Jedynie prawda jest ciekawa


Komisja Europejska uruchamia procedurę przeciwko łamaniu prawa UE przez Polskę. Zobacz co na ten temat mają do powiedzenia polscy politycy

02.07.2018
komisja-europejska-2072018
Komisja Europejska uruchamia procedurę przeciwko łamaniu prawa UE przez Polskę. Zobacz co na ten temat mają do powiedzenia polscy politycy

Komisja Europejska w poniedziałek uruchomiła wobec Polski procedurę w związku z naruszeniem prawa Wspólnoty poprzez ustawę o SN. Chodzi o zapisy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego sędziów z 70 do 65 lat, przez co ok. 70 sędziów będzie musiało przymusowo przejść w stan spoczynku. Rząd RP ma miesiąc by ustosunkować się do wezwania KE.

-Biorąc pod uwagę brak postępu i nadchodzące wdrożenie nowego reżimu emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego, KE zdecydowała dziś w trybie pilnym o uruchomieniu procedury o naruszenie prawa UE - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas. - Jednocześnie KE jest gotowa do kontynuowania z Polską toczącego się dialogu dotyczącego Praworządności. Ciągle wierzymy, że polskie władze jeszcze rozważą wejście w życie). Mamy nadzieję, że zmienią zdanie. Jeśli nie, od Trybunału Sprawiedliwość UE będzie zależało, by wydać wyrok – dodał.

Podjęcie procedury przez KE pochwalił w rozmowie z PAP były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni: Jestem niezadowolony z tego, że taką sprawą trzeba się zajmować i że polski rząd i rządząca partia niszczą niezależność, niezawisłość Sądu Najwyższego. Ale też uważam, że trzeba zastosować wszystkie możliwe prawne kroki

Europoseł uznał, iż dla polskiego rządu lepiej, aby ustawa o Sądzie Najwyższym została jak najszybciej zmieniona, podkreślając, iż partii rządzącej nie jest potrzebny kolejny problem. Dodał również, że gdyby Rada Ministrów pod przewodnictwem wpierw Beaty Szydło, a potem Mateusza Morawieckiego, działała logicznie, nie byłaby potrzebna interwencja Trybunału.

Boni nie jest jedynym politykiem z obozu opozycji, który pochwala podjęcie kroków prawnych przeciwko Polsce przez UE. Swoją aprobatę dla całej procedury za pomocą Twittera wyrazili Rafał Trzaskowsk czy Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zupełnie odmienne zdanie mają politycy opcji rządzącej. 

Jako podstawę prawną działania Komisji wskazuje się art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej. Jednak z wyborem podstawy prawnej nie zgadza się rzeczniczka PiS, Beata Mazurek.

-Komisja Europejska powinna wskazać konkretny przepis prawa UE, który rzekomo Polska naruszyła.

Z kolei szef polskiego MSZ, Jacek Czaputowicz, jest spokojny o polską rację i podkreśla, że polskie władze zawsze przestrzegały prawa UE. Dodatkowo liczy, że w okresie austriackiej prezydentury sprawa zostanie poprawnie rozstrzygnięta.

-Jesteśmy spokojni, oczekujemy na decyzję. Jeżeli decyzja będzie orzeczona, to oczywiście później jest kwestia zastosowania. Będziemy się zastanawiać na ten temat. Jak do tej pory Polska zawsze realizowała orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE 

Swoje zdanie w tej sprawie postanowił także przedstawić wiceszef MSZ Konrad Szymańki, uznający, że To orzeczenie będzie bardzo ważne dla ustroju UE, ponieważ wskaże granice możliwej ingerencji prawa wspólnotowego w zakres autonomii państw członkowskich w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. Będą to uważnie śledziły wszystkie państwa, ponieważ wkraczamy na całkiem nieznany ląd.

JD/ PAP/ Do Rzeczy/ twitter

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook