Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne zwycięstwo feminizmu w Arabii Saudyjskiej. Studentki mogą już nosić telefony.

03.10.2017

Ahmed Al-Eissa, minister edukacji Arabii Saudyjskiej, poinformował, że studentki mogą już nosić przy sobie telefony komórkowe na terenie uczelnianych kampusów. Swoją decyzję przekazał już władzom uniwersytetów i szkół wyższych.

Podobnie jak każdy inny aspekt życia w Arabii Saudyjskiej, także edukacja rządzona jest przez prawo szariatu. Kobiety mogą wprawdzie studiować, ale wymagana jest do tego zgoda męskiego opiekuna – męża, brata lub ojca. Wszystkie szkoły stosują segregację płciową, a jeśli zajęcia prowadzi mężczyzna, to studentki mogą je oglądać wyłącznie na ekranie i zadawać mu pytania poprzez interkom.

Szykany

Odbieranie telefonów na terenie kampusów nie było narzucone żadnym formalnym przepisem, ale było częstą metodą szykanowania studentek przez władze uczelni – złożone wyłącznie z mężczyzn. Do ministerstwa edukacji wpłynęło w tej sprawie wiele skarg od rodziców studentek. Zwracali uwagę, że ich córki są bez potrzeby przeszukiwane, i że wiele z nich musi mieć stałą możliwość kontaktu z rodziną ze względu na stan zdrowia. Inni zwracali uwagę na to, że przeszukania powodują opóźnienia zajęć.

Minister Al-Eissa postanowił przychylić się do wniosku rodziców. Jak podaje portal Gulfnews.com,  minister stwierdził, że wiele studentek osiągnęło na tyle wysoki poziom świadomości, że mogą prowadzić normalne życie.

Uniwersytet Króla Sauda – największa i najbardziej prestiżowa uczelnia w Arabii Saudyjskiej – poszedł o krok dalej. Studiujące tam kobiety mogą już opuszczać teren uczelni przed godziną jedenastą rano. Dotychczas musiały czekać nawet jeśli zajęcia kończyły wcześniej – chyba, że przedstawiły pisemną zgodę rodziców. Dodatkowo uniwersytet zliberalizował zasady dotyczące  rodzinnych szoferów. Studentka, która była wożona na uczelnię, musiała wcześniej uzyskać specjalne pozwolenie. Do jego otrzymania potrzebna była zgoda rodziców, pozwolenie na pobyt kierowcy (większość szoferów to obcokrajowcy) i rozkład zajęć.
Zmiany zostały przyjęte entuzjastycznie przez saudyjskie studentki.

Kobiety – na uniwersytety!

Pierwsze szkoły dla kobiet zostały otwarte w Arabii Saudyjskiej w 1957 roku. Od tego czasu udział kobiet w edukacji stale rośnie. Obecnie aż 36,1% saudyjskich kobiet decyduje się na podjęcie studiów – dla mężczyzn odsetek ten wynosi 24,7%. Praca  w sektorze edukacji to dla wielu kobiet jedyna możliwa ścieżka kariery – wielu z nich udaje się zostać nawet profesorami. Norah bint Abdallah Al Faiz udało się nawet zostać wiceministrem edukacji – nigdy wcześniej żadna kobieta nie piastowała tak wysokiego stanowiska.

Zezwolenie na posiadanie telefonu na terenie uczelni nie jest pierwszą jaskółką równouprawnienia. Niedawno król Salman wydał dekret, który już wkrótce pozwoli kobietom otrzymywać prawa jazdy. Saudyjki walczyły o to od lat.

Wiele wskazuje, że zmiany w saudyjskim społeczeństwie są pokłosiem planu Vision2030, wprowadzanego przez następce saudyjskiego tronu, księcia Mohammada bin Salmana. Książe Mohammad chce, aby gospodarka Arabii Saudyjskiej była bardziej podobna do gospodarek państw zachodu – a przez to mniej zależna od kapryśnych cen ropy naftowej, głównego produktu eksportowego. Jednym z głównych celów tego programu jest aktywizacja zawodowa saudyjskich kobiet.

Obecnie kobiety stanowią zaledwie 18,6% pracowników – a po doliczeniu imigrantów zarobkowych 6,1%. Jednak dalsza aktywizacja zawodowa Saudyjek będzie wymagała od władz Arabii Saudyjskiech porzucenia części zakazów wynikających z prawa szariatu. Wielu konserwatywnych kleryków krytykuje za to księcia – uważają, że chce wprowadzić rewolucję obyczajową pod pretekstem reformy ekonomicznej.

Wiktor Młynarz 

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook