Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne zatrzymanie rosyjskiego opozycjonisty. Wzywał na wiec bez zgody władz

29.09.2017

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany w piątek w Moskwie, gdy udawał się na wiec zaplanowany w Niżnym Nowogrodzie. Policja oświadczyła, że zatrzymano go, bo wzywał do udziału w zgromadzeniach publicznych odbywających się bez zgody władz.

- Nawalny został zatrzymany na klatce schodowej (...), gdy miał zamiar jechać do Niżnego Nowogrodu na mityng - poinformowała rzeczniczka polityka Kira Jarmysz. Zapewniła, że chodzi o wiec, na który zgodę wyraziły władze lokalne.

O swoim zatrzymaniu powiadomił również sam Nawalny na swoim koncie na Instagramie. - Wiozą mnie gdzieś w celu "złożenia wyjaśnień" - napisał. Później dodał, że przewieziono go na komisariat rejonu daniłowskiego w Moskwie.

Służby prasowe stołecznej policji oświadczyły, że Nawalny został zatrzymany "za wielokrotne wezwania do udziału w zgromadzeniach publicznych bez zgody władz". Źródło w policji cytowane przez agencję TASS oznajmiło, że w dziewięciu miastach Rosji władze lokalne wyraziły zgodę na mityngi zwoływane przez Nawalnego. - Mimo to wzywa on swoich zwolenników, by wychodzili na nieuzgodnione (z władzami) zgromadzenia - powiedziało to źródło.

Stołeczna policja oświadczyła ponadto, że wzywa obywateli, by "nie reagowali na prowokacje i powstrzymali się od udziału w akcjach odbywających się bez zezwolenia".

Koordynatorka sztabu Nawalnego w Niżnym Nowogrodzie Anna Judina zadeklarowała, że mityng, zaplanowany na godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce) odbędzie się zgodnie z planem. Judina powiedziała portalowi RBK, że rankiem w piątek służby zdemontowały scenę przygotowaną na wiec, a nauczyciele i wykładowcy namawiają młodzież, by nie przychodziła na spotkanie z Nawalnym.

Opozycjonista informował wcześniej, że wiec ma się odbyć na Placu Markina, na co władze miejskie wyraziły zgodę. Następnie - według opozycjonisty - wycofały tę zgodę, jednak Nawalny ogłosił, iż mimo to wiec się odbędzie.

Polityk, który w ostatnim czasie stał się główną twarzą rosyjskiej opozycji, od miesięcy jeździ po Rosji, otwierając w miastach w całym kraju swoje sztaby i spotykając się z ludźmi. Celem tych działań jest mobilizacja poparcia na rzecz udziału Nawalnego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i dopuszczenia go do kampanii wyborczej jako kandydata.

Jak informowali w ostatnich dniach współpracownicy Nawalnego, coraz częściej władze lokalne odmawiają zgody na przeprowadzenie wieców. Formalnie przeprowadzenie zgromadzenia publicznego wymaga jedynie zawiadomienia władz, przy czym mogą one odmówić zgody na zgłoszoną przez organizatorów lokalizację, ale mają obowiązek zaproponować wówczas inne miejsce.

Szef sztabu wyborczego Nawalnego Leonid Wołkow zapowiadał niedawno, że wykorzystane zostaną istniejące możliwości prawne - np. to, że władze powinny udzielić odpowiedzi w sprawie zgłoszonego wiecu w ciągu trzech dni, powinny odpowiedzieć na piśmie, a w przypadku odmowy zaproponować alternatywne miejsce. Współpracownicy Nawalnego uważają, że jeśli władze nie zastosowały się do przepisów, czyli udzieliły odpowiedzi zbyt późno, nie na piśmie a telefonicznie lub nie zaproponowały alternatywnego miejsca, to zgłoszone pierwotnie zgromadzenie i jego lokalizacja są legalne.

Nawalny ogłosił pod koniec zeszłego roku, że chce startować w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu 2018 roku. Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej ocenia, że ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe opozycjonista nie ma obecnie biernego prawa wyborczego.

PAP

Warto poczytać

 1. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 2. medycyna21062018 21.06.2018

  Można było tego uniknąć. W angielskich szpitalach zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 3. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 4. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 5. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 6. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 7. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 8. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook