Jedynie prawda jest ciekawa


Konflikt w partii Le Pen. "To całkowita porażka"

21.09.2017

Wiceszef francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Florian Philippot poinformował w czwartek, że odszedł z ugrupowania. Wcześniej, za odmowę rezygnacji z przewodnictwa w jego stowarzyszeniu Patrioci, zdegradowała go szefowa partii Marine Le Pen.

Odejście to jest logiczną kontynuacją narastającego od kilku miesięcy konfliktu między Le Pen a Philippotem, który dotychczas był uważany za prawą rękę szefowej partii.

- Powiedziano mi, że byłem wiceprezesem nic nie wartym (...). Nigdy nie miałem zamiaru pozostać bezczynnym, więc jestem zmuszony opuścić Front Narodowy - podkreślił Philippot w czwartek, ogłaszając swoją decyzję w telewizji France 2.

Drugiej najważniejszej postaci FN zarzucono "chęć utrzymania niezależności". W związku z tym Le Pen zwolniła go z odpowiedzialności za rozwój strategii i komunikacji ugrupowania. Szefowa partii pozostawiła mu tylko funkcję wiceprzewodniczącego "bez delegacji".

- Jestem gaullistą, nigdy nie zrezygnowałem ze swoich przekonań, nawet wtedy, gdy przyłączyłem się do FN. W jaki sposób będę walczył dalej, czas pokaże - podkreślił były wiceprzewodniczący FN.

Z kolei Le Pen, w wywiadzie dla francuskiej stacji parlamentarnej LCP, powiedziała, że szanuje decyzję Philippota. Dodała jednak, że ludzie powinni "przestać podkopywać Front Narodowy". - Za każdym razem, gdy ktoś próbuje to robić, (FN) jest lepiej zorganizowany, silniejszy i bardziej wpływowy - mówiła szefowa ugrupowania. Oceniła, że teraz, przed wyborami w 2022 r., jest o wiele silniejsza.

Główna zwolenniczka Philippota, eurodeputowana FN Sophie Montel, również ogłosiła w czwartek - na Twitterze - swoje odejście z Frontu Narodowego; zrobił to także szef gabinetu byłego wiceprezesa, Joffrey Bollee.

- To całkowita porażka Marine Le Pen - ocenił komentator stacji telewizyjnej LCI Fabien Namias. Uznany dziennikarz polityczny tłumaczył, że to właśnie Philippot odgrywał w tej nacjonalistycznej partii kluczową rolę. Przypomniał, że właśnie on, "prawa ręka" Le Pen, przekonał ją do zerwania stosunków politycznych z ojcem, Jean-Marie Le Penem, współzałożycielem FN. W 2015 r. Le Pen został wykluczony z partii m.in. w związku z pomniejszaniem eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej i obroną marszałka Philippe'a Petaina, który stał wówczas na czele marionetkowego państwa francuskiego ze stolicą w Vichy.

Philippot, 35-letni dziś urzędnik Generalnego Inspektoratu Administracji (IGA), spotkał Marine Le Pen w 2009 r. Początkowo pracował dla szefowej tej nacjonalistycznej partii pod pseudonimem. Pod koniec 2011 r. został mianowany dyrektorem strategicznym kampanii prezydenckiej Le Pen. Od 2012 r. był wiceprzewodniczącym partii - od tego czasu był główną postacią FN codziennie występującą w mediach.

Były wiceszef ugrupowania był także jednym z przywódców strategii mającej na celu złagodzenie w opinii publicznej demonizowanego wizerunku FN, którego przedstawiciele w 2017 r. uzyskali zaskakująco dobre wyniki w wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Francuskie media cytują w czwartek krewną Le Pen, która oceniła, że ostatnio liczba zwolenników Philippota w ugrupowaniu malała. - Gdyby przeprowadzono wewnętrzną ankietę, 90 proc. członków domagałoby się jego odejścia z partii - powiedziała.

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook