Jedynie prawda jest ciekawa

Republikanie podzieleni ws. imigrantów

11.07.2013

Wśród republikanów w Izbie Reprezentantów nie ma zgody w sprawie nielegalnych imigrantów. Zwolennicy i przeciwnicy zalegalizowania pobytu w USA przynajmniej części nielegalnych imigrantów są podzielni mniej więcej po połowie.

Środowa narada republikańskich deputowanych do Izby Reprezentantów Kongresu USA w sprawie reformy ustawodawstwa imigracyjnego zakończyła się bez uzgodnienia wspólnego stanowiska.  

Jak informuje Reuter, Republikanie są głęboko podzieleni w kwestii uregulowania statusu prawnego 11 mln nielegalnych imigrantów, natomiast zgodni co do konieczności wzmocnienia  ochrony granic.
W ub. miesiącu zdominowany przez Demokratów Senat uchwalił wszechstronną reformę ustawodawstwa imigracyjnego, popieraną przez Biały Dom, która otwiera nielegalnym imigrantom drogę do uzyskania amerykańskiego obywatelstwa po ok. 13 latach. Ustawa znosi groźbę deportacji dla większości nielegalnych imigrantów, z których wielu mieszka w USA od kilkunastu lat, ale ustanawia swoisty "tor przeszkód" na drodze do obywatelstwa. Przewiduje on m.in. nauczenie się języka angielskiego, zapłacenie zaległych podatków i poddanie się sprawdzeniu czy nielegalny imigrant nie wchodził w kolizję z prawem.

Republikanie wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec tego rozwiązania. 

Ustawa Senatu przewiduje ponadto wydatkowanie 46 mld dolarów na poprawę bezpieczeństwa granic oraz zmiany w polityce wizowej, które mają pomóc firmom wysokiej technologii, farmerom i innym gałęziom gospodarki w pozyskiwaniu zagranicznych pracowników.   

"Trudno nie być teraz rozczarowanym" - przyznał republikański senator z Arizony Jeff Flake, który poparł reformę w wersji Senatu.

Los reformy zależy od aprobaty Izby Reprezentantów, w której większość mają Republikanie. Demokraci i prezydent Obama nalegają aby Izba Reprezentantów szybko uchwaliła swoją wersję ustawy imigracyjnej, która będzie musiała być następnie pogodzona z wersją Senatu. Do apeli o szybką reformę ustawodawstwa imigracyjnego przyłączył się nawet były republikański prezydent George W. Bush.

Biały Dom argumentuje, że uchwalenie wszechstronnej reformy imigracyjnej spowoduje wzrost gospodarczy o 3,3 proc. rocznie do roku 2023 i zmniejszy deficyt budżetu federalnego o prawie 850
mld dol. w ciągu 20 lat.

Jednak Republikanie w Izbie, którzy posiadają tam większość w stosunku 234:201, są nieczuli na te naciski i rozwiewają nadzieje na szybkie głosowanie. "To będzie proces, który potrwa miesiące, a nie dnie lub tygodnie" - powiedział republikański deputowany Tom Cole. "Nie widzę szansy na głosowanie wcześniej niż w końcu tego roku, a nawet na początku przyszłego. To będzie tak długo trwało. Będzie zacięta debata" - dodał Cole mając najwidoczniej na myśli targi z Senatem.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Senat

,

Biały Dom

,

imigranci

,

deportacja

Warto poczytać

 1. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 2. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 3. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 4. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

 5. Papiez-21082017 22.09.2017

  Papież: trzeźwość fundamentem szczęśliwego życia

  Trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka. Jej brak niszczy więź z Bogiem, z Kościołem, niszczy osobę, rodziny, relacje międzyludzkie - podkreślił papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości, który trwa w Warszawie.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook