Jedynie prawda jest ciekawa


Obama traci poparcie społeczne

13.03.2012

Kolejny sondaż wśród Amerykanów, tym razem przeprowadzony przez "New York Times" i telewizję CBS News, wskazuje, że prezydent Barack Obama traci poparcie społeczne, głównie z powodu wysokich cen benzyny i problemów USA na arenie międzynarodowej.

Według opublikowanego we wtorek badania już tylko 41 procent Amerykanów dobrze ocenia Obamę jako prezydenta, podczas gdy 47 procent wystawia mu ocenę negatywną. Miesiąc temu 50 procent aprobowało sposób sprawowania przez niego urzędu. 

Spadek poparcia dla Obamy jest według tego sondażu większy nawet od tego, który odnotował sondaż "Washington Post" opublikowany dzień wcześniej. Wskazywał on, że poparcie dla urzędującego prezydenta spadło z 50 do 46 procent w ciągu miesiąca.

Amerykanie gorzej oceniają teraz zarówno politykę ekonomiczną Obamy, jak i jego politykę zagraniczną. Zdaniem ekspertów przyczyniają się do tego wysokie ceny benzyny, niepokój, że konflikt z Iranem może się zaostrzyć, oraz brak postępów w wojnie w Afganistanie.

Prezydent traci popularność wśród niemal wszystkich grup elektoratu, które będą się liczyły w tegorocznych wyborach, w tym również tych, które najbardziej go popierają: wyborców młodych, z wyższym wykształceniem oraz kobiet. 

Gdyby wybory odbyły się dziś, Obama - jak wskazuje sondaż "NYT" - wygrałby je z Mittem Romneyem większością 47 do 44 procent głosów. Jest to jednak różnica mieszcząca się w granicach błędu statystycznego.

PAP
[fot.PAP/DPA]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook