Jedynie prawda jest ciekawa


Komisja Europejska w sprawie Katalonii: „To wewnętrzna sprawa Hiszpanii”

26.09.2017

Na briefingu w KE dziś wiele pytań o brak reakcji KE na aresztowania w związku z nadchodzącym referendum w #Katalonia – napisała na Twitterze Dominika Cosic, korespondentka TVP w Brukseli. Zdaniem reporterki TVP, KE nie chce się zajmować sprawą katalońskiego referendum uznając, że to „wewnętrzna sprawa Hiszpanii”.

Przypomnijmy, katalońscy separatyści rzucili w niedzielę wyzwanie hiszpańskim władzom, rozdając milion kart do głosowania w zaplanowanym na 1 października referendum niepodległościowym.

Madryt, który uważa je za nielegalne, przejmuje kontrolę nad katalońską policją.

Szef separatystycznego ugrupowania Omnium Cultural Jordi Cuixart poinformował, że pakiety kart rozdano podczas wiecu w Barcelonie w celu rozprowadzenia ich po całej Katalonii.

Agencja Associated Press pisze, że w ostatnich dniach hiszpańska policja skonfiskowała miliony kart do głosowania w ramach działań mających na celu niedopuszczenie do plebiscytu 1 października. Referendum zostało uznane za nielegalne przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii.

Mimo to w Katalonii rozpoczęła się w kampania na rzecz głosowania "tak".

Wcześniej, w czwartek 21 września, na polecenie rządu centralnego w Madrycie przybyły do Katalonii uzupełnienia obsady komisariatów policji, a władze centralne przypominały, że inicjatywa przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości regionu jest nielegalna.

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont potwierdził, że wieczorem tego dnia otworzy kampanię referendalną w Tarragonie, odległej o ok. 100 km od Barcelony. Poprzedniego dnia, w środę, decyzją sędziego w Madrycie został zamknięty specjalny portal internetowy referendum katalońskiego, ale kilka minut później pojawił się on na innym serwerze.

Puigdemont, jak podała agencja AP, zareplikował w hiszpańskiej telewizji TV3, iż rząd w Madrycie stworzył "atmosferę wrogości i paranoi" wobec planowanego referendum. Reakcja Madrytu była natychmiastowa. Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria oświadczyła, że nie jest możliwy dialog z władzami katalońskimi, dopóki obstają one przy swych planach przeprowadzenia referendum.

W ostatnim tygodniu w Katalonii znacznie wzrosła liczebność specjalnych sił policyjnych do walki z rozruchami ulicznymi oraz żandarmerii Guardia Civil, które według wcześniejszych informacji medialnych miały być stamtąd wycofane do 11 września i wysłane "do innych zadań".

 

Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 4. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 5. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 6. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 7. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 8. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook