Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejny zamach w Turcji

14.01.2016

Sześć osób zginęło, a około 40 zostało rannych w wybuchu samochodu pułapki w prowincji Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji. Zamach przeprowadzili bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowały w czwartek władze.

Celem zamachu bojowników PKK był główny komisariat policji w mieście Cinar, około 30 km na południowy wschód od miasta Diyarbakir. Do ataku doszło w środę ok. godz. 23.30 (godz. 22.30 w Polsce) - przekazało biuro gubernatora prowincji.

W zamachu bombowym zginęły dwie osoby z rodzin policjantów, a ciała czterech kolejnych zabitych, również cywilów, wyciągnięto spod gruzów zawalonego budynku, znajdującego się tuż obok komisariatu.
Budynek ten zamieszkany był przez funkcjonariuszy policji i ich rodziny - poinformowało biuro gubernatora. 

Wskutek eksplozji poważnie uszkodzony został również sam komisariat i kilka pobliskich budynków - podaje AFP. Ranni, wśród nich policjanci, zostali przetransportowani do pobliskich szpitali. 

Atak zdecydowanie potępił premier Turcji Ahmet Davutoglu i zapowiedział, że władze będą kontynuowały walkę "z każdą formą terroru".

We wtorek w zamachu samobójczym w historycznej dzielnicy Stambułu śmierć poniosło dziesięciu niemieckich turystów; rannych zostało 17 osób.  

PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, jest uznawana przez UE i USA za organizację terrorystyczną. Bojownicy organizacji chwycili za broń w 1984 roku i szacuje się, że od tego czasu konflikt kurdyjsko-turecki pociągnął za sobą ok. 40 tys. ofiar śmiertelnych, głównie kurdyjskich rebeliantów. 

Na południowym wschodzie Turcji, zamieszkanym głównie przez Kurdów, zrobiło się niespokojnie, odkąd w lipcu ubiegłego roku zerwany został rozejm między bojownikami PKK a tureckimi siłami bezpieczeństwa. 

W 2015 roku "wyeliminowanych zostało ponad 3 tys. terrorystów" z PKK - powiedział pod koniec grudnia turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

ansa/PAP

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook