Jedynie prawda jest ciekawa

Komisja Wenecka wyda opinię ws. TK

12.07.2016

Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia gotowa będzie wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat nowej ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Rady Europy. Eksperci KW czekają na tłumaczenie tekstu ustawy.

Sekretarz generalny RE Thorbjoern Jagland ogłosił w sobotę, że zwróci się do Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, o pilne zbadanie ustawy. Jagland wyjaśnił, że poprosi o pilne sprawdzenie, czy nowa ustawa uwzględnia opinię wydaną w marcu przez KW na temat grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Z informacji przekazanych PAP przez rzecznika RE Panosa Kakawiatosa wynika, że w odpowiedzi na tę prośbę Komisja Wenecka bardzo szybko przystąpi teraz do badania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjętej przez Sejm w czwartek.

„Na tym etapie nasi eksperci nie widzieli jeszcze ustawy” - dodał Kakawiatos. Jak wytłumaczył, czekają oni na tłumaczenie tekstu. Gdy je otrzymają, wydadzą „wstępną opinię” na początku przyszłego tygodnia.

Senat zajmie się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym na posiedzeniu rozpoczynającym się 20 lipca.

Przed czterema miesiącami Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

gah/PAP

[fot. Adrian Grycuk/CC/Wikimedia Commons]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook