Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejny akt samospalenia w Chinach

18.11.2012

W położonej na północnym Zachodzie Chinach prowincji Qinghai doszło do kolejnego dramatycznego protestu przeciwko obecności Chin w Tybecie. Tybetanka dokonała samospalenia. W wyniku tragicznej decyzji zmarła.

Protestującą była Chagmo Kyi, matka dwojga dzieci, która pracowała jako kierowca taksówki. Samospalenia dokonała przed klasztorem w okręgu Tongren w Qinghai. To już ósmy taki akt w tym okręgu od 4 listopada - podała Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu.

Kampania poinformowała, że w uroczystości kremacji Chagmo Kyi uczestniczyły tysiące ludzi, w tym mnisi buddyjscy. Uroczystości zostały otoczone przez wojsko. W okręgu Tongren zaobserwowano nadzwyczajną mobilizację służb bezpieczeństwa.

Według tybetańskiego rządu na uchodźstwie od marca 2011 roku w zamieszkanych przez Tybetańczyków częściach Chin podpaliło się już 75 osób; większość z nich zmarła.

Zdaniem działaczy na rzecz Tybetu nasilenie takich form protestu w ciągu ostatnich dwóch tygodni, gdy trwał XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin, było obliczone na zwrócenie uwagi na sytuację Tybetańczyków.

Organizacje obrońców praw człowieka twierdzą, że samobójstwa przez samopodpalenie stanowią desperacką odpowiedź na represje kulturalne i religijne władz chińskich. Ludzi, którzy dokonują takiego aktu, chińskie MSZ nazywa terrorystami i obwinia duchowego przywódcę tybetańskiego,
Dalajlamę XIV, o nawoływanie do separatyzmu.

Nal,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook