Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne zwycięstwo feminizmu w Arabii Saudyjskiej. Studentki mogą już nosić telefony.

03.10.2017

Ahmed Al-Eissa, minister edukacji Arabii Saudyjskiej, poinformował, że studentki mogą już nosić przy sobie telefony komórkowe na terenie uczelnianych kampusów. Swoją decyzję przekazał już władzom uniwersytetów i szkół wyższych.

Podobnie jak każdy inny aspekt życia w Arabii Saudyjskiej, także edukacja rządzona jest przez prawo szariatu. Kobiety mogą wprawdzie studiować, ale wymagana jest do tego zgoda męskiego opiekuna – męża, brata lub ojca. Wszystkie szkoły stosują segregację płciową, a jeśli zajęcia prowadzi mężczyzna, to studentki mogą je oglądać wyłącznie na ekranie i zadawać mu pytania poprzez interkom.

Szykany

Odbieranie telefonów na terenie kampusów nie było narzucone żadnym formalnym przepisem, ale było częstą metodą szykanowania studentek przez władze uczelni – złożone wyłącznie z mężczyzn. Do ministerstwa edukacji wpłynęło w tej sprawie wiele skarg od rodziców studentek. Zwracali uwagę, że ich córki są bez potrzeby przeszukiwane, i że wiele z nich musi mieć stałą możliwość kontaktu z rodziną ze względu na stan zdrowia. Inni zwracali uwagę na to, że przeszukania powodują opóźnienia zajęć.

Minister Al-Eissa postanowił przychylić się do wniosku rodziców. Jak podaje portal Gulfnews.com,  minister stwierdził, że wiele studentek osiągnęło na tyle wysoki poziom świadomości, że mogą prowadzić normalne życie.

Uniwersytet Króla Sauda – największa i najbardziej prestiżowa uczelnia w Arabii Saudyjskiej – poszedł o krok dalej. Studiujące tam kobiety mogą już opuszczać teren uczelni przed godziną jedenastą rano. Dotychczas musiały czekać nawet jeśli zajęcia kończyły wcześniej – chyba, że przedstawiły pisemną zgodę rodziców. Dodatkowo uniwersytet zliberalizował zasady dotyczące  rodzinnych szoferów. Studentka, która była wożona na uczelnię, musiała wcześniej uzyskać specjalne pozwolenie. Do jego otrzymania potrzebna była zgoda rodziców, pozwolenie na pobyt kierowcy (większość szoferów to obcokrajowcy) i rozkład zajęć.
Zmiany zostały przyjęte entuzjastycznie przez saudyjskie studentki.

Kobiety – na uniwersytety!

Pierwsze szkoły dla kobiet zostały otwarte w Arabii Saudyjskiej w 1957 roku. Od tego czasu udział kobiet w edukacji stale rośnie. Obecnie aż 36,1% saudyjskich kobiet decyduje się na podjęcie studiów – dla mężczyzn odsetek ten wynosi 24,7%. Praca  w sektorze edukacji to dla wielu kobiet jedyna możliwa ścieżka kariery – wielu z nich udaje się zostać nawet profesorami. Norah bint Abdallah Al Faiz udało się nawet zostać wiceministrem edukacji – nigdy wcześniej żadna kobieta nie piastowała tak wysokiego stanowiska.

Zezwolenie na posiadanie telefonu na terenie uczelni nie jest pierwszą jaskółką równouprawnienia. Niedawno król Salman wydał dekret, który już wkrótce pozwoli kobietom otrzymywać prawa jazdy. Saudyjki walczyły o to od lat.

Wiele wskazuje, że zmiany w saudyjskim społeczeństwie są pokłosiem planu Vision2030, wprowadzanego przez następce saudyjskiego tronu, księcia Mohammada bin Salmana. Książe Mohammad chce, aby gospodarka Arabii Saudyjskiej była bardziej podobna do gospodarek państw zachodu – a przez to mniej zależna od kapryśnych cen ropy naftowej, głównego produktu eksportowego. Jednym z głównych celów tego programu jest aktywizacja zawodowa saudyjskich kobiet.

Obecnie kobiety stanowią zaledwie 18,6% pracowników – a po doliczeniu imigrantów zarobkowych 6,1%. Jednak dalsza aktywizacja zawodowa Saudyjek będzie wymagała od władz Arabii Saudyjskiech porzucenia części zakazów wynikających z prawa szariatu. Wielu konserwatywnych kleryków krytykuje za to księcia – uważają, że chce wprowadzić rewolucję obyczajową pod pretekstem reformy ekonomicznej.

Wiktor Młynarz 

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook