Jedynie prawda jest ciekawa

Kompletnie zwariowali! Władze Wiednia zakazały wieńców adwentowych na drzwiach!

04.12.2017
Wieniecadwentowy
Kompletnie zwariowali! Władze Wiednia zakazały wieńców adwentowych na drzwiach!

W Szwecji zakazuje się świątecznego oświetlania ulic, we Francji szopki bożonarodzeniowe w miejscach publicznych muszą być świeckie, a w Wiedniu nie powiesimy już wieńca na drzwiach. Tak wygląda "postępowa" Europa.

Zakaz dotyczy budynków należących do wiedeńskiej gminy. O sprawie poinformował bulwarowy "Kronen Zeitung". Według wiszącego na tablicy ogłoszenia, niedozwolone są wieńce, kompozycje kwiatowe i biżuteria. Powód? Mogą one wywoływać pożar. Kara za złamanie przepisu nie należy do najłagodniejszych - może wynieść nawet 21 tysięcy euro.

Uchwałę skrytykowali już radni Austriackiej Partii Wolności (FPÖ). - Pożary świątecznych aranżacji przy drzwiach są równie prawdopodobne jak pożary kartek papieru na klatce schodowej - stwierdził Toni Mahdalik z tej partii. 

Miejscy włodarze pozostają jednak nieugięci. - Ogień nie rozróżnia czy to świąteczne. Gałęzie jodły mogą powodować pożary mieszkań - powiedział wiedeński rzecznik prasowy.

W ubiegłym roku francuska Rada Stanu łaskawie zezwoliła na umieszczanie bożonarodzeniowych szopek w miejscach publicznych. Warunek jest jeden - szopka musi być laicka. Według portal wpolityce.pl "wyłamały się tylko władze langwedockiej gminy Béziers, liczącej 70 tys. mieszkańców. Burmistrz Robert Ménard pochwalił się nawet wszem wobec, co napisał w liście do Stowarzyszenia Francuskich Merów (AMF), a mianowicie: że bez szopki Boże Narodzenie sprowadzałyby się do handlu gęsimi wątróbkami i zabawkami, że szopki są świadectwem naszej tysiącletniej, chrześcijańskiej tożsamości, a tak w ogóle, że wobec aktów terroru i barbarzyństwa trzeba nam wielkiej odnowy duchowej".

KronenZeitung/wpolityce.pl/kh/

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook