Jedynie prawda jest ciekawa


Komisarz ONZ ds Praw Człowieka nazwał Orbana "rasistą". Węgierski MSZ: to wypowiedzenie wojny

07.03.2018
Orban19022018
Komisarz ONZ ds Praw Człowieka nazwał Orbana "rasistą". Węgierski MSZ: to wypowiedzenie wojny

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zarzucił w środę Wysokiemu Komisarzowi Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeidowi Ra'adowi al-Husseinowi, że ten wypowiedział wojnę premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Była to reakcja na wtorkową wypowiedź Husseina, że nie wycofuje się z wyrażonej w lutym opinii, iż Orban jest rasistą i ksenofobem.

Szijjarto ocenił, że al-Hussein wypowiedział wojnę Orbanowi i węgierskiej polityce migracyjnej, ale rząd w Budapeszcie "podejmuje rękawicę" i stoczy walkę z Husseinem niezależnie od tego, jak absurdalne zarzuty będzie wysuwać wobec Węgier. - Nie wpuścimy na Węgry ani jednego nielegalnego imigranta - zapewnił szef dyplomacji.

Jak podkreślił, Węgry, stojąc na gruncie swej suwerenności, zastrzegają sobie prawo do decydowania, kogo wpuścić do kraju, a kogo nie. - Nikt nie może nam nakazywać, byśmy byli wielokolorowi, i wypraszamy sobie, by ktokolwiek nazywał nas z tego powodu rasistami - dodał minister.

Szijjarto ocenił, że Hussein postąpił w sposób nielicujący z powagą swego stanowiska, bo "międzynarodowy urzędnik mający znakomitą pensję z wpłat krajów członkowskich nie może się tak zachowywać i tak mówić, nie może toczyć walki z demokratycznie wybranym premierem". - Podtrzymuję swoje stanowisko: Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka powinien podać się do dymisji - dodał.

Hussein wykluczył we wtorek taką możliwość. Zarzucił też Orbanowi, że "podsycanie nienawiści jest jego znakiem firmowym", oraz oświadczył, że "rasistowska retoryka" szefa węgierskiego rządu "jest coraz bardziej urojeniowa".

Otwierając 26 lutego 37. sesję Rady Praw Człowieka, Hussein ocenił, że "ucisk jest w modzie, wraca państwo bezpieczeństwa, a podstawowe wolności są zagrożone". Dodał, że w Europie "ksenofobi i rasiści pozbawieni są jakiegokolwiek poczucia wstydu", i jako przykład podał Orbana. Wcześniej w lutym węgierski premier powiedział: "Nie chcemy być wielokolorowi w takim sensie, że nas wymieszają, że inni wymieszają nasz kolor, nasze własne tradycje, naszą własną kulturę narodową, nie chcemy tego".

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook