Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Komuniści protestowali w Moskiwe

18.12.2011

Około 5 tys. stronników Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) przyszło w niedzielę na Plac Maneżowy, przed murami Kremla, aby zaprotestować przeciw nieuczciwym wyborom do Dumy Państwowej z 4 grudnia.

Podobne manifestacje KPRF zorganizowała też w kilku innych miastach Rosji, w tym w Niżnim Nowogrodzie, Chabarowsku i Ufie. Uczestniczyło w nich od kilkudziesięciu do kilkuset osób.

Występując na wiecu w Moskwie, lider KPRF Giennadij Ziuganow oświadczył, że "tak brudnych, obrzydliwych wyborów, jak te z 4 grudnia, w Rosji w ostatnich 20 latach nie było".

Ziuganow poinformował, że jego partia złożyła już ponad 1,5 tys. skarg na ich przebieg. "Ci, którzy kradli głosy i uzurpowali władzę, są przestępcami państwowymi" - oznajmił.

Przywódca KPRF zażądał także odwołania Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) z jej przewodniczącym Władimirem Czurowem na czele.

W manifestacji wziął również udział deputowany do Dumy Państwowej z ramienia socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Dmitrij Gudkow, który zaproponował, aby obie lewicowe formacje połączyły siły w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się w marcu 2012 roku. KPRF i Sprawiedliwa Rosja zgłosiły już do nich swoich liderów - Ziuganowa i Siergieja Mironowa.

CKW podała, że wybory parlamentarne wygrała partia Jedna Rosja, na której czele stoi premier Władimir Putin, a której listę wyborczą otwierał prezydent Dmitrij Miedwiediew. Zdobyła ona 49,32 proc. głosów. Przełożyło się to na 238 mandatów w 450-miejscowej Dumie, tj. większość absolutną. Z kolei KPRF poparło 19,19 proc. wyborców (92 mandaty wobec 57 w dotychczasowej Dumie), a Sprawiedliwą Rosję - 13,24 proc. (64 mandaty wobec 38 w poprzednich wyborach w 2007 roku).

Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. W zeszłym tygodniu na ulicach Moskwy przeciwko oszustwom demonstrowały tysiące osób. Setki zostały zatrzymane przez policję. Wielu uczestników manifestacji pobito. Do podobnych protestów doszło też w innych miastach, w tym w Petersburgu.

Największa akcja protestacyjna odbyła się w ubiegłą sobotę w Moskwie. Uczestniczyło w niej 25 tys., a według niektórych źródeł - nawet 40 tys. osób. Kolejne takie wspólne wystąpienie w stolicy Rosji opozycja zamierza zorganizować 24 grudnia.

W minioną sobotę z inicjatywy demokratycznej partii Jabłoko na Placu Bołotnym w Moskwie demonstrowało około 1,5-2 tys. osób. W odróżnieniu od KPRF żądali oni unieważnienia wyników wyborów parlamentarnych z 4 grudnia i rozpisania nowych, a nie tylko dymisji CKW i Czurowa.

Także w sobotę protesty przeciwko nieuczciwym wyborom odbyły się w innych miastach Federacji Rosyjskiej. Największa - w Irkucku, gdzie na ulice wyszło około 700 osób.


PAP
Fot. MAXIM SHIPENKOV PAP/EPA

Warto poczytać

Facebook