Jedynie prawda jest ciekawa


Republikanie podzieleni ws. imigrantów

11.07.2013

Wśród republikanów w Izbie Reprezentantów nie ma zgody w sprawie nielegalnych imigrantów. Zwolennicy i przeciwnicy zalegalizowania pobytu w USA przynajmniej części nielegalnych imigrantów są podzielni mniej więcej po połowie.

Środowa narada republikańskich deputowanych do Izby Reprezentantów Kongresu USA w sprawie reformy ustawodawstwa imigracyjnego zakończyła się bez uzgodnienia wspólnego stanowiska.  

Jak informuje Reuter, Republikanie są głęboko podzieleni w kwestii uregulowania statusu prawnego 11 mln nielegalnych imigrantów, natomiast zgodni co do konieczności wzmocnienia  ochrony granic.
W ub. miesiącu zdominowany przez Demokratów Senat uchwalił wszechstronną reformę ustawodawstwa imigracyjnego, popieraną przez Biały Dom, która otwiera nielegalnym imigrantom drogę do uzyskania amerykańskiego obywatelstwa po ok. 13 latach. Ustawa znosi groźbę deportacji dla większości nielegalnych imigrantów, z których wielu mieszka w USA od kilkunastu lat, ale ustanawia swoisty "tor przeszkód" na drodze do obywatelstwa. Przewiduje on m.in. nauczenie się języka angielskiego, zapłacenie zaległych podatków i poddanie się sprawdzeniu czy nielegalny imigrant nie wchodził w kolizję z prawem.

Republikanie wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec tego rozwiązania. 

Ustawa Senatu przewiduje ponadto wydatkowanie 46 mld dolarów na poprawę bezpieczeństwa granic oraz zmiany w polityce wizowej, które mają pomóc firmom wysokiej technologii, farmerom i innym gałęziom gospodarki w pozyskiwaniu zagranicznych pracowników.   

"Trudno nie być teraz rozczarowanym" - przyznał republikański senator z Arizony Jeff Flake, który poparł reformę w wersji Senatu.

Los reformy zależy od aprobaty Izby Reprezentantów, w której większość mają Republikanie. Demokraci i prezydent Obama nalegają aby Izba Reprezentantów szybko uchwaliła swoją wersję ustawy imigracyjnej, która będzie musiała być następnie pogodzona z wersją Senatu. Do apeli o szybką reformę ustawodawstwa imigracyjnego przyłączył się nawet były republikański prezydent George W. Bush.

Biały Dom argumentuje, że uchwalenie wszechstronnej reformy imigracyjnej spowoduje wzrost gospodarczy o 3,3 proc. rocznie do roku 2023 i zmniejszy deficyt budżetu federalnego o prawie 850
mld dol. w ciągu 20 lat.

Jednak Republikanie w Izbie, którzy posiadają tam większość w stosunku 234:201, są nieczuli na te naciski i rozwiewają nadzieje na szybkie głosowanie. "To będzie proces, który potrwa miesiące, a nie dnie lub tygodnie" - powiedział republikański deputowany Tom Cole. "Nie widzę szansy na głosowanie wcześniej niż w końcu tego roku, a nawet na początku przyszłego. To będzie tak długo trwało. Będzie zacięta debata" - dodał Cole mając najwidoczniej na myśli targi z Senatem.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 2. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 3. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 4. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 5. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 6. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 7. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook