Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kolejne walki w Syrii

20.06.2013

W okolicach stolicy Syrii, Damaszku, już drugi dzień trwają ciężkie walki między powstańcami a bojownikami libańskiego Hezbollahu, którzy wspierają syryjski reżim. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło już ponad 93 tys. ludzi.

Od środy oddziały rządowe prezydenta Baszara el-Asada wspierane przez Hezbollah usiłują odciąć drogi zaopatrzenia dla powstańców, biegnące na południe od stolicy. Według działaczy opozycyjnych gwałtownym starciom towarzyszył ostrzał artyleryjski południowych dzielnic Damaszku.

Według opozycji w środę w całym kraju zginęło 83 powstańców i cywilów, z czego 30 - w regionie Damaszku.

Walki toczą się m.in. wokół świętego dla szyitów miejscu kultu w mieście Sajda Zejnab pod Damaszkiem. Jest to część większej ofensywy sił rządowych, która ma celu odebranie powstańcom kontroli nad przedmieściami stolicy.

Syryjska Koalicja Narodowa, główna organizacja opozycyjna, ostrzega przed grożącą katastrofą humanitarną. Poinformowała również, że oddziały rządowe, członkowie Hezbollahu i szyiccy bojownicy z Iraku oblegają teren wokół Damaszku, co zagraża życiu kilkudziesięciu tysięcy cywilów uwięzionych na tym obszarze.

Prodemokratyczne wystąpienia w Syrii, które rozpoczęły się w marcu 2011 roku przerodziły się w rebelię zbrojną przeciw Asadowi, trwającą już ponad dwa lata. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło ponad 93 tys. ludzi.

PAP, lz

[fot:PAP - EPA]

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook