Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny antysemicki atak w Niemczech. Mężczyzna pobity za gwiazdę Dawida

09.07.2018
germany26052018
Kolejny antysemicki atak w Niemczech. Mężczyzna pobity za gwiazdę Dawida

W niedzielny poranek niemiecka policja aresztowała 10 osób oskarżonych o atak na 25-letniego mężczyznę. Powodem napaści miał być antysemityzm.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę, pół godziny po północy w jednym z berlińskich parków. Mężczyzna chciał zapalić papierosa, ale zauważył, że nie ma zapalniczki. Podszedł więc do stojącej w parku grupy, trzech kobiet i siedmiu mężczyzn w wieku od 15 do 25 lat, aby poprosić o ogień. Gdy do nich podszedł jeden z mężczyzn zauważył, że ma na szyi wisiorek z gwiazdą Dawida. 

Napastnik chwycił za niego i zerwał łańcuszek, a następnie kilkukrotnie uderzył go w twarz – na tyle mocno, że ofiara musiała mieć założone szwy w szpitalu. Reszta grupy przyglądała się całemu zajściu wykrzykując antysemickie hasła, jednak gdy zaatakowany mężczyzna upadł na ziemię zaczęli go kopać. 

Policja aresztowała podejrzanych, jednak w momencie pisania tych słów zostali już wypuszczeni. Teraz ich przestępstwem zajmuje się specjalna komórka policji badająca przypadki przestępstw motywowanych politycznie. Policja nie ujawniła tożsamości stron, ale niemieckiej prasie udało się ustalić, że zarówno sprawcy jak i ofiara są imigrantami z Syrii. 

Jest to już kolejny antysemicki atak w wykonaniu imigrantów z państw arabskich. W kwietniu głośno było o innym imigrancie z Syrii, który zdjął pasek od spodni i zaczął nim okładać przechodzącego obok mężczyznę w mycce. A podobnych wypadków było dużo więcej. W zeszłym roku w Niemczech odnotowano 1504 przypadki ataków o podłożu antysemickim, co stanowiło wzrost o 2,5% pomimo tego, że ogólna liczba zbrodni motywowanych politycznie maleje. Nawet niemieckie władze coraz częściej przyznają, że problemem nie jest tradycyjnie demonizowana w takich sprawach skrajna prawica a napływ imigrantów z państw arabskich. 

Niemcy próbują przeciwdziałać rosnącym tendencjom antysemickim. W piątek Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Żydów oraz Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych, ogłosili, że federalne finansowanie tej organizacji, dbającej m.in. o walkę z antysemityzmem poprzez edukację, wzrośnie z 10 do 13 milionów Euro – co jest pierwszą podwyżką dofinansowania od 2011 roku.

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook