Jedynie prawda jest ciekawa


Komisja Europejska broni Junckera

28.11.2016

Komisja Europejska odrzuciła w poniedziałek krytykę pod adresem szefa tej instytucji Jean-Claude'a Junckera za jego oświadczenie, opublikowane w sobotę po śmierci kubańskiego przywódcy Fidela Castro. Juncker napisał m.in., że Castro był "bohaterem dla wielu".

Jak powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas, zdanie, które wywołało tyle emocji, to "20 procent całego tekstu oświadczenia". -Zawiera ono też fragment, że historia oceni tę postać. Oświadczenie było zresztą podobne do tego, które wydał później prezydent USA Barack Obama- powiedział rzecznik.

-Przewodniczący Juncker preferuje zrównoważoną ocenę historycznej drogi Fidela Castro (...). Na pewno nie wyjdzie na ulicę, by tańczyć z radości, bo jest chrześcijańskim demokratą i nie zachowuje się w ten sposób po śmierci kogokolwiek- dodał.

Na pytanie czeskiego dziennikarza, dlaczego Juncker nie wziął pod uwagę historycznych doświadczeń niektórych państw członkowskich, jak np. poparcia Castro dla inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r., rzecznik KE odparł, że w takich sytuacjach należy brać pod uwagę perspektywę globalną, a nie "zawężone spojrzenie na rzeczywistość". 

Podkreślił też, że Juncker nie nazwał Castro bohaterem, a jedynie stwierdził, że był on "bohaterem dla wielu" ludzi. W liście kondolencyjnym, opublikowanym w sobotę po południu, Juncker napisał: "Fidel Castro był jedną z historycznych postaci ubiegłego wieku i ucieleśnieniem kubańskiej rewolucji. Wraz ze śmiercią Fidela Castro, świat stracił człowieka, który dla wielu był bohaterem. Zmienił losy swojego kraju, a jego wpływy sięgały jeszcze o wiele dalej. Fidel Castro pozostaje jedną z rewolucyjnych postaci XX stulecia. Historia oceni dziedzictwo, jakie pozostawił".

Fragment listu Junckera, że dla wielu Castro był bohaterem, spotkały się z licznymi krytycznymi komentarzami przede wszystkim w internecie. Komentatorzy zestawili je z reakcją unijnej komisarz ds. handlu, Szwedki Cecilii Malmstroem, która na Twitterze napisała: "Fidel Castro był dyktatorem, który uciskał swój naród przez 50 lat. Dziwię się, słysząc te hołdy w dzisiejszych wiadomościach".

fot.[You Tube]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 6. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook