Jedynie prawda jest ciekawa


Komisarz ONZ ds Praw Człowieka nazwał Orbana "rasistą". Węgierski MSZ: to wypowiedzenie wojny

07.03.2018
Orban19022018
Komisarz ONZ ds Praw Człowieka nazwał Orbana "rasistą". Węgierski MSZ: to wypowiedzenie wojny

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zarzucił w środę Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeidowi Ra'adowi al-Husseinowi, że ten wypowiedział wojnę premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Była to reakcja na wtorkową wypowiedź Husseina, że nie wycofuje się z wyrażonej w lutym opinii, iż Orban jest rasistą i ksenofobem.

Szijjarto ocenił, że al-Hussein wypowiedział wojnę Orbanowi i węgierskiej polityce migracyjnej, ale rząd w Budapeszcie "podejmuje rękawicę" i stoczy walkę z Husseinem niezależnie od tego, jak absurdalne zarzuty będzie wysuwać wobec Węgier. - Nie wpuścimy na Węgry ani jednego nielegalnego imigranta - zapewnił szef dyplomacji.

Jak podkreślił, Węgry, stojąc na gruncie swej suwerenności, zastrzegają sobie prawo do decydowania, kogo wpuścić do kraju, a kogo nie. - Nikt nie może nam nakazywać, byśmy byli wielokolorowi, i wypraszamy sobie, by ktokolwiek nazywał nas z tego powodu rasistami - dodał minister.

Szijjarto ocenił, że Hussein postąpił w sposób nielicujący z powagą swego stanowiska, bo "międzynarodowy urzędnik mający znakomitą pensję z wpłat krajów członkowskich nie może się tak zachowywać i tak mówić, nie może toczyć walki z demokratycznie wybranym premierem". - Podtrzymuję swoje stanowisko: Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka powinien podać się do dymisji - dodał.

Hussein wykluczył we wtorek taką możliwość. Zarzucił też Orbanowi, że "podsycanie nienawiści jest jego znakiem firmowym", oraz oświadczył, że "rasistowska retoryka" szefa węgierskiego rządu "jest coraz bardziej urojeniowa".

Otwierając 26 lutego 37. sesję Rady Praw Człowieka, Hussein ocenił, że "ucisk jest w modzie, wraca państwo bezpieczeństwa, a podstawowe wolności są zagrożone". Dodał, że w Europie "ksenofobi i rasiści pozbawieni są jakiegokolwiek poczucia wstydu", i jako przykład podał Orbana. Wcześniej w lutym węgierski premier powiedział: "Nie chcemy być wielokolorowi w takim sensie, że nas wymieszają, że inni wymieszają nasz kolor, nasze własne tradycje, naszą własną kulturę narodową, nie chcemy tego".

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 2. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 3. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 4. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

 5. trump-putin-14072018 14.07.2018

  Ławrow: Trump i Putin z czasem mogą się zaprzyjaźnić

  "W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego dzielił stacji RT

 6. marywagner13072018 13.07.2018

  Kanadyjska obrończyni życia ponownie za kratkami. Sędzia skazał ją na 7,5 miesiąca

  Mary Wagner, najsłynniejsza kanadyjska obrończyni życia, wkrótce trafi do więzienia. Sędzia w Ontario skazał ją na 7,5 miesiąca, jednak wliczając do wyroku czas, który spędziła za kratkami czekając na proces Wagner powinna wyjść po 60 dniach.

 7. trump28062018 13.07.2018

  Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

  W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook