Jedynie prawda jest ciekawa


Kongresmen złożył mandat

22.11.2012

Jesse Jackson Jr., demokratyczny kongresmen ze stanu Illinois, który przez kilka ostatnich miesięcy walczył z chorobą psychiczną, zrezygnował ze swego mandatu. Jednocześnie wszczęto śledztwo w sprawie sprzeniewierzenia przez niego funduszy wyborczych.

Kongresmen Jackson był także zamieszany w skandal związany z próbą "sprzedaży" przez byłego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha miejsca w Senacie USA, które po wygranych wyborach prezydenckich w 2008 r. zwolnił Barack Obama.

"Przez siedemnaście lat poświęcałem 100 procent mojego czasu, energiii życia służbie publicznej. Jednak w ostatnich miesiącach stan mojego zdrowia pogarszał się a moje możliwości służenia wyborcom z mojego okręgu malały" - napisał Jesse Jackson Jr. Pismo zostało złożone w środę w biurze przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera.

Od kilku miesięcy w Chicago, rodzinnym mieście kongresmena, i w Waszyngtonie, spekulowano na temat politycznej przyszłości Jacksona, który w czerwcu zniknął z życia publicznego. Dopiero miesiąc później, na skutek presji opinii publicznej, jego biuro poinformowało, że 47-letni polityk trafił do kliniki w Rochester w stanie Minnesota na leczenie depresji i choroby dwubiegunowej. Wcześniej media spekulowały, że może chodzić o uzależnienia.

W połowie października prasa w Chicago doniosła o wszczętym dochodzeniu federalnym w sprawie "podejrzanej działalności finansowej kongresmena Jacksona", związanej z wydatkowaniem pieniędzy przeznaczonych na kampanię wyborczą na potrzeby osobiste. Nieoficjalnie podawano, że chodzi o zakup wyposażenia do jego domu w bardzo dobrej dzielnicy Waszyngtonu.

Niezależnie od tego dochodzenia komisja ds. etyki Izby Reprezentantów prowadzi śledztwo w sprawie próby kupienia stanowiska senatora ze stanu Illinois, po wyborach w 2008 r. i objęciu prezydentury przez Baracka Obamę. Ten skandal doprowadził do skazania za korupcję ówczesnego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha, ale nie zakończył się postawieniem zarzutów kongresmenowi z Chicago.

Mimo jego kilkumiesięcznej nieobecności w życiu publicznym, bez prowadzenia kampanii wyborczej, ubiegający się o reelekcję Jesse Jackson Jr. wygrał w listopadowych wyborach do Kongresu. W swoim okręgu wyborczym na południu Chicago zdobył 63 proc. głosów. Tydzień po wygranych wyborach Jackson opuścił klinikę w Rochester i powrócił do Waszyngtonu. Jesse Jackson Jr. w Izbie Reprezentantów zasiadał od 1995 r. Jego ojcem jest wpływowy pastor Jesse Jackson, znany czarnoskóry działacz ruchu obywatelskiego, związanych z Partią Demokratyczną. Żona kongresmena, Sandi Jackson, od kilku lat pełni funkcję radnej w Chicago.

pap/ansa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook