Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kolejne walki w Syrii

20.06.2013

W okolicach stolicy Syrii, Damaszku, już drugi dzień trwają ciężkie walki między powstańcami a bojownikami libańskiego Hezbollahu, którzy wspierają syryjski reżim. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło już ponad 93 tys. ludzi.

Od środy oddziały rządowe prezydenta Baszara el-Asada wspierane przez Hezbollah usiłują odciąć drogi zaopatrzenia dla powstańców, biegnące na południe od stolicy. Według działaczy opozycyjnych gwałtownym starciom towarzyszył ostrzał artyleryjski południowych dzielnic Damaszku.

Według opozycji w środę w całym kraju zginęło 83 powstańców i cywilów, z czego 30 - w regionie Damaszku.

Walki toczą się m.in. wokół świętego dla szyitów miejscu kultu w mieście Sajda Zejnab pod Damaszkiem. Jest to część większej ofensywy sił rządowych, która ma celu odebranie powstańcom kontroli nad przedmieściami stolicy.

Syryjska Koalicja Narodowa, główna organizacja opozycyjna, ostrzega przed grożącą katastrofą humanitarną. Poinformowała również, że oddziały rządowe, członkowie Hezbollahu i szyiccy bojownicy z Iraku oblegają teren wokół Damaszku, co zagraża życiu kilkudziesięciu tysięcy cywilów uwięzionych na tym obszarze.

Prodemokratyczne wystąpienia w Syrii, które rozpoczęły się w marcu 2011 roku przerodziły się w rebelię zbrojną przeciw Asadowi, trwającą już ponad dwa lata. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło ponad 93 tys. ludzi.

PAP, lz

[fot:PAP - EPA]

Warto poczytać

Facebook