Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kongresmen złożył mandat

22.11.2012

Jesse Jackson Jr., demokratyczny kongresmen ze stanu Illinois, który przez kilka ostatnich miesięcy walczył z chorobą psychiczną, zrezygnował ze swego mandatu. Jednocześnie wszczęto śledztwo w sprawie sprzeniewierzenia przez niego funduszy wyborczych.

Kongresmen Jackson był także zamieszany w skandal związany z próbą "sprzedaży" przez byłego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha miejsca w Senacie USA, które po wygranych wyborach prezydenckich w 2008 r. zwolnił Barack Obama.

"Przez siedemnaście lat poświęcałem 100 procent mojego czasu, energiii życia służbie publicznej. Jednak w ostatnich miesiącach stan mojego zdrowia pogarszał się a moje możliwości służenia wyborcom z mojego okręgu malały" - napisał Jesse Jackson Jr. Pismo zostało złożone w środę w biurze przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera.

Od kilku miesięcy w Chicago, rodzinnym mieście kongresmena, i w Waszyngtonie, spekulowano na temat politycznej przyszłości Jacksona, który w czerwcu zniknął z życia publicznego. Dopiero miesiąc później, na skutek presji opinii publicznej, jego biuro poinformowało, że 47-letni polityk trafił do kliniki w Rochester w stanie Minnesota na leczenie depresji i choroby dwubiegunowej. Wcześniej media spekulowały, że może chodzić o uzależnienia.

W połowie października prasa w Chicago doniosła o wszczętym dochodzeniu federalnym w sprawie "podejrzanej działalności finansowej kongresmena Jacksona", związanej z wydatkowaniem pieniędzy przeznaczonych na kampanię wyborczą na potrzeby osobiste. Nieoficjalnie podawano, że chodzi o zakup wyposażenia do jego domu w bardzo dobrej dzielnicy Waszyngtonu.

Niezależnie od tego dochodzenia komisja ds. etyki Izby Reprezentantów prowadzi śledztwo w sprawie próby kupienia stanowiska senatora ze stanu Illinois, po wyborach w 2008 r. i objęciu prezydentury przez Baracka Obamę. Ten skandal doprowadził do skazania za korupcję ówczesnego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha, ale nie zakończył się postawieniem zarzutów kongresmenowi z Chicago.

Mimo jego kilkumiesięcznej nieobecności w życiu publicznym, bez prowadzenia kampanii wyborczej, ubiegający się o reelekcję Jesse Jackson Jr. wygrał w listopadowych wyborach do Kongresu. W swoim okręgu wyborczym na południu Chicago zdobył 63 proc. głosów. Tydzień po wygranych wyborach Jackson opuścił klinikę w Rochester i powrócił do Waszyngtonu. Jesse Jackson Jr. w Izbie Reprezentantów zasiadał od 1995 r. Jego ojcem jest wpływowy pastor Jesse Jackson, znany czarnoskóry działacz ruchu obywatelskiego, związanych z Partią Demokratyczną. Żona kongresmena, Sandi Jackson, od kilku lat pełni funkcję radnej w Chicago.

pap/ansa

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

USA

,

kongres

,

śledztwo

Warto poczytać

 1. mid-epa05867606 24.03.2017

  Marine Le Pen gościła u Putina

  Szefowa Frontu Narodowego przyznała, że jeśli wygra wybory, będzie rozważać, co mogłaby zrobić w celu szybkiego zniesienia sankcji unijnych wobec Rosji.

 2. mid-epa05867701 24.03.2017

  Turcja: Zatonęła łódź z migrantami

  - Co najmniej 11 osób zginęło w piątek w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami u wybrzeży Turcji; cztery osoby uznaje się za zaginione - poinformowała turecka telewizja NTV.

 3. MK51700IMG3013 24.03.2017

  Prounijni Węgrzy

  Jak wynika z sondażu, większość Węgrów popiera pozostanie ich kraju w UE.

 4. rzym-stef 24.03.2017

  Kontrole, patrole i ograniczenia w ruchu przez dwa dni w stolicy Włoch

  Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obowiązują od piątku w Rzymie w związku z uroczystościami 60-lecia Traktatów Rzymskich

 5. mid-epa05867116 24.03.2017

  Le Pen broni Kremla

  Szefowa Frontu Narodowego była gościem rosyjskiej Dumy Państwowej.

 6. mid-epa05864121 24.03.2017

  Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

  Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

 7. mid-epa05864394 24.03.2017

  Trump: Miałem rację ws. podsłuchów

  Republikański kongresmen Devin Nunes zapowiedział przedstawienie dodatkowych dowodów na uzasadnienie zarzutów Trumpa wobec administracji Obamy.

 8. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook