Jedynie prawda jest ciekawa


Komisja Europejska wspiera socjalistyczną Wenezuelę. Popłyną miliony

12.06.2018
eu12062018
Komisja Europejska wspiera socjalistyczną Wenezuelę. Popłyną miliony

Komisja Europejska zadecydowała o przekazaniu 47 milionów dolarów na pomoc mieszkańcom Wenezueli. To nie jest pierwszy raz kiedy UE wsparła pogrążony w permanentnym kryzysie południowoamerykański kraj – tym razem jednak pomoc budzi większe kontrowersje gdyż Maduro najprawdopodobniej sfałszował ostatnie wybory prezydenckie, a Unia obłożyła jego państwo sankcjami.

Z przyznanej kwoty 5,9 miliona zostanie przekazane na zapewnienie mieszkańcom wody, jedzenia i dostępu do służby zdrowia. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na działania mające zmniejszyć napięcia społeczne i ograniczyć przemoc, jaką mieszkańcy Wenezueli cierpią ze strony własnego rządu. 

Kolejne 22 miliony zostaną przeznaczone na pomoc rozwojową i zostaną podzielone pomiędzy samą Wenezuelę i sąsiednie państwa które przyjmują uchodźców z upadłego socjalistycznego raju. 8,3 miliona zostanie dodatkowo przeznaczone na pomoc samym uchodźcom. Kryzys w Wenezueli spowodował bowiem, że ogromne ilości mieszkańców tego państwa przeniosło się do sąsiednich krajów, powodując tym samym największy kryzys uchodźczy w Ameryce Południowej w ostatnich dekadach. Szacuje się, że z powodu sytuacji gospodarczej i związanych z nią niedogodności do końca roku 5% populacji Wenezueli znajdzie się poza granicami. Proces ten zapewne przyspieszą sfałszowane i zbojkotowane przez opozycję wybory – pomimo tego, że z powodu hiperinflacji bilet na autobus poza granicę już teraz kosztuje miesięczną pensję robotnika. 

Czy warto pomagać?

Jednym z największych problemów, jakie się z tym wiążą, jest użycie tych pieniędzy dla dobra mieszkańców a nie rządzącej krajem partii. Rzecznik Komisji Europejskiej zapewnił agencję AP, że pomoc zostanie przekazana nie rządowi, a działających w Wenezueli organizacji humanitarnych, takich jak Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W praktyce jednak wydanie ich zgodnie z przeznaczeniem może nie być łatwe. Maduro jest bowiem bardzo negatywnie nastawiony wobec ich działalności, dopatrując się w niej spisku wymierzonego we własną władzę. Odmawia również uznania sytuacji we własnym kraju za kryzys humanitarny, co umożliwiłoby społeczności międzynarodowej zorganizowanie pomocy na większą skalę. 

Decyzja Komisji Europejskiej jest kontrowersyjna także dlatego, że unijni oficjele otwarcie przyznają, że majowe wybory, podczas których Maduro wygrał kolejną sześcioletnią kadencję, nie spełniały żadnych demokratycznych standardów. Lista naruszeń procesu wyborczego jest długa, a wiele państw i organizacji, jak USA czy ONZ nie uznało ich wyniku za wiążący. UE już jakiś czas temu nałożyła na rząd w Caracas sankcje – ostatnie weszły życie w styczniu i objęły wenezuelskich urzędników oskarżanych o łamanie praw człowieka podczas ostatniej fali antyrządowych protestów. W maju Unia zapowiedziała nałożenie kolejnych, mających zmusić Maduro do ustąpienia ze stanowiska i organizacji kolejnych wyborów, tym razem przeprowadzonych właściwie. Według doniesień medialnych sankcje zostaną nałożone 25 czerwca po spotkaniu w Luksemburgu. 

Nawet jeżeli przekazane przez Komisję Europejską pieniądze faktycznie nie zostaną rozkradzione przez rząd Wenezueli i trafią do potrzebujących, to zdaniem wielu komentatorów ich przekazanie jest przeciwskuteczne. Nic nie wskazuje żeby Maduro miał zmienić swoją politykę, która doprowadziła do kryzysu – a pomoc humanitarna, chociaż wydaje się chwalebna, jedynie przedłuży agonię jego państwa. Zdaniem niektórych komentatorów dużo lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie całości tych środków państwom ościennym, które muszą zmagać się z napływem tysięcy uchodźców z socjalistycznego raju Maduro.

Wiktor Młynarz.  

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook