Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne eksplozje w Teksasie. Ktoś poluje na przedstawicieli mniejszości etnicznych?

13.03.2018
texas13032018
Kolejne eksplozje w Teksasie. Ktoś poluje na przedstawicieli mniejszości etnicznych?

W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do dwóch zamachów bombowych. Policja twierdzi, że oba są powiązane z wcześniejszym zamachem, który miał miejsce 2 marca. Nikt nie zna jednak tożsamości ani motywów sprawcy, choć spekulacji pojawia się mnóstwo.

Pierwsza eksplozja miała miejsce kwadrans przed siódmą rano. Siedemnastoletni chłopak – policja nie ujawniła na razie jego tożsamości – znalazł na werandzie małą paczkę. Przyniósł ją do kuchni i próbował otworzyć. Eksplozja zabiła go na miejscu i poważnie raniła czterdziestoletnią kobietę, najprawdopodobniej jego matkę. Kobieta trafiła do szpitala w stanie ciężkim i obecnie walczy o życie. Wkrótce potem policja znalazła w pobliżu miejsca zbrodni kolejną paczkę. Ewakuowano okolicznych mieszkańców i i dziennikarzy, a samą paczkę zabezpieczyli saperzy.

W chwili pisania tego artykułu nie wiadomo czy w niej też była bomba. Druga eksplozja miała miejsce tuż przed południem, a ofiarą była 70-letnia kobieta. Sytuacja wyglądała bardzo podobnie – kobieta również znalazła tajemniczą paczkę na swojej werandzie, która eksplodowała przy próbie otwarcia. W stanie krytycznym przewieziono ją do szpitala. Hospitalizowano również drugą kobietę, która mieszkała w tym samym domu, ale medycy twierdzą, że nie została ranna w eksplozji.

Policja od razu ogłosiła, że wczorajsze eksplozje zdają się być połączone z bardzo podobnym zamachem, który miał miejsce 2 marca. Wtedy paczkę otworzył 39-letni mężczyzna – i zginął na miejscu. Sposób przeprowadzenia tego zamachu był identyczny, a nieoficjalnie wiadomo, że także konstrukcja bomby była bardzo podobna. Więcej będzie wiadomo gdy ATF zakończy badanie resztek ładunków.

Policja wydała oświadczenie w którym poprosiła spanikowanych mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie wszelkich podejrzanych pakunków jakie mogą znaleźć. Mieszkańcy Austin posłuchali – już w poniedziałek policja otrzymała 82 zgłoszenia. Niektórzy zgłaszali nawet paczki których się spodziewali. Greg Abbot, gubernator stanu Teksas, obiecał nagrodę w wysokości 15 tysięcy dolarów za wszelkie informacje, które mogą prowadzić do złapania sprawcy.

Rasizm potencjalnym motywem

Nie wiadomo jakie były motywy sprawcy lub sprawców ataku. Najpopularniejsza teoria głosi, że był nią rasizm. Wszystkie ofiary były bowiem członkami mniejszości etnicznych – trzy pierwsze były czarnoskóre, a ostatnia latynoską. Policja nie wyklucza, że tak mogło być naprawdę, ale nie chce wydawać żadnych sądów do momentu znalezienia jakichkolwiek poszlak. Inna teoria głosi, że eksplozje miały związek z działalnością karteli narkotykowych. Sprawa jest na razie traktowana jako zwykłe zabójstwo.

Sprawa jest o tyle poważniejsza, że w Austin trwa właśnie SXSW – największy festiwal filmowy i muzyczny w południowych stanach. Oznacza to, że w mieście znajduje się właśnie niemal 170 tysięcy turystów, z których każdy może stać się kolejną ofiarą. Festiwal zwiększył ochronę w 2014 roku, kiedy to pijany kierowca staranował tłum zabijając cztery osoby. Pomimo tego organizatorzy i policja martwią się o bezpieczeństwo uczestników.


Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 7. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook