją kubańską; liczy obecnie ok. 1,5 tys. bojowników, w porównaniu z 5,7 tys. członków FARC. W styczniu 2014 roku ELN rozpoczęła tajne rozmowy z władzami Kolumbii, do których zachętą był najpewniej dialog prowadzony od listopada 2012 roku w Hawanie przez FARC i rząd. 

Pod koniec marca rebelianci z ELN i władze w Bogocie ogłosili, że rozpoczną dialog publiczny, ale nie podali, kiedy to się stanie. Powodem opóźnienia była odmowa ELN do zwolnienia wszystkich zakładników, czego domagał się prezydent Santos. Wydaje się, że przeszkoda ta została pokonana, gdyż w komunikacie odczytanym w Caracas ELN zobowiązała się do "rozpoczęcia procesu uwalniania zakładników przed 27 października". Kilka godzin przed oficjalnym potwierdzeniem początku rozmów z ELN lider FARC Rodrigo Londono, znany również pod wojennym pseudonimem Timoleon Jimenez albo Timoszenko, wyraził poparcie dla tego procesu. "Delegacja pokojowa ELN może liczyć na nasze poparcie i solidarność. 

Życzymy wielu sukcesów w procesie, który rozpoczyna się dzisiaj" - napisał Londono na Twitterze. W związku z niezadowalającym dla rządu Kolumbii wynikiem referendum porozumienie pokojowe zawarte przez władze i partyzantkę FARC, która powstała w 1964 roku, tuż przed ELN, jest w zawieszeniu. Mimo to FARC, rząd i większość polityków wyrażają chęć osiągnięcia trwałego pokoju w kraju. Rząd spotyka się z przeciwnikami umowy i równocześnie prowadzi rozmowy z FARC na Kubie, aby "ocalić pokój". W poniedziałek wieczorem Santos wezwał do "owocnego dialogu" i apelował o to, aby nie przedstawiano propozycji, które są niemożliwe do zrealizowania, a także o to, aby dyskusje nie były opóźniane. Od ponad pół wieku Kolumbia pogrążona jest w skomplikowanym konflikcie zbrojonym, w który zaangażowane są liczne skrajnie lewicowe bojówki, skrajnie prawicowe oddziały paramilitarne i siły zbrojne. Zginęło ponad 260 tys. ludzi, za zaginionych uznano 45 tys., a 6,9 mln musiało opuścić swoje domy.

kk/PAP

[fot. EPA / Christian Escobar Mora]

Warto poczytać

 1. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 2. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 3. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 4. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 5. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 6. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 7. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 8. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook