Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne eksplozje w Teksasie. Ktoś poluje na przedstawicieli mniejszości etnicznych?

13.03.2018
texas13032018
Kolejne eksplozje w Teksasie. Ktoś poluje na przedstawicieli mniejszości etnicznych?

W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do dwóch zamachów bombowych. Policja twierdzi, że oba są powiązane z wcześniejszym zamachem, który miał miejsce 2 marca. Nikt nie zna jednak tożsamości ani motywów sprawcy, choć spekulacji pojawia się mnóstwo.

Pierwsza eksplozja miała miejsce kwadrans przed siódmą rano. Siedemnastoletni chłopak – policja nie ujawniła na razie jego tożsamości – znalazł na werandzie małą paczkę. Przyniósł ją do kuchni i próbował otworzyć. Eksplozja zabiła go na miejscu i poważnie raniła czterdziestoletnią kobietę, najprawdopodobniej jego matkę. Kobieta trafiła do szpitala w stanie ciężkim i obecnie walczy o życie. Wkrótce potem policja znalazła w pobliżu miejsca zbrodni kolejną paczkę. Ewakuowano okolicznych mieszkańców i i dziennikarzy, a samą paczkę zabezpieczyli saperzy.

W chwili pisania tego artykułu nie wiadomo czy w niej też była bomba. Druga eksplozja miała miejsce tuż przed południem, a ofiarą była 70-letnia kobieta. Sytuacja wyglądała bardzo podobnie – kobieta również znalazła tajemniczą paczkę na swojej werandzie, która eksplodowała przy próbie otwarcia. W stanie krytycznym przewieziono ją do szpitala. Hospitalizowano również drugą kobietę, która mieszkała w tym samym domu, ale medycy twierdzą, że nie została ranna w eksplozji.

Policja od razu ogłosiła, że wczorajsze eksplozje zdają się być połączone z bardzo podobnym zamachem, który miał miejsce 2 marca. Wtedy paczkę otworzył 39-letni mężczyzna – i zginął na miejscu. Sposób przeprowadzenia tego zamachu był identyczny, a nieoficjalnie wiadomo, że także konstrukcja bomby była bardzo podobna. Więcej będzie wiadomo gdy ATF zakończy badanie resztek ładunków.

Policja wydała oświadczenie w którym poprosiła spanikowanych mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie wszelkich podejrzanych pakunków jakie mogą znaleźć. Mieszkańcy Austin posłuchali – już w poniedziałek policja otrzymała 82 zgłoszenia. Niektórzy zgłaszali nawet paczki których się spodziewali. Greg Abbot, gubernator stanu Teksas, obiecał nagrodę w wysokości 15 tysięcy dolarów za wszelkie informacje, które mogą prowadzić do złapania sprawcy.

Rasizm potencjalnym motywem

Nie wiadomo jakie były motywy sprawcy lub sprawców ataku. Najpopularniejsza teoria głosi, że był nią rasizm. Wszystkie ofiary były bowiem członkami mniejszości etnicznych – trzy pierwsze były czarnoskóre, a ostatnia latynoską. Policja nie wyklucza, że tak mogło być naprawdę, ale nie chce wydawać żadnych sądów do momentu znalezienia jakichkolwiek poszlak. Inna teoria głosi, że eksplozje miały związek z działalnością karteli narkotykowych. Sprawa jest na razie traktowana jako zwykłe zabójstwo.

Sprawa jest o tyle poważniejsza, że w Austin trwa właśnie SXSW – największy festiwal filmowy i muzyczny w południowych stanach. Oznacza to, że w mieście znajduje się właśnie niemal 170 tysięcy turystów, z których każdy może stać się kolejną ofiarą. Festiwal zwiększył ochronę w 2014 roku, kiedy to pijany kierowca staranował tłum zabijając cztery osoby. Pomimo tego organizatorzy i policja martwią się o bezpieczeństwo uczestników.


Warto poczytać

 1. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 2. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 3. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 4. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 5. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 6. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 7. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook