Jedynie prawda jest ciekawa


Kongresmen złożył mandat

22.11.2012

Jesse Jackson Jr., demokratyczny kongresmen ze stanu Illinois, który przez kilka ostatnich miesięcy walczył z chorobą psychiczną, zrezygnował ze swego mandatu. Jednocześnie wszczęto śledztwo w sprawie sprzeniewierzenia przez niego funduszy wyborczych.

Kongresmen Jackson był także zamieszany w skandal związany z próbą "sprzedaży" przez byłego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha miejsca w Senacie USA, które po wygranych wyborach prezydenckich w 2008 r. zwolnił Barack Obama.

"Przez siedemnaście lat poświęcałem 100 procent mojego czasu, energiii życia służbie publicznej. Jednak w ostatnich miesiącach stan mojego zdrowia pogarszał się a moje możliwości służenia wyborcom z mojego okręgu malały" - napisał Jesse Jackson Jr. Pismo zostało złożone w środę w biurze przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera.

Od kilku miesięcy w Chicago, rodzinnym mieście kongresmena, i w Waszyngtonie, spekulowano na temat politycznej przyszłości Jacksona, który w czerwcu zniknął z życia publicznego. Dopiero miesiąc później, na skutek presji opinii publicznej, jego biuro poinformowało, że 47-letni polityk trafił do kliniki w Rochester w stanie Minnesota na leczenie depresji i choroby dwubiegunowej. Wcześniej media spekulowały, że może chodzić o uzależnienia.

W połowie października prasa w Chicago doniosła o wszczętym dochodzeniu federalnym w sprawie "podejrzanej działalności finansowej kongresmena Jacksona", związanej z wydatkowaniem pieniędzy przeznaczonych na kampanię wyborczą na potrzeby osobiste. Nieoficjalnie podawano, że chodzi o zakup wyposażenia do jego domu w bardzo dobrej dzielnicy Waszyngtonu.

Niezależnie od tego dochodzenia komisja ds. etyki Izby Reprezentantów prowadzi śledztwo w sprawie próby kupienia stanowiska senatora ze stanu Illinois, po wyborach w 2008 r. i objęciu prezydentury przez Baracka Obamę. Ten skandal doprowadził do skazania za korupcję ówczesnego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha, ale nie zakończył się postawieniem zarzutów kongresmenowi z Chicago.

Mimo jego kilkumiesięcznej nieobecności w życiu publicznym, bez prowadzenia kampanii wyborczej, ubiegający się o reelekcję Jesse Jackson Jr. wygrał w listopadowych wyborach do Kongresu. W swoim okręgu wyborczym na południu Chicago zdobył 63 proc. głosów. Tydzień po wygranych wyborach Jackson opuścił klinikę w Rochester i powrócił do Waszyngtonu. Jesse Jackson Jr. w Izbie Reprezentantów zasiadał od 1995 r. Jego ojcem jest wpływowy pastor Jesse Jackson, znany czarnoskóry działacz ruchu obywatelskiego, związanych z Partią Demokratyczną. Żona kongresmena, Sandi Jackson, od kilku lat pełni funkcję radnej w Chicago.

pap/ansa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook